Ted Bursa
Mudanya Belediyesi

Yeni bir yüz istiyorum!

Yüz görseli

Canlı ve pürüzsüz bir cilde, genç ve dolgun yanaklara sahip, özgürce profil resmi veren, kendinden emin, dünyayla barışık bir insan olmak isteyen herkes; yeni bir yüz, yeni bir nefes istiyor. Estetik operasyonlar tüm bu dilekleri sihirli bir değnek değmişçesine gerçekleştirebiliyor ama nasıl?

Bir gün içinde yüzüyle, burnuyla, yanaklarıyla kısaca yüzünün herhangi bir yerinde sorunu olan sayısız hastayla görüşüyorum. Çoğu, ellerinde bir fotoğrafla gelerek, “yeni bir yüz” istediklerinden bahsederler ve operasyonlarla ilgili bilgi alırlar. Yeni bir yüzün sadece burunlarını yaptırdıklarında ya da yüzlerinde bir başka uzuv güzelleştirildiğinde gerçekleşeceğini sanırlar. Oysaki sadece bir tek burun operasyonuyla ya da sadece yüzün bir başka uzvunu düzelterek yeni bir yüze sahip olmak imkânsızdır. Bütün hastalarıma estetik yüz operasyonlarıyla alakalı olarak aynı şeyleri ifade ederim:

“Yüz bir bütündür ve bütün olarak algılanır”

Çok yakın bir arkadaşınızın ya da ünlü bir sanatçının burnunu çok beğeniyor olabilirsiniz. Dikkatlice incelediğinizde o burun, yüzle son derece uyumludur. Yanak, göz, alın ve çene ile doğru konumda ve doğru uzantıdadır. Aslında burnun güzel olmasını bu bütünlük sağlamaktadır. O sebeple siz ne kadar beğenirseniz beğenin, o burnun aynısını size uyguladığımızda, bambaşka görünecek hatta uyumsuzluk son derece fazla gözlemlenecektir.

Alın, elmacık kemikleri ve çene

Hastaların yüzünü bir bütün olarak ele almak gerekir. Burun ameliyatı olmak isteyen bir hastama sadece burnunu yaptırarak istediği sonucu alamayacağını, net sonuçlar için bütüne bakmak gerektiğinin altını çizerim. İnsan yüzünde alın, elmacık kemikleri ve çene olmak üzere 3 adet ana kemik yapısı bulunur. Bu üçünün doğru bir normda şekillenmiş olması, insanın yüz güzelliğiyle doğru orantıda seyreder. Bu sebeple yüz estetiğinde hastalarıma bir proje şeklinde, oluşturulacak yeni yüzlerini dijital ortamda göstererek, ön bilgi veriyorum. Bu sayede hastalarım çıkacak sonucu net bir şekilde görüyor ve kıyaslama yapabilme şansını yakalıyorlar.

En iyi sonuç, en rahat uygulama

Sadece burun estetiği yaptırarak net sonuçlar alamayacağınızın bir kez daha altını çizmek istiyorum. Yapılan yeni burnunuz, yüzünüzle bir uyum içinde olmalı. Bu sebeple alın, elmacık kemikleri ve çene bölgeniz, doğru hesaplamalar yapılarak total olarak değerlendirilir. Bu düzenlemeler için de ameliyatsız, neştersiz ya da kesi izi olmadan bir dizi uygulama yapılır. Yağ transferi ve örümcek ağı estetiği olarak bizzat geliştirdiğim tekniklerle, yüz güzelleştirme operasyonlarında en iyi sonuçları alıyor ve hastalarıma operasyon sırasında ve sonrasında en konforlu süreçleri yaşamalarını sağlıyorum. Daha evvel yapılan yüze yağ transferi işlemlerinde istediğimiz sonuçları tam manasıyla alamazken, bugün bu teknikler sayesinde hastanın maksimum derecede fayda sağladığını gözlemliyoruz. Yüze örümcek ağı estetiği yaparken, yerleştirdiğim iplerin arasına hastanın kendi yağ hücrelerinden alınan ve bu hücrelerle zenginleştirilmiş plazma jel yağ transferi yapılıyor. Bu sayede herhangi bir dolgu uygulamasına gerek kalmaksızın cilt altında yuva yapan bu dokular, istenilen sonucu almamıza olanak sağlıyorlar.

Canlılık ve gençleşme için

Yüzümüz, yaşımızın, hastalıklarımızın hatta iyi hissedip hissetmediğimizin habercisi, iyiyi de kötüyü de ele veriyor. Hayatımız boyunca kim bilir kaç defa aynaya bakıyor, kaç defa suratımızı; ne kadar iyi gözüküp, gözükmediğimizi inceliyoruz? Yaş aldıkça aynada beliren aksimize giderek alışıyor ancak eski fotoğraflara bakınca zamanın izlerini çok daha net bir şekilde algılayabiliyoruz. Yüzümüz gençken “V” şeklinde iken, yaş aldıkça yuvarlaklaşarak “U” şekline dönüşmeye başlıyor. İşte yine burada da örümcek ağı tekniğinden faydalanarak cildin canlanmasını ve gençleşmesini sağlıyor, hastalarımın ameliyat olmadan yeni bir yüzle, aynalarla dostça yaşamalarını amaçlıyorum.

Bülent Cihantimur
Plastik ve Rekonstürktif Cerrahi Op. Dr. Bülent Cihantimur

 

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı