Eker
Ted Bursa

Yaz için saç bakımı ipuçları

Yazın gelmesiyle saçlarımız için zor bir süreç de başladı. Güneş ve denizin yıpratıcı etkisi tüm saçlar için büyük bir tehlike arz ediyor. Saçlarımızı yaz çıkışında da aynı canlılık ve parlaklıkla korumanın yolu ise biraz özenden geçiyor.

  • Saçınızın doğal yapısını tanıyın. Yağlı mı, kuru mu, dipler yağlı uçlar kuru mu? Saç bakımınızı bu doğrultuda yapın.
  • Aşırı yağlı saç yapısına sahip olan kişiler ellerini saçlarından uzak tutmalı çünkü devamlı saçlarla oynamak onları daha hızlı yağlandırır ve fazla yağlanma saçlarınızın dökülmesine sebep olur.
  • Saçlarını boyatan bayanlar, saçlarının doğal dengesini korumalı, düzenli bir boyatma sistemi izlemelidir. Örneğin iki ayda bir boyatıyorsanız, bu periyodu bozmayın. Bu ayda bir de olabilir, üç ayda bir de… Bu düzeni sağlayamazsanız saçlarınızın doğal dengesi bozulur ve zarar görür.
  • Aşırı kuru tipteki saçların bakımında; saçlarınız kuru iken, destekleyici nem veren ürünler ile takviye yapılabilir. Özellikle dikkat etmeniz gereken nokta ise saçlarınızı yıkadıktan sonra aşırı kurutmamak olmalı. Ayrıca düzleştirici ve maşa gibi saçların nemini öldüren uygulamalardan da kaçının. Saçınızın nemi için soğuk suyun önemi büyük, aşırı sıcak su saçta nem kaybına sebep olur. Özellikle durulama suyunda soğuk su kullanmalısınız, saçınıza nem yüklemesi yapacaktır.

Saç bakımı

Tatilde ise;

  • Deniz ve güneşe maruz kalmış saçlarda mutlaka UV filtre içeren koruyucu bakımlarla güneşe çıkmalısınız. Böylece saçınızın rengini ve sağlığını korumuş olursunuz.
  • Mevsimsel geçişlerde saç derisinde bir takım değişiklikler olur. Bu değişimler saç dökülmesine neden olur. Bunlardan korunmak için saç köklerine masaj ile keratin yüklemesi yapın, dökülmelere iyi geldiğini göreceksiniz.
  • Saç dökülmesinin bir çok sebebi vardır bunlar; troid, kansızlık, stres, hormonal sebepler, demir eksikliği ve daha çok da kalıtsal etkenlerdir. Aşırı dökülme problemlerinde yapmanız gereken iyi bir cilt uzmanı doktoruna giderek belli testlere tabi olup saç analizi yaptırmanızdır.

Saçlarınıza sağlık…

Semih Bizimtuna
Semih Bizimtuna

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı