Ted Bursa
Eker

“Güzel” bir yıl

Kültürümüzde yapay sebepler yaratıp eğlenmek yerine, bir neden etrafında toplanıp eğlenmek makbuldür, kısa sürede alıştığımız yılbaşı kutlamaları buna güzel bir örnek. Aslında bizim arzumuz “güzel bir yıl.” Umutluyuz, yeni yıldan çok şey bekliyoruz. Bu yüzden “yılbaşını” da kutlamayı severiz biz…

Yılbaşı heyecan ile birlikte anılan sözcüklerden sadece bir tanesi. Yeni yılla birlikte umutlar, hayaller ve gerçekleşmesi beklenenler var. O heyecanın içerisinde geleceğe yönelik bilinmezliğin vermiş olduğu merak ve sabırsızlık da var. Bir “temenni” günü aslında… Herkes iyi dileklerle sunuyor yeni yılı birbirine. Geride kalanları kimse düşünmek istemiyor. Hayal kırıklıkları, başarısızlıklar, üzücü olaylar arka plana itiliyor. Herkes yeni yıla “güzel” girmek istiyor. Yeni yıla “güzel” girmek elbette ki kişisine göre değişecektir. Kimisi için yeni yıla “güzel” girmek; ailesi ile birlikte “güzel” bir pasta eşliğinde tombala oynamaktır, kimisi için “güzel” bir gece kulübüne gidip, yeni yıla kafa “güzel” girmektir. Tabi yeni yıldan farklı “güzel”likler bekleyenler de vardır. Yeni yıla bakımlı ve şık girerek yeni gelen yılın güzel geçeceğine inananlar… PTT (pijama, terlik, televizyon) tercihi kullananlar için ise yeni yılın tanımı “sefa”dır.

 dergi bursa’nın bu sayısı yılbaşı kadar içimizi ısıtan bir temaya sahip: ateş. Hazırlarken içimizi dışımızı sıcacık yapan bu sayıda: hep beraber evrensel bir “ateş turu” atıyoruz. Ateşin kızı Buika’nın dumanlı sesinin eşliğinde, hayata tutunan bir mucize isme, Frida Kahlo’ya misafir oluyoruz. Kutlamaların baş tacı havai fişeklerin ışıltısında şömine kenarında geceyi dinleyip onu ateşböcekleri ile aydınlatıyoruz. Prometheus’un ateşli hikayesi ile olimpiyat ateşinin gizemine koşuyoruz. Oradan Antalya Çıralı’daki doğa mucizesi Yanartaş’a konuk oluyoruz. Ateşli bir İspanyol şehri olan Sevilla da yurt dışındaki rotamız. Yılbaşının kahramanları da elbette ki konuk listemiz en başında yer alıyorlar. Özellikle de ilk kez bizim topraklarımızda ortaya çıkmış olan Aziz Nikolaos. Ama tüm bu konuların üzerine yine Bursa’dan su serpiyoruz. Bursa’da daha önce pek açılmamış bir dosyayı aralayıp Bursa tulumbacılarına kulak veriyor, hararet yapan sayfalarımızı serinletiyoruz. Bursa yangınlarını hatırlıyoruz. Değerli yazarlarımızla ateşi farklı açılardan tanıyoruz.

 Güzel ve yeni bir yıl diliyorum size, hiç beklemediğiniz. Yapabileceğinize kendinizin bile inanmadığı başarıları yaşamanızı diliyorum. “Güzel bir yıl*” filmini izleyenler bilir. Hayat sürprizlerle doludur. Kim bilir belki bu sene hiç ummadığınız bir şekilde hayatınız tamamen değişecek ve güzel bir yıl geçireceksiniz. Umudu yüreğinizde taşımanızı diliyorum. Mutlu Yıllar…

* Londra’da yoğun bir iş temposuyla stresli bir şekilde yatırım danışmanlığı yapan Max Skinner, amcasından miras kalan üzüm bağını satmak için Provence’e gider. Fakat bu satış işlemi, hiç de tahmin ettiği gibi sorunsuz geçmeyecektir. Üzüm bağının kendisine ait olduğunu iddia eden Amerikalı bir kadının varlığı, ilk zamanlarda canını oldukça sıksa da, zamanla hayatının en keyif verici günlerini geçirdiğinin farkına varacaktır. Onun için güzel günlerin başlangıcı olacaktır.

Yorumlar

comments

Etiketler

Bu da ilginizi çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı