Ted Bursa
Eker

Gerçekten nefes alıyor musunuz?

Gerçekten-nefes-alıyor-musunuz

Nefes almak, dünyanın en basit, en fark edilmeden yapılan eylemi gibi görünse de aslında çoğumuzun doğru şekilde nefes almadığını söyleyebiliriz. Çünkü nefes ağızdan değil, burundan alınmalıdır. Lütfen dikkat ediniz ve doğru şekilde burnunuzdan nefes almaya odaklanınız. Peki, eğer burnunuzda sorun varsa ve nefes alamıyorsanız?

İşte bu en büyük sorunlardan bir tanesi. Burundan nefes alamayan bir insanın ne kadar fazla konforsuz bir yaşam geçirdiğini anlamak hiç de zor değil. Burnundaki kemik eğriliğinden veya iç burunda yaşanan herhangi bir işlev sorunundan dolayı problem yaşayan bir insan, en başta burundan nefes alamaz, göz altlarında morluklar gözlemlenir, ses tonunda değişim hissedilir. Baş ağrısı yaşaması muhtemeldir. Rinoplasty yani burun estetiği operasyonları her ne kadar salt estetik için yapılıyor gibi gözükse de, aslında %80’lere varan oranlarda, nefes alma sorunu da yaşayan fakat farkında dahi olmayan bireylere yaptığımız müdahalelerdir. Her zaman burnun görsel olarak yüz güzelliğine aşırı bir katkı sağlamadığını savunurum. Saçlar, gözler, cilt ve dudakların estetik duruşu, burundan çok çok daha önemlidir. Fakat gerçek anlamda bir nefes alma sorunu yaşıyorsanız, burun estetiğini yaşam konforunuz için mutlaka düşünmenizi öneriyorum.

Burun estetiği kişiye özel planlanması gereken operasyonlardır. Cinsiyet ve yaş, planlama yapılırken mutlaka dikkate alınmalıdır. Hiç kimsenin burnu, bir başkasına benzememeli, burun kişinin yüzüne göre tekrar yapılandırılmalıdır. Bir de sekonder burun estetiği dediğimiz yani revizyon burun ameliyatları var. Bu yöntem daha önce burun estetiği olmuş fakat iyi sonuç alamamış ya da yanlış uygulama sonucu burnu formu deforme olmuş kişilere uygulanabilen bir tekniktir.

Kliniklerime özellikle revizyon burun estetiği için çok fazla hastam güvenerek gelir. Çoğu cerrah, sekonder burun estetiğini yapmayı kabul etmez zira alınacak sonucun başarısı son derece risklidir. Geçtiğimiz aylarda, 8 defa burun estetiği geçirmiş, nefes alamayan, mağdur olmuş bir bayana 9. revizyonu yaptım ve şu an nefes alabilmenin keyfini yaşıyor.

Nefes alabildiğiniz ve yüzünüze uyumlu estetik bir burun yapısı birincil tercihiniz olsun ve burun estetiğinde doğru cerrah seçimini lütfen çok iyi araştırarak yapın.

Bedeninize ve ruhunuza iyi bakın.

Bülent Cihantimur
Bülent Cihantimur

Yorumlar

comments

Etiketler

Bu da ilginizi çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı