Yılın Yazarı Orhan Kemal Karikatür Sergisi

Orhan Kemal

Etkinlik ücretsizdir.

Tarih: 17 – 23 Kasım 2017

Yer: Konak Kültürevi

Saat: 19:00

Ahmet Aykanat ve Mehmet Kahraman eğitmenliğinde sürdürülen Nilüfer Belediyesi Karikatür Atölyesinde bu yıl Orhan Kemal’in yaşamı ve öyküleri konu edildi. Yılın Yazarı Orhan Kemal Tanışmaları’na katılan 8-16 yaş aralığındaki seksene yakın öğrenci, Orhan Kemal’in Üç Arkadaş, Aslan Tomson, Elli Kuruş Çikolata, İnci’nin Maceraları adlı kitaplarındaki öykülerinden ilhamla yeni çizimler üretti. Bu çizimlerden oluşan bir seçki, 17 Kasım Cuma akşamı Konak Kültürevi’nde gerçekleşen bir açılış töreniyle ziyarete açıldı. 

Orhan Kemal’in eserlerini karikatürle yorumladılar

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Karikatür Atölyesi’ne katılan  çocuklar, 2017 Yılın Yazarı Orhan Kemal etkinlikleri kapsamında, usta yazarın  yaşamı ve öykülerini karikatürlerine yansıttılar. Nilüfer Belediyesi’nin, Beşevler Gençlik Merkezi’nde, Ahmet Aykanat ve Mehmet Kahraman eğitmenliğinde gerçekleştirdiği Karikatür Atölyesi’ne katılan çocuklar, Orhan Kemal konulu çalışmalar yaptı.

8-16 yaş aralığındaki 80’e yakın çocuk önce Orhan Kemal tanışması ve okumalarına katıldı. Çocuklar, Orhan Kemal’in Üç Arkadaş, Aslan Tomson, Elli Kuruş Çikolata, İnci’nin Maceraları gibi 14 öyküsünden esinlenerek karikatürler ürettiler. Orhan Kemal öykülerini çizgileriyle yorumlayan 36 çocuğun çalışmalarının yer aldığı 2017 Yılın Yazarı Orhan Kemal Karikatür Sergisi, Konak Kültürevi’nde sanatseverlerin izlenimine sunuldu.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in açılışını yaptığı sergiye, atölyeye katılan çocukların aileleri yoğun ilgi gösterdi. Başarılı çalışmalarından dolayı çocukları kutlayan Başkan Bozbey, ailelerine de teşekkür etti. Bozbey, “ Sanatla uğraşan ve bunlara mutlaka zaman ayıran, bilgisayarı, tableti bir kenara bırakarak sanatın içine giren çocuklarımızı kutluyorum. Aileleri de ayrıca kutluyorum. Çünkü zamanımızda çocuklarımızı buraya doğru yönlendirmek çok zor. Geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkmamız lazım. Sanata, müziğe yönlendirmemiz lazım ki ,çocuklarımız araştırmayı, sorgulamayı mutlaka öğrensinler, özgür bireyler olsunlar” dedi. Orhan Kemal’i “Farklı bir kültür, farklı bir çağ” olarak tanımlayan Bozbey, çocuklara sertifikalarını verdi.Konak Kültürevi’nde açılışı yapılan sergi 24 Kasım’a  kadar ziyarete açık olacak.

 

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu