Yeniden “çift” olmak

yeniden çift olmak

Çocuklarla ilgilenmeyi hayatın odak noktası yapıp eşinizi unuttunuz mu? Aileye yeni bireylerin katılmasıyla, yaptığınız tek ortak etkinlik çocukların veli toplantıları mı oldu? Eğer eşinizle en son geçirdiğiniz kaliteli zamanı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız, hayatınızda bir şeyleri değiştirmenin vakti gelmiş de geçiyor demektir.

Uzun yıllar çocuklarına endeksli yaşayan aileler, çocukları evden uzaklaştıklarında sorunlar yaşarlar. Çocukların evlenmeleri, askerlikleri ya da eğitimleri için evden uzaklaşmaları, anne ve babaların bocalamasına sebep olur. Ebeveynler kendilerini işe yaramaz hissederek hayattan uzaklaşabilirler. Birbirlerini bile tanımakta güçlük çekerken, çocukları üzerinde aşırı kontrol yatkınlığı geliştirirler.

Sosyal hayatından ödün veren ebeveynler boşluğa düşebilir. Bu dönemde depresyon ve kaygı bozuklukları yaşayabilirler. Özellikle kadınlar için menopoz dönemine denk gelmesiyle bu süreç, daha sancılı olabilir. Çocuklar sizden bağımsız bireyler, bunu kendinize sıklıkla hatırlatın. Bu dönemde artık sizin işiniz, aşırı kontrol yerine onları uzaktan izlemek ve destek olmaktır.

Çocukların ailelerinden uzaklaşmalarıyla eşlerin birbirini yeniden keşfederek zaman içinde değişen yönlerine uyum sağlamalarının kritik bir dönemdir. Eşlerin birlikte yapacak etkinlikler bulmaları uyum sürecini kolaylaştırır. Kendinizi eşinizle iki yabancı gibi hissedip, sorun yok gibi davranmaktansa; bu konuyu dile getirerek tekrar çift olma özleminizi konuşmak, yakınlaşmak için yapabileceğiniz çabalar en kolay ilk adımdır.

Zamanla farklılaşmak doğaldır, karşılıklı olarak sevgi alıp vermeye devam etmek için farklılıklarınızın sizi zenginleştirmesine, benzerliklerinizin sizi buluşturmasına izin vermeniz gerekir. Çiftler bu zor süreci ancak tıpkı yolun başındaki gibi “birlikte” atlatabilirler.

Klinik Psikolog Canan SAyıoğlu
Klinik Psikolog Canan Sayıoğlu

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu