Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi 

1419 yılında dönemin Osmanlı hükümdarı Çelebi Mehmet tarafından yaptırılan Yeşil Külliye’nin, Yeşil Medresesi bünyesinde yer alıyor. 1930-1972 yılları arasında Bursa Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Yeşil Medrese, 1975 yılından beri ise Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet vermeye başladı.

Müzede; 12.yüzyıl ile 20.yüzyıl arası bir zaman dilimi içinde yer alan el yazması kitaplar, İslami kitabeler, İslami sikkeler, zırhlar, silahlar, işlemeler, mezar taşları ve Osmanlı ile Selçuklu dönemini yansıtan birçok malzeme bulunuyor. Bursa yöresine ait hamam eşyaları, Bursa dergah ve tekkelerine ait eşyalar, hat sanatı levhaları, Osmanlı nişan madalyaları, mutfak ve kahve eşyaları, Hafız Osman ve Şeyh Hamdullah gibi ustaların hat sanat örneklerinin yanı sıra Karagöz Hacivat gölge oyunu ile ilgili eşyalar da Türk İslam Eserleri Müzesi’nde sergileniyor. Müzenin değerli eşyalar kategorisinde ise Memlük Sultanı tarafından Yıldırım Bayezid’e hediye edilen ceylan derisi ile ciltlenmiş Kuran-ı Kerim, 1323 tarihli bir Kuran-ı Kerim, 14. yüzyıla ait zengin tezhipli Bakara Suresi, Sultan 2. Murad’a ait Kuran-ı Kerim, 975 yılında yazılan bir dua kitabı ve 15.yüzyıla ait çini tabaklar yer alıyor. Müzenin bahçesinde ise 15.yüzyıl ile 19.yüzyıl arasındaki dönemi kapsayan, Bursa’nın farklı bölgelerinde bulunmuş mezar taşları sergileniyor.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Yeşil Mahallesi, 1. Yeşil Cd. No:56, 16360 Yıldırım / Bursa- (0224) 327 76 79

Bursa’daki diğer müzeleri görmek için tıklayın.
Bursa Etkinlikleri

Konser, sinema, tiyatro, festival, fuar, söyleşi, çocuk tiyatrosu, gösteri, imza günü, sempozyum veya sergiler… Bursa’da olup biten ne varsa Bursa Etkinlikleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. Güncel, bilet alınabilen, takvim sırasıyla sunulan, kategoriler ile ayrışan sayfamızdan doğru ve güvenilir bilgilere ulaşabilirsiniz. Üstelik sadece tek bir mekanı değil, şehirdeki birçok etkinlik noktasını tek bir çatıda bulabilirsiniz.

Bursa Konserleri / Bursa Tiyatroları / Bursa Sinemaları / Bursa Fuarları / Diğer Etkinlikler

“Sosyal kentin sosyal medyası” sloganıyla Dergi Bursa; www.dergibursa.com.tr internet adresinden ulaşabileceğiniz tüm Bursa etkinliklerini, sosyal medya hesapları aracılığı ile de sizlere hatırlatıyor.

Dergi Bursa‘yı Facebook ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz. Bursa’nın en güzel fotoğrafları instagram hesabımız @dergibursa‘da yayında… Ayrıca kendi fotoğraflarını Instagram’da #dergibursa ile etiketleyenler sürpriz hediyeler kazanıyor. Bursa’nın nabzını bu sayfalardan takip edebilirsiniz. İyi eğlenceler…

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu