PRP tedavisi ile doğal ve güvenli iyileşme

Eklem Kireclenmesi Tedavisi

Trombositten zengin plazma anlamına gelen “Platelet Rich Plasma” yani PRP, özellikle son yıllarda kas iskelet sistemi hastalıklarının tedavisi için kullanılmaya başlandı. Hastanın kendi kanından hazırlanan ilaç, doğal olmasının yanında oldukça da etkili. ..

Trombositler normalde insan kanında bulunan ve doku iyileşmesinde rol alan hücrelerdir. Yara bölgesinde hızlı iyileşmeyi hedef alan hücre gurubu trombositlerde, birçok büyüme faktörü (growth factor) bulunur. Büyüme faktörleri doku yaralanmasının olduğu alanda doku iyileşmesini sağlayan özelleşmiş protein parçacıklarıdır. Bu protein parçacıklarının yaralanmış doku üzerinde biyolojik iyileşmeyi sağlayıcı ve hızlandırıcı etkileri olduğu düşünülmektedir. Yapılan laboratuar çalışmalarında trombositlerin çeşitli büyüme faktörlerini konsantre olarak içerdiği gözlenmiştir.

PRP’de, hastadan damar yolu ile kol bölgesinden az bir miktarda kan bu iş için özel olarak hazırlanmış tüplere alınır ve uygulanan bazı işlemlerden sonra uygun bölgeye enjeksiyon yöntemi ile hastaya uygulanır. Trombositten zenginleştirilmiş plazma sıvısı doğal bir ilaç gibi etki gösterir. Yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon, kıkırdak gibi yapıların hücrelerini uyararak o bölgedeki iyileşmeyi hızlandırırlar. PRP’nin özellikle diz kireçlenmelerinde görülen kıkırdak zedelenmeleri ve aşınmaları üzerine iyileştirici etkisi gösterilmiştir. Bu gibi durumlarda PRP yavaş ortaya çıkan ama kalıcı tedavi sağlayabilmektedir. PRP tedavisi bir tür “ağrıyı baskılama” tedavisi olmayıp direk olarak hastalığı tedavi etmeye yöneliktir.

Bugün, eklem kireçlenmeleri, eklem kıkırdak hasarlanmaları, tenisçi dirseği, golfçü dirseği, omuz tendon yırtıkları, topuk dikeni gibi birçok hastalığın tedavisinde PRP tedavisi uygulanıyor. Enjeksiyondan sonra birkaç hafta içinde iyileşme belirtileri gözlenirken ağrı yavaş yavaş azalarak haftalar içinde iyileşiyor. Herhangi bir yan etkisi olmayan PRP tedavisinde hastanın kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir alerji, hastalık bulaşma riski, doku uyuşmazlığı riski de bulunmuyor.

 

Uzm. Dr. Mustafa Ertürk
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Mustafa Ertürk

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu