Özgürlük ile esaret arasında

 

Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli

Cinayetle suçlanan bankacı Andy Dufresne, gönderildiği Shawshank Hapishanesi’nde esarete olan bakış açısını değiştirmiş ve neredeyse başarılması imkansız bir planla özgür kalmıştı. Adını, ana karakteri olan Dufresne’nin 20 yılını geçirdiği hapishaneden alan film, Stephen King’in “Rita Hayworth ve Shawshank’ın Kefareti” isimli kısa romanından uyarlanmıştı. 1994 yapımı film etkileyici replikleri ve unutulmaz sahneleriyle bugün bile birçok listede, gelmiş geçmiş en iyi film olarak anılıyor.

Vizyon Tarihi: 10 Mart 1995
Yapımı : 1994 – ABD
Tür : Dram, Polisiye, Suç
Süre: 142 Dak.
Yönetmen : Frank Darabont
Oyuncular : Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, James Whitmore, Clancy Brown
Seslendirenler : Sezai Aydın, Tarık Ünlüoğlu, Arif Soysalan, Ahmet Aksoy
Senaryo : Stephen King, Frank Darabont
Yapımcı : Niki Marvin, Liz Glotzer

Genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. Burada başta Red olmak üzere yeni arkadaşlar edinir. Hapishane yaşamını uyum sağlamaya çalışırken diğer yandan da bilgisi ve kültürüyle etrafındaki insanları etkilemeyi başaracaktır.

Between freedom and captivity

Accused of murder, Andy Dufresne transformed his perspective towards captivity at the Shawshank Penitentiary and saved himself with a plan that was almost impossible to accomplish. The movie took its title from the penitentiary where the main character Dufresne spent almost 20 years of his life and it was based on the short novel by Stephen King entitled “Rita Hayworth and Shawshank Redemption”. This 1994 production is still included in many lists as the best ever movie with a striking script and unforgettable scenes.

 

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu