Meme kanseri ve beslenme

“Kanser yağ sever”

 Meme kanseri kadınlar arasında en sık rastlanılan kanser türü ve sıklığı giderek artıyor. Günümüzde yaklaşık her sekiz kadından birine meme kanseri teşhisi konuluyor. Meme kanserinin oluşum nedenleri ise özetle şöyle: kalıtım, hormonlar ve beslenme.

Beslenme, obezite (şişmanlık) ve kanser arasında bağlantı olduğuna dair pek çok yayın vardır. Özellikle endüstrileşmiş toplumlarda kadınlar yüksek oranda enerji alırlar. Bu alım hem karbonhidrat hem de yağ alımı şeklindedir. Ömür boyu yüksek enerji alımı yumurtalık kaynaklı seks hormonlarının yani östrojenin yüksek seviyede bulunmasına neden olur. Bunun meme kanseri açısından risk faktörü olduğu bilinir. Kanser ve beslenme üzerine yapılan araştırmalarda bazı besinlerin kanser riskini artırdığı ifade ediliyor; yağlı tüm hayvansal besinler, yağlı şarküteri ürünleri, tereyağı, kızarmış besinler, doğrudan ateşte pişirilmiş etler…

Fazla alkol alan kadınlarda almayan kadınlara göre risk nispeten artmaktadır. Günde 3 bardak yüksek dereceli alkol içen bir kadının meme kanserine yakalanma riski, hiç içmeyen kadına göre 2 kat daha fazladır. Yine bazı yapılan araştırmalarda ise bazı besinlerin kanser riskini azalttığı sonucu iddia edilmektedir. Meme kanserine karşı mücadelede beş besin dikkat çekiyor: Kefir, Brokoli, Zeytinyağı, Soya ve Üzüm Çekirdeği. Ayrıca antioksidan içeriği yüksek olan kızılcık, kuşburnu, yaban mersininin de korunmada yararlı besinler olduğu söylenebilir. Ayrıca meyve ve sebzeler mevsiminde tüketilmelidir.

yeşil elma

A, C, E vitaminleri ve selenyum hastalık riskini azaltır.

Ülkemizde balık yağı tüketiminin çok düşük olduğunu biliyoruz. Balık yağının yani omega-3 yağ asitlerinin günlük diyette artırılmasının önemi üzerinde ısrarla durulmalıdır.

Yoğun egzersiz ve jimnastik yapan kadınlarda meme kanseri riskinin azaldığı gösterilmiştir. Bu nedenle tüm kadınlara önerilmektedir. Özetle; şişmanlığın önlenmesi, düzenli egzersiz yapılması, alkol tüketiminin azaltılması, sebze ve meyvenin bol tüketilmesi, balık yağı (omega-3 yağ asidi) alımı gibi basit önlemlerle meme kanseri riski %30-40 oranında azaltılabilmektedir.

Sağlıklı günler dilerim…

Op. Dr. Servet Yetgin

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu