Laparoskopik Cerrahi’nin avantajları

Halk arasında “kapalı ameliyat” olarak isimlendirilen Laparoskopik Cerrahi, karın içine küçük bir kesiden yerleştirilen, trokar dediğimiz bir kanal içinden kamera ile karın içinin ameliyathanede üst düzey monitörle görüntülenmesi ve daha sonra yerleştirilen yeni küçük kanallardan özel cerrahi aletlerle ameliyatın yapılmasıdır.

Açık cerrahide uygulanan ameliyat prensipleri ile “Laparoskopik Cerrahi”deki prensipler hemen hemen aynıdır. Laparoskopi’de teknolojik gelişmelere paralel olarak kullanılan aletlerin hareket ve fonksiyonlarının artması ile açık cerrahide yapamadığımız manevraları yapabilme imkanına kavuşuyoruz. Tecrübeli cerrahların elinde Laparoskopik Cerrahi’de yan etki ve komplikasyonlar açık cerrahiye göre çok daha az görülür. Açık cerrahideki geniş ameliyat izleri yerine Laparoskopik ameliyatlarda ufak birkaç çizik şeklinde ameliyat izi kalır. Hastalarımız geniş ameliyat kesisinden kaynaklanan ameliyat yeri fıtıklarına daha az maruz kalır, daha çabuk iyileşir, daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duyar ve daha kısa sürede normal yaşamına dönerler.

Genel cerrahi

Bugün mide fıtığının, safra kesesi taşı ve iltihaplarının tedavisinde Laparoskopik Cerrahi altın standarttır. Kasık fıtıkları, karın ameliyatlarına bağlı oluşmuş kesi yeri fıtıkları, zayıflama ameliyatları, karaciğerin bir bölümünün alınması, karaciğer kist hidatikleri, yemek borusu ameliyatları, kalın barsak ameliyatları, böbreküstü bezi, dalak ameliyatları, travma ve travma dışı karın içi tanısal girişimlerde de Laparoskopi kendine geniş bir  kullanım alanı bulma konusunda hızla ilerler.

Son yıllarda üç boyutlu kamera ve monitörle yapılan Laparoskopik Cerrahi,  ameliyathanede hasta üzerine yerleştirilen cihaz üzerinden internet veya kablo ile cerrahın başka bir oda veya ülkeden ameliyat yaptığı robotik cerrahi, karına tek bir trokar yerleştirilerek karında tek kesinin bulunduğu Laparoskopik ameliyat metodu(SİLS), karın üzerinde hiçbir ameliyat kesisinin olmadığı, karnın doğal açıklıklarından karın içine ulaşılarak (ağız içinden mideye ulaşılıp mide delinerek karın içine girilerek yapılan veya  vajinanın dip bölgesinden karın  içine ulaşılması gibi)  yapılan ameliyatlar (NOTES)  kendine 21. yüzyıl cerrahisinde yer bulmaya çalışmaktadır.

Op. Dr. Selim Mısırlıoğlu
Op. Dr. Selim Mısırlıoğlu

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu