Keles

Keles

Keles

Keles, Bursa ilinin, şehir merkezine 61 km uzaklıktaki bir ilçesi. Doğu ve kuzeydoğuda İnegöl ilçesi, güneydoğuda Kütahya’nın Domaniç ve Tavşanlı ilçeleri, kuzeyde merkez ilçe, batıda Orhaneli ilçesi ile çevrili. Keles Deresi vadisinde kuruldu. Keles Deresi, Uludağ-Eğriöz Dağları arasındaki platoyu yaran Kocasu Çayı’nın bir kolu. Batıdan Hüseyin Alanı Geçidi ile Bursa’ya, doğudan Tepel Geçidi ile İnegöl’e bağlanıyor. Keles; Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu bölümünün en kuzeyinde, Uludağ’ın güney yamaçlarına kuruldu. Yüzölçümü 640 km2 olan ilçenin 36 köyü 6 mahallesi var. Yöre; Marmara Denizi’ ne yakın olmakla beraber Uludağ, deniz etkisinin içerilere kadar sokulmasını önlüyor. Bu yüzden bölgede ılıman iklim ile karasal iklim arasında bir geçiş iklimi hüküm sürüyor. Yağışlar daha çok ilkbahar ve kış mevsimlerinde görülüyor. Kışın yağış genellikle kar şeklinde. En soğuk ay Şubat, en sıcak ay ise Ağustos ayı. Yıllık ortalama 782,9 mm. yağış ile ile Bursa’nın en çok yağış alan ilçesi.

Özbekistan’da Taşkent’e bağlı bir yerleşim biriminin adının Keles olduğu öğrenildikten sonra bu yer kardeş şehir ilan edildi. İzmir’in Kiraz ilçesinin de adı Keles olarak geçiyor. Kasabanın adı muhtemelen Eski Yunan kolonilerindeki Kleos, Kilos adından geldiği düşünülüyor. İlçenin genel nüfusu 1980 yılına kadar artış, 1980 yılından sonra düşüş eğilimi gösteriyor. Buna karşılık ilçe merkezinin nüfusu az da olsa artıyor. 2016 verilerine göre ilçenin nüfusu 10.421 kişi olarak belirlendi.

olarak geçiyor. Kasabanın adı muhtemelen Eski Yunan kolonilerindeki Kleos, Kilos adından geldiği düşünülüyor. İlçenin genel nüfusu 1980 yılına kadar artış, 1980 yılından sonra düşüş eğilimi gösteriyor. Buna karşılık ilçe merkezinin nüfusu az da olsa artıyor. 2016 verilerine göre ilçenin nüfusu 10.421 kişi olarak Buna karşılık ilçe merkezinin nüfusu az da olsa artıyor. 2016 verilerine göre ilçenin nüfusu

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu