İspanyol büyüsü: Penélope Cruz

Gerçek Adı: Penélope Cruz Sánchez

Doğum Yeri: Madrid, İspanya

Doğum Tarihi: 28 Nisan 1974

Penelope Cruz

 İspanya’nın yüzünü ve ismini tüm dünyaya ezberlettiği, Akademi ödüllü “güzeli” Penelope Cruz… Eski bir dansçı. Hayırsever yapısıyla da biliniyor. Kendi ülkesi dışında ise “büyülü İspanyol kadın” olarak anılıyor. Baş döndürücü güzelliği ile kalmıyor, zor rollerin altından kalkan performanslarıyla tüm dünyanın alkışlarını üzerinde topluyor.

On beş yaşındayken bir ajansın açtığı yetenek denemesinde 300 genç kız arasında öne çıkması, Penélope için sinema ve televizyonun yolu açılmış olduğu anlamına geliyordu. 9 yıl İspanya Devlet Konservatuarı’nda bale eğitimi görmüştü. Dansa ve görsel sanatlara olan ilgisi onu bugün olduğu noktaya kadar taşıdı. İlk filmleri ile dikkatleri üzerine çekse de, uluslararası bir ün kazanmasına yol açan Pedro Almodovar filmleri oldu. “Live Flesh” ve “All About My Mother”daki performansları onun Atlantik’in öteki yakasına, Hollywood’a transfer olmasını sağladı. İlk önce “Woman On Top”da rol alan aktris, daha sonra Johnny Depp ile “Blow”da ve Matt Damon ile “All The Pretty Horses”da kamera karşısına geçti. Kırılgan güzelliği ile damarlarındaki Latin kanın eşsiz birleşimi ve yeteneği onu, sinema dünyasında daha da yükseltti.

Penelope Cruz

Her ne kadar 1990’lar İspanya ‘yeteneklerin’ farkına varılmış olsa da, cazibeli aktris Penelope Cruz’un yarattığı dalga, öncelikle okyanusun öte yakasındaki sahillerde iz bıraktı. Seyircilere dar vakitlerde muhteşem seyirler sunan Penelope Cruz, “People” Dergisi’nin seçtiği “2000’lerin en güzel 50 kadını” arasına girmeyi başarmıştı bile. Yapımcı Alan Paul onun için, “Geçtiği yollarda trafiğin tıkanmasına yol açabilir. Onu hareket ederken gören kişinin gözleri ister istemez ona takılıp kalacaktır” diyordu. Vejetaryan aktris Cruz’u izleme şansına en çok sahip olanlar Amerikalı izleyiciler, “Üstteki Kadın” (Woman On Top)’da müzmin hareket özrünü yemek yapma konusundaki ilahi hüneri ve sonra da gerçek aşk ile kapatan seksi bir kadını canlandıran Cruz’u izledi. Billy Bob Thornton’un yönettiği bir sonraki filmi “All The Pretty Horses”da Matt Damon ile birlikte kamera karşısına geçerek zengin bir Meksikalı çiftçinin kızını canlandırdı. Perde arkasında ise, güzel yıldızın aktör ile bir ilişki yaşadığı ve Damon’un eski sevgilisi Winona Ryder’dan ayrılmasının sebebinin de bu olduğu dedikoduları yayıldı. Her ne kadar “Pretty” yıldızları, ilişkilerinin boyutu hakkında net bir açıklama yapmasalar da, Cruz bir televizyon kanalındaki bir söyleşide Damon ile çok yakınlaştıklarını kabul etti.

İspanya’nın Madrid kentinde büyüdü. Araba tamircisi bir baba ile kuaför bir annenin en büyük kızı olan Cruz, milli konservatuarda dokuz yıl boyunca klasik bale eğitimi aldı. Buna ek olarak, dört yıl Cristina Rota’dan ders aldı. Ayrıca, üç yıl boyunca Angela Garrido’dan İspanyol balesi derslerinde geliştirdiği dans kabiliyetini Raul Caballero’dan aldığı derslerle pekiştirdi. Cruz’un gençliği ve güzelliğiyle dans konusundaki yeteneği birleşince, aktristin İspanyol televizyon kanallarındaki birçok şovda boy göstermesi gecikmedi. Aynı dönemde Mecano isimli pop grubu için hazırlanan bir videoda yer aldı. İki yıllık lise öğreniminin ardından ilgisini oyunculuk, dans ve akademi çalışmalarına yöneltti. 1991 yılında “El Laberinto Griego” (Greek Labyrinth) ile sinema dünyasına adım atmasının ardından, yedi yıl boyunca İspanyol filmleri için kamera karşısına geçti. Bu dönemdeki çalışmaları arasında yer alan ve 1994 yılında Yabancı Film Oskar’ı kazanan “Belle Epoque”daki dört kız kardeşten birini canlandırdığı rolü ile beyaz perdedeki yerini sağlamlaştırdı.

Penelope Cruz

1993’de “Framed” isimli bir Amerikan televizyon dizisi için kendisine gelen teklifi kabul ederek okyanusun öte yakasına geçti. Okyanus aşırı bu macerasını kısa keserek Avrupa’ya geri dönen aktris, Almodovar’ın “Live Flesh” inde rol aldı. İkili, 1999’da “All About My Mother” (Annem Hakkında Herşey)’de bir kez daha bir araya gelecekti. Ancak bundan bir yıl öncesinde Cruz, yanında Almodovar olmaksızın iki başarıya imza attı. “La Nina de Tus Ojos” (Rüyaların Kızı)’daki rolü, aktriste 1999 yılı “Best Actress Goya” ödülünü kazandırdı. Ardından bir Hollywood yapımı olan “ The Hi-Lo Country” de Woody Harrelson ve Billy Crudup ile beraber rol aldı.

Cruz da, her yeni yıldız gibi, ilk kazandığı paraları çarçabuk harcadı. Ancak meslektaşlarının aksine, bunları kendi harcamalarıyla tüketmeyerek Hindistan Kalküta’daki Mother Theresa çocuk yurduna bağışladı. Ruh güzelliğinin yanı sıra, fiziksel güzelliğiyle de göz kamaştıran yıldız, bu sayede “Blow”(2001)’da Johnny Depp’in uyuşturucu bağımlısı karısı rolünü garantiledi. Filmi yöneten Ted Deme bile, bu konuda açık yürekli davranarak, gerçekte Cruz’un bu rol için uygun olmadığını ancak büyüleyici güzelliği sebebiyle onu seçtiğini itiraf etmişti.

Penelope Cruz

Güzelliğine bir de sempatik tavırları eklenince oturup rol teklifi beklemesine gerek kalmayan esmer güzeli aktris, yeni bin yılda başarılarını bir bir perçinledi. Rol aldığı her projede isminden sıkça söz ettirdi. 2001–04 yıllarında Tom Cruise birlikteliliği ile geçti. Volver gibi Almodovar filmlerinde oynamaya devam etti ve başarılarını zirveye çıkarttı. Bir yandan başka yapımlarda kendisini kanıtlamaya devam etti ve günümüze dek başarısını devam ettirdi.

 Filmografi

Ma Ma(2015), The Counselor(2013), I’m so excited(2013), Twice Born(2012), To Rome with Love(2012), Karayip Korsanları – Gizemli Denizlerde (2011), Sex And The City (2010), Kırık Kucaklaşmalar (2009), G-Force (2009 – Seslendirme), Nine (2009), Aşkın Peşinde (2008), Barselona Barselona (Vicky Cristina Barcelona – 2008), Bandidas (2006), Dönüş (Volver– 2006) – Sahara (2005), Yeni Yıl (2004), Bulutların Üzerinde(2004), Çapkın Aşık(2003), Gothika(2003), Çarpık İlişkiler (2002), Beyaz Şeytan (2001), Corelli’nin Mandolini (2001), Vanilla Sky (Oyuncu Seçimi – 2001), Annem Hakkında Her şey (1999), Üstteki Kadın (1999), Rüyaların Kızı(1998), İhtiras Tomurcukları(1998), Aç Gözünü(1997), Çıplak Ten(1997), Güzellik Çağı(1992)

Penelope Cruz

Kısa Kısa…   
* Daha bebeklikten başlayarak ailesinin isteğiyle TV reklamlarında oynuyordu, büyüdükçe bütün enerjisini dansa vermeye başladı.
* “All the Pretty Horses” filminden sonra vejetaryen oldu.
* 1997’de Uganda’da 2 ay gönüllü hizmette bulundu.
* Sabera Foundation adlı yardım örgütünü destekliyor. (Bu örgüt, Hindistan’ın Kalkutta bölgesinde evsizler için ev, okul ve hastane yapım etkinliklerinde bulunuyor.)
* Adını Joan Manuel Serrat’ın “Penélope” adlı şarkısından aldı.
* Kız kardeşi Monica da İspanya’da TV yıldızı…
* 2002’de Avustralya Empire Dergisi’nde en seksi 7. kadın film yıldızı seçildi.

Yazı: Engin Çakır

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu