Hollywood’da bir Parisli Léa Seydoux

 

Léa Seydoux
Léa Seydoux
Paris, Fransa / 1 Temmuz 1985 / 1.68

Quentin Tarantino ve Woody Allen tarafından keşfedilen genç Fransız oyuncu ve manken Lea Seydoux, Fransız filmlerindeki başarılarının ardından şimdi de Hollywood’un yüksek bütçeli yapımlarında boy gösteriyor.

Léa Seydoux

Dünyaca ünlü film ve müzik şirketi Pathé’yi yöneten Jérôme Seydoux’nun torunu olan Lea, sadece 25 yaşında olmasına rağmen, göstermiş olduğu başarılarıyla son dönemde adından sıkça söz ettiriyor. 2009 yılında bir Fransız filmi olan “La Belle Personne” (Güzel İnsan) (2008)‘daki oyunculuğu ile “En İyi Gelecek Vaad Eden Kadın Oyuncu” olarak Fransa’nın ulusal film ödülü olan César Ödülü’ne aday gösterilen Seydoux, Türk izleyicilerle de bu film sayesinde tanışmıştı. Bu film ülkemizde de 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterime girmişti. Sonrasında; Sydoux, hatırı sayılır Amerikan filmlerinin castlarında yer aldı. Bunlar; Ridley Scott’un yönetmenliğini yaptığı “Robin Hood” (2010),  Brad Bird’in yönetmenliğini yaptığı “Mission: Impossible – Ghost Protocol” (Görevimiz Tehlike – Hayalet Protokol) (2011) ve 75 yaşındaki yönetmen Woody Allen’ın Cannes Film Festivali’nde gösterilen, senaryosunu yazıp, yönetmenliğini yaptığı “Midnight in Paris” (Paris’te Geceyarısı) (2011). Seydoux; yönetmenliğini Benoît Jacquot’nun yaptığı 2012 Fransız yapımı “Les ‘Adieux à la Reine” (Elveda Kraliçem)’de de rol aldı. 2013 yapımı olan ve büyük yankılar uyandıran “Mavi En Sıcak Renktir” filmindeki Emma rolüyle Altın Palmiye ödülüne layık görüldü.

Aynı yıl Grand Central filminde rol alan Seydoux, geçtiğimiz yıl “La belle et la bête”, “The Grand Budapest Hotel” ve “Saint Laurent “ filmlerindeki başarılı performanslarıyla da beğeni topladı. Yıldızı gün geçtikçe parlayan genç ve güzel oyuncu bu yıl vizyona giren “The Lobster” ve Diary of a Chambermaid” filmlerinde karşımıza çıkıyor.

 

Seydoux’nun, Steven Meisel, Mario Sorrenti, Ellen von Unwerth ve Jean-Baptiste Mondino gibi en ünlü moda fotoğrafçıları tarafından, Vogue Paris, Numero, W, L’Officiel ve Another Magazine gibi ünlü dergilere fotoğrafları çekildi. Meşhur japon giyim markası Uniqlo’nun reklamlarında çıktı. Halen “Prada Candy” parfümünün reklam kampanyasının yüzü ve yine Prada’nın 2012 Resort koleksiyonunda yer alıyor. Paris ve New York manken ajansı, Silent Models tarafından temsil ediliyor. Ela gözlü güzel Seydoux, yakın dönemde adını sıkça duyacağımız bir isim. Daha birçok başarılara imza atacak gibi görünüyor.

Başa dön tuşu