Dudaklı Köyü ve Çınarlı Yol

Bursa Dudaklı Köyü ve Çınarlı Yol

Her köşesinde tarihi zenginliklerin, doğal güzelliklerin keşfedilmeyi beklediği şehir Bursa. Yüzyıllara meydan okumuş köylerin, kentin belki en zor, en kötü günlerine şahit olmuş ulu çınarların bulunduğu bir cennet.

kestelKeşfedildikçe daha fazlasına ulaşılan kıymetli bir hazine. Doğu Roma İmparatorluğu’nun sınır kalesi olma görevini üstlenmiş Kestel’e bağlı Gölbaşı, Dudaklı Köyü ve köyün devamında her iki tarafında tarihi çınar ağaçlarıyla dolu Çınarlı Yol da bu hazinenin en değerli parçalarından.

Aykut-Güngör,-Dudaklı---26.11.2006---
Aykut Güngör, Dudaklı

 

Aykut Güngör, Dudaklı 26.11.2006
Aykut Güngör, Dudaklı

Sonbaharda dökülen yaprakları, kış aylarında büründüğü beyaz örtüsü, sıcak havalarda yazın dallarında yüzlerini güneşe dönen kuşların şarkılarıyla şenlenen bu yol her mevsim fotoğrafçıların uğrak yeri. Kestel’e yolu düşen ya da Dudaklı Köyü’ne doğru giden her aracın durup birkaç kare fotoğraf almadan, çınarların arasında birkaç adım yürümeden, buradaki tertemiz havadan birkaç nefes almadan duramadığı bir yer. Bu yol, şehir merkezinden Ankara yoluna doğru ilerliyor ve Kestel ilçesini geçtikten sonra Gölbaşı mevkiindeki Turanköy adı verilen rampanın başında bulunan menfezden Dudaklı Köyü’ne dönüyor.  Yolun sonunda, Gölbaşı’na paralel olan bölgede bir de piknik alanı bulunuyor. Çınarlı Yolu geçip devam ederseniz 1300 yıllık bir tarihe sahip bir köy olan Dudaklı Köyü’ne ulaşıyorsunuz. Köyün; zamanında Sultan 2. Bayezid’in ve Muradiye Külliyesi’nde türbesi bulunan annesi Gülruh Sultan’ın gölgesinde dinlendiği söylenen; bulunduğu, buranın simgesi kabul edilen 30 metre genişliğe sahip bir de Ulu Çınar’ı var. Çınarın önünde saygıyla ve hayranlıkla eğilip onu selamladıktan sonra yola devam edip bir baraj göleti olan Gölbaşı’na varıyorsunuz. Sizi huzurla, dinginlikle, sükûnetle ve uzun süre yetecek bir enerjiyle buluşturacak göletin başına.

Daha fazla bilgi için tıklayın. 

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu