Eker
Ted Bursa

Tırnak mantarı

Ayak BakımıYaz aylarının gelmesiyle birlikte ayak sağlığımız daha fazla tehdit altında. Özellikle ortak kullanım alanlarında tehlike oluşturan ve ayağımızın başına gelebilecek en kötü şeylerden bir tanesi olan tırnak mantarları için biraz dikkat kurtarıcı olabilir.  

Ayak bakımlarında en fazla karşılaşılan sorunlardan biri de tırnak mantarı… Bir tırnakta kalınlaşma, renginde sararma, yeşil ya da kahverengi görüntü var ise veya tırnak plağında pul pul dökülmeler oluyorsa, mantar olma olasılığı fazladır. Bu tür görüntüler oluştuğunda, zaman kaybetmeden mantar kültür analizi yaptırmanızda yarar vardır.

Mantarlar oldukça bulaşıcı, mikroskobik ve çok küçük mikroorganizmalar… Sıcak, nemli  ve havasız alanlar mantarların üremesi için ideal ortam oluşturuyor. Bulundukları alanlar genelde; banyolar, havuzlar, saunalar, plajlardaki kumlar, otel odaları, ortak kullanılan eşyalar (terlik, ayakkabı, ayak havlusu vb.)…

Ayağımızı sert bir cisme çarptığımızda oluşan travma sonucu tırnak kenarının kırılıp biraz da olsa tırnak yatağından kalkmasıyla mantarın usulca tırnağa geçerek orada yuvalanması kolaylaşmış olur. Bir mantarın tırnak yüzüne geçip kendini göstermesi zaman aldığı gibi tırnağı terk etmesi de zaman alır.

Tırnağınızda mantar var ise ve mantar  tedavisi oluyorsanız, gün içerisinde giymiş olduğunuz ayakkabınızı çıkardıktan sonra içerisine bir antifungal içerikli mantar  spreyi sıkıp ertesi gün bir başka ayakkabı ve temiz çorap giymeyi tercih edin. Banyodan sonra ayaklarınızı ve parmak aralarınızın iyice kurulanması, gerekirse fön makinesi tutulması tavsiye edilir.

Bazı mantarlar tırnaklarda kalınlaşma oluşturduğundan iç tırnak yatağına doğru yönelmesiyle yumuşak dokuya baskı yaparak tırnak batması olayına sebebiyet verir. Böyle bir durumda şeker hastaları diğer kişilere nazaran daha fazla risk taşırlar.

Yaz aylarının gelmesiyle açık ayakkabılar ve terlikler giyileceğinden mantarlı tırnakların görüntüsü sorun teşkil edecektir. Artık ayak bakım merkezlerinde sizi rahatsız eden görüntüye sahip tırnaklarınızı estetik bir görünüm kazandırmak da mümkün…

Sağlıklı günler dilerim.

Dilek Kopuz

 

Dilek Kopuz

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı