Neskar Otomotiv
Mudanya Belediyesi

Parmak izsizler

Parmak izi

Kaşınızı gözünüzü, boyunuzu posunuzu hatta huyunuzu suyunuzu ailenizden alabilirsiniz. Ama parmak iziniz siz daha dünyaya gelmeden asla değişmeyecek olan size özel şeklini alır. Parmak uçlarımızda taşıdığımız bu kişisel mührü, kimlik tespitinden güvenlik sistemlerine kadar birçok alanda kullanmak mümkün. Tabi eğer parmak iziniz varsa…

Tek yumurta ikizlerinde bile farklılık taşıyan ve bu özelliği ile gizemini koruyan parmak izi parmaklarımızdaki kabartmalı çizgilerden, papillerden oluşur. Vücut sıvılarının dışarı çıkabildiği gözenekler parmakların sürekli nemli kalmasına neden olur. Böylece dokunduklarımızdan geriye, emniyet güçlerinin takip ederek kesin sonuçlara ulaşmasını sağlayan biyolojik imzalar kalır. 1800’lü yıllardan itibaren en güvenilir yöntemlerden biri kabul edilen parmak izi suçluların tespitinde önemli rol oynar. Ayrıca imza atamayan kişilerin kurtarıcısı olan parmak izi bankaların müşterilerine sunduğu bir hizmet haline de geldi. Parmak uçlarınızı bilgisayarınızı açmak ya da banka hesabınızda işlem yapmak için kullanabilir kendi güvenliğinizi teknolojinin nimetlerinden yararlanan parmaklarınızla sağlayabilirsiniz.

Parmak izi

2007 yılında yaşanan bir istisna her insanın parmak izi olduğu konusundaki genellemeyi çürüttü. İsviçreli bir kadının hava alanında parmak izi alınması gerekti. Ancak bu mümkün olmadı çünkü kadının parmak izi yoktu. Bu durum ona hava alanında zor anlar yaşattı ama bilimsel bir araştırmanın da nedeni oldu. İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi ve İsviçre’deki Basel Üniversitesi hastanesinden bilim adamları konuyu araştırınca aynı durumda olan 5 aile daha ortaya çıktı. Ailelerden birinin 3 kuşağını da inceleyen bilim adamları “SMARCAD1” isimli gende mutasyon olduğu gerçeğine ulaştı. “Adermatoglifia” adı verilen bu durum bir tür genetik hastalık olarak kabul edildi. İnsandaki parmak izini oluşturan gen olan SMARCAD1 genini mutasyona uğratıp kişinin parmak izsiz doğmasına neden olduğu anlaşıldı. Yıllar önce başlayan bir araştırma parmak izi olmayan insanların varlığını ortaya çıkarırken yaşanan olay tarihte izini bıraktı. Uzun yıllardan beri yapılan araştırmalarda parmak izinin insan vücuduna yararları henüz netleşmedi ama ortaya çıkan bu parmak izsizliği araştırmasından sonra yokluğunun kişiye ölümcül bir zararı olmadığı sonucuna ulaşıldı.

Parmak izi

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı