Pandora, kötülük, kutu ve…

Kadir Kılınç
Yazı: Abdülkadir Kılınç

Yunan Mitolojisi’nin coğrafyası, Grek yarımadası (şimdiki Yunanistan) ve İonia(Yunan) yani Batı Anadolu’dur. Bu yüzden Uludağ’ın Yunan mitolojisindeki ünlü Olimpos dağı olduğu söylenir.

Tanrıların ateşini Olimpos’tan çalan Prometeus, tanrıların tanrısı Zeus’u çok öfkelendirir. Bunun cezasız kalmamasını isteyen Zeus bir plan yapar. İntikam alınmalıdır. Zeus’un planı, yeryüzündeki bütün kötülükleri, Prometeus ve arkadaşlarının reddedemeyeceği güzellikte bir varlıkla onlara ulaştırmaktır. Bu varlığın adı “Kadın”dır.

Tanrı Zeus, kadını yaratmaya karar vermiştir. İlk iş olarak oğlu, demirci tanrı Hephaistos’a toprak ve suyu karıştırarak bir beden yaptırır. Hephaistos ustalığı ile kadına güzel bir şekil verir. Bilgeliğin ve becerinin tanrıçası Athena, kadına el işlerini, dokumayı, sanatı öğretir. Altın simden kuşağını da beline dolar. Kadını kadın yapan özellikleri vermeye gelince; bu iş Afrodit’indir. Afrodit kadının yüreğini isteklerle doldurur, yüzüne zerafet, bedenine endam verir. Tutku, aşk, şehvet, güzellik hepsini kadına yükler. Tanrıların habercisi olan Hermes’in görevi kadına şeytani duyguları, yalanı, düzenbazlığı vermektir. Bunu büyük bir kolaylıkla yapacaktır. Son olarak Zeus kadına can vermek için dört rüzgar üfler. Kadın artık canlanmıştır. Şimdi sıra onu süslemeye gelir. Bu iş de perilere aittir. Periler onu altın gerdanlıklarla, kemerlerle ve çiçeklerle donatırlar. Onu akılları baştan alan bir güzelliğe kavuştururlar. İsim koyma vazifesi Hermes’indir. Haberci tanrı Hermes ona “bütün tanrıların armağanı” anlamına gelen “PANDORA” adını verir.

Pandora'nın Kutusu

Zeus Pandora’ya can verdikten ve onu bütün kötülüklerle, çirkefliklerle ve aynı anda güzellik ve çekicilikle donattıktan sonra Prometeus’tan ve insanlıktan intikam almaya hazırdır. Zeus Pandora’nın eline bir kapalı bir kutu verir. Bazı kaynaklar bunun bir testi olduğunu da söylerler. O’nu Prometeus’un kardeşi Epimeteus’a gönderir. Epimeteus aklı başına sonradan gelen, geç uyanan anlamına gelir.

Olacakları önceden bilen kahin Prometeus, kardeşi Epimeteus’u Zeus’tan gelecek hiçbir hediyeyi almaması konusunda uyarır. Ancak güzelliğiyle herkesi büyüleyen Pandora’yı gören Epimeteus, kardeşinin nasihatlerini unutur ve Pandora ile evlenmeye karar verir. Onun çekiciliğine karşı koyamayıp ona sahip olur. İçinde bütün kötülüklerin olduğu kutu ile beraber.

Zeus’un eline verdiği kutuda ne olduğunu bilmek isteyen Pandora, merakını yenemez ve kutuyu açmaya karar verir. Kutu sıkıca kapanmış olsa da, isteyen bir kadının elinden kurtulamaz. Sonunda açılır. Açılır açılmaz büyük bir fırtına ile beraber içinde ne kadar kötülük, dert, kıskançlık, hastalık, açlık, yaşlılık, delilik, ahlaksızlık varsa yeryüzüne saçılır. Pandora kutunun kapağını kapatmak ister ama artık çok geçtir. Bütün yeryüzü bu kötülüklerle dolmuştur. Cehennem artık bu dünyadadır. Buna rağmen Pandora, kutunun kapağını son bir hamle ile zar zor kapatmayı başarır. Dışarı çıkamayan, kutunun içinde tek kalan ise, insanları bütün bu zorluklarla, kötülüklerle, savaşlarla, cehaletle, karanlıkla, gericilikle ve düşüncesizlikle mücadele gücü veren şeydir: UMUT…

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu