Mudanya Belediyesi_29 Ekim
PG
Ted Bursa

Korneanın incelmesi ya da bombeleşmesi

Keratokonus, halk arasında çok bilinmese de gözümüz için çok büyük önem arz eden bir rahatsızlık… Bu rahatsızlık korneanın inflamatuar olmayan incelmesi ve öne doğru bombeleşmesi ile oluşuyor. Bombeleşme sonucunda ise korneal yüzeyde düzensizleşme ve buna bağlıda düzensiz astigmatizma gelişiyor.

Keratokonus yaşayan kişilerin kliniklere başvurma nedeni, genellikle kısa sürede giderek artan göz numaraları ve buna bağlı bulanık görme şikayetleri olur. İnsanlar göz hekimlerine sık sık mevcut gözlüklerinden yeterince fayda sağlayamadıkları şikayetiyle başvururlar. Keratokonus her iki gözü tutmasına karşın bu tutulum asimetriktir. Belirtiler genellikle 16-25 yaşları arasında başlar. Erkek ve kadında görülme sıklığı eşittir. Nadiren ailevi yatkınlık vardır. Atopik dermatit, bağ dokusu hastalıkları, tavuk karası, down sendromlu hastalarda daha sık görülür.

Tanısı ise biyomikroskobik olarak konulur. Tanıyı kesinleştirecek ya da çok erken dönemdeki keratokonus vakalarına tanı koyacak ek yöntemler keratometrik, korneal topografik ve pakimetrik ölçümlerdir. Korneal topografi kornea yüzeyinin eğrilik haritasını en doğru şekilde veren ölçüm yöntemidir. Tanı sonrasında hastalığın şiddetine göre morfolojik ya da keratometrik sınıflama yapılır. Sınıflama hastalığın ilerleyişinin takibi ve uygulanacak tedavinin saptanmasında da yol göstericidir.

göz

Tedavide öncelikle başlangıç ya da orta seviyedeki hastalarda gözlük ve / veya sert kontakt lenslerle görme rehabilitasyonu sağlanmaya çalışılır. Sert kontakt lens uygulaması tecrübeli bir hekim ve sabırlı bir hasta birlikteliğinde gayet tatmin edici sonuçlar verecektir. Sert lenslerin uygulanamadığı erken ve orta seviye keratokonuslarda yakın dönemde uygulanmaya başlanmış “cross-linking” adıyla anılan korneal yüzeye özel bir ilaç uygulamasından sonra lazer yapılarak kornea yapısındaki bağ dokusunun sertleşmesi sağlanarak hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Çok merkezli, uzun süreli ve çok vakalı bilimsel yayınlar olmamasına rağmen bu uygulamanın erken dönem sonuçları umut vericidir.

Kornea yüzey eğriliğinin daha da arttığı ve sert kontakt lenslerden yeterince fayda sağlanamadığı durumlarda ise “corneal-ring” denilen kornea mid-perifer kısmına açılan tünellere PMMA materyalden yapılmış halkalar konularak kornea merkezindeki bombelik azaltılabilir. Bu uygulamayla görme keskinlikleri artırılabilir. Korneanın çok inceldiği ve dikliğinin arttığı ileri dönem olgularda ise kornea nakli yapılır.

Sağlıkla kalın.

Op.Dr. Melih Kurt
Op.Dr. Melih Kurt

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu