Eker
Ted Bursa

İznik Ayasofya Camii

İznik Ayasofya Camii İznik Ayasofya Camii

İznik Ayasofya Camii

İznik’in tam ortasında, surlarla çevrili kentin dört kapısından gelen yolların kesiştiği yerde inşa edildi. Hristiyanlıkla ilgili önemli kararların alındığı 7. konsül 787 yılında bu kilisede toplandı. 1331’den sonra Orhan Gazi burayı camiye dönüştürdü. Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) döneminde, Mimar Sinan bir mihrap ilave edip yan neflerde büyük kemer açıklıkları oluşturdu. 2007 yılında, yapıda restorasyon çalışmaları başladı. Restorasyon öncesi minareye dönüştürülen çan kulesi çok harap ve yıkık durumdaydı. Üç nefli bazelika tipinde yapılan müzede iki adet hazırlanma odası mevcut.

Restorasyon çalışmasının binanın tarihi yapısını ve görüntüsünü bozduğu yönünde eleştiriler yapıldı. Milliyet gazetesi “Beton sıvayla restorasyon” başlığıyla verdiği haberde restorasyon çalışmalarının Ayasofya Müzesini tarihe gömdüğünü iddia etti. Aynı habere göre Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi (TAY) yetkilileri “Bir Başkentin Yok Oluşu” adındaki bir bildiri ile restorasyonun sonuçlarına büyük tepki gösterdi. Müze olarak kullanılan yapının tekrar camiye dönüşmesi için yapılan restorasyon çalışmaları tartışmalara yol açtı. Bir dönem müze olarak kullanılan tarihi cami, 6 Kasım 2011 tarihinde, yaklaşık 90 yıl aradan sonra bayram namazının kılınmasıyla ibadete açıldı. Tarihi müze hakkındaki araştırmalardan belgeseller yapıldı.

Kaynak: www.bursa.com.tr  Müze olarak kullanılan yapının tekrar camiye dönüşmesi için yapılan restorasyon çalışmaları tartışmalara yol açtı. Bir dönem müze olarak kullanılan tarihi cami, 6 Kasım 2011 tarihinde, yaklaşık 90 yıl aradan sonra bayram namazının kılınmasıyla ibadete açıldı. Tarihi müze hakkındaki araştırmalardan belgeseller yapıldı.

 

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı