Gülümsemenin pozitif enerjisi

Yaşamımızın en doğal parçası gülmek… Güzel ve güvenli bir gülüş, yaydığı pozitif enerji ile karşınızdaki insan üzerinde olumlu bir etki bırakarak etkili bir iletişim kurmanıza yardımcı olur.

 İlk kez tanıştığınız birine bile gülümsüyorsanız, insanlar sizin hakkınızda olumlu duygular hissederler. Ayrıca gülümseyen insanlar, diğer insanlara daha çekici ve girişken gelirler. Güzel bir gülümseme karşınızdaki kişiye samimiyet hissi verir ve kişisel özellikleriniz hakkında ilk ipuçlarını verir. Çünkü güzel, bembeyaz rahatça gülümseyen kişilerin eğitimli, özenli ve temiz oldukları düşünülür. Estetik bir gülüşe sahip olan insanlar aynı zamanda kendinden daha emin, özgüvenli insanlar olarak bilinirler.

kıllı kadın

Ağız kokusu, estetik olmayan dişler ve diş etlerine sahip kişiler rahatça gülmekten çekinirler. Gülerken ağızlarını kapatırlar, fotoğraflarda dişlerinin görünmesinden rahatsız oldukları için gülümsemezler. Diş hekimi muayenesi sonrası yapılabilecek diş taşı temizliği ya da beyazlatma işlemi ile daha aydınlık bir gülümsemeye kavuşmak özgüvenlerini artıracaktır. Estetik olmayan ön dişlerdeki dolguların değişmesi ya da ayrık dişlerin kompozit dolgular (bonding) ile tedavisi mümkün olabilir. Aşırı çapraşıklık durumlarında ortodontik tedavi (tel tedavisi) ile hem daha sağlıklı hem de daha estetik bir gülümsemeye sahip olmak mümkündür. Göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülüş sağlamanın bir diğer adımı da dişler ile uyumlu diş etleri ile mümkündür. Estetik bir gülümseme yalnız beyaz, düzgün dişlerle değil, bu dişlere uyumlu diş etleri ile mümkün olur. Estetik diş eti uygulamalarının diğer adı da “pembe estetik”tir. Diş etlerinin sağlığı, rengi ve seviyesi diş estetiğini tamamlar. Diş hekimliğinde lazer uygulamaları ile gülerken aşırı dişeti gözüken veya diş eti seviye farklılıkları olan kişilerin diş eti seviyeleri düzenlenir, aşırı koyu diş eti renklenmeleri (pigmentasyon) olan kişilerin diş eti rengi açılır.

Diş hekimliğinde estetik uygulamalar, sağlıklı diş ve dişetlerine sahip kişilerde yapılabilir. Klinik ve radyografik muayene sonucu tespit edilen diş ve dişeti problemlerinin tedavisi sonrası estetik uygulamalara başlanır. 6 aylık diş hekimi kontrollerinizi aksatmamanız hem diş ve diş eti sağlığınızın korunması hem de yapılan estetik uygulamaların ömürlerinin uzun olması için önemlidir.

Dt. Arzu Ciğerdelen Bilaloğlu
Dt. Arzu Ciğerdelen Bilaloğlu

 

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu