Eker
Ted Bursa

Güç içimizde

Güç içimizde

Dönüp baktığımızda kimileri yüzümüzde gülümseme, kimileri hüzün olsa da büyütüyor aslında yaşamımıza dokunan her kim olduysa. Bizi biz yapan yaşanmışlıkların yanı sıra, yanımızda yöremizde bizimle yol alanlar da aynı zamanda. Derler ya “gül bahçesine giren ya gül olur ya gül kokar” ya da daha modern bir bakış açısıyla yaklaşan ünlü girişimci ve yazar Jim Rohn’un “en çok vakit geçirdiğin 5 kişinin ortalaması bir hayata sahipsin” sözünde de aslında aynı mesaj verilmekte. Bizi biz yapan herkes ve her şeyin karması, ortak paydasıyız sonuçta.

Şimdi geriye dönüp bugüne kadar kimlerleydim, nerelerde yanlış seçimlerim, tercihlerim ve vazgeçişlerim oldu demek, yarınların telaşına düşmek yerine tam da içerisinde bulunduğumuz ana odaklanmalıyız. Bugün ne yapmak istiyorum; nasıl bir insan olmak, bugünleri nasıl hatırlamak ve gerçek beni var ederken neleri seçip, nelerden vazgeçebilmekle kendim olacağım? Bu sorulara cevaplar bulma zamanındayız.

Düne baktığımızda kimin ne dediğini değil, nasıl hissettirdiğini hatırlıyoruz. Yaptığımız her seçimin sonucu yaşamımıza yansırken süreci çok net anımsamıyoruz. Aldığımız kararlar o an içerisinde olduğumuz koşulların sonucuydu belki ancak en önemlisi o günün duygularıyla alınmış kararlardı. Hala aynı fikirde miyiz, aynı hislerle mi yaklaşıyoruz olaylara? İşimiz, adresimiz, sosyal yaşantımız, arkadaş çevremiz değişiyor, alışkanlıklarımız değişiyor, bakış açılarımız, değerlerimiz dahi değişiyorken duygularımızın aynı kalması mümkün mü? Peki sahip olduğumuz her şeyi geliştirip, güzelleştirme çabasındayken iç dünyamızın, duygularımızın ne kadar farkındayız, onları geliştirmek ve güçlendirmek için neler yapıyoruz?

Güzel bir evde oturmak, iyi eşyalara ve başarı öyküsü olan bir statüye sahip olmanın önemsendiği günümüzde; duygusal zeka kavramının hızla gün yüzüne çıkması tesadüf değil. Analitik zekamız ve yaşam şeklimizle elde edebildiğimiz değerlerin elimizden uçup gitmesinden korkmak yerine sahi olduklarımızın bizde ve çevremizde olumlu bir sürece katkı koyarak sağlamlaşması için empatiye, çözüm odaklı olmaya, duygularımızı kontrol edebilmeye ihtiyacımız var.

Duygusal zekası güçlü ve bunu yönetebilen insanların ortak noktaları yaşamdan daha fazla doyum sağlamalarının yanı sıra huzurlu ve mutlu oldukları için daha doğru seçimler yapabilmeleridir. Bunun temel sebebi ise her zaman bir başka yol olduğuna inanarak çözüm arayışında olmaları dahası kriz anlarını daha iyi yönetebilmeleridir. Duygusal zekanın ortaya çıkabilmesi için önceliğimiz özgüvendir. Özgüveni tam olan birey her zaman kendisini ifade etmenin güçlü yollarını bulacak ve etrafındakilere bu yolları anlatabilecektir. Bu sebeple olumsuz düşüncelerden arındırılmış, çözüm odaklı, neden ve sonuca odaklı ilişkileri tercih etmeli, etrafımızdaki 5 kişinin ortalaması bir hayat yaşayacaksak; hayal ettiğimiz yaşamın gerçekleşmesi için dönüşüme önce kendimizden ve çevremizden başlamalıyız.

Gülümseyebilen insanlarla geçirilen zamanlar kıymetlidir, yaşama değer katan insanlarla birlikte olmak zenginlik ve empati ile geleceğe yön verebilmek yaşama yön vermektir. Dünden kalanları koyalım bir kenara, yarının telaşından önce bugünün, anın tadını çıkararak ne istediğimize karar verelim. Bugün hayallerimizin peşinden gidebilecek gücümüz varsa yarınlar hayallerimizden de güzel olacak. Yeter ki kendimize güvenerek, olumlu ve çözüm odaklı bir yaşamı benimseyebilelim. Yüreğimizi açarken beklentisiz olmak bizi güçlendirir. Gücümüzü duygularımızdan, duygusal zekamızdan alırsak varlığımız anlamını bulur ve bu dünyaya geliş amacımızı gerçekleştirebiliriz. Güç içimizde; ışığını yansıt ki yolun aydınlansın…

Yazı / Text: Dilek Şen


The power is within us

Some place a smile on our faces, others instill sadness in us but all those who touch our lives make us grow in one way or another. It is those who walk side by side with us that make us who we are in addition to what we live through. They say, “Those who enter a rose garden either become a rose or smell like one” or from a more modern perspective, that of the famous entrepreneur and author Jim Rohn, “you are the average of the five people you spend the most time with”. We are a mixture of everything and everyone that make us who we are.

We should focus on the moment that we are in right now instead of looking back to see who we were with, what mistakes we made or feeling anxious about the future. What do I want to do today; what kind of a person do I want to be, how do I want to remember these days and what will I decide or give up on to be myself? This is the time to find the answers to these questions.

When we look back at yesterday, we do not remember what people said but how they made us feel. The outcome of each choice we made reflects on our lives but we fail to remember the process clearly. Perhaps, the choices we made were the outcome of the conditions we were in or the feelings we had at the time. Do we still hold the same opinion, do we approach the issue with the same feelings? How can our emotions remain the same when our work, address, social life, friends and even habits and perspectives keep on changing? So, what do we do to strengthen and improve our emotions and inner lives while trying to make everything around us more beautiful?

It is not a coincidence that the concept of emotional intelligence attracted attention in this day and age when having a beautiful house, good objects and a successful life story are important. We need to focus on empathy, solution-oriented thinking, controlling our emotions in order to make a positive contribution to ourselves and our environment instead of being scared of losing the things we have acquired by way of our analytical intelligence and way of life.

The common point of all individuals with strong emotional intelligence who are able to manage it well is that they can acquire more satisfaction out of life in addition to making better choices since they are happier and at peace. The main reason for this is that they always believe there is another way and thus manage times of crises better. Self-confidence is or priority in order for emotional intelligence to blossom. Individuals with self-confidence will always find strong ways to express themselves to others around them. Hence, we should prefer relations that are devoid of any negative thoughts which are focused on solution, cause and effect and if we lead the average life of the 5 people closest to us; we should start the transformation from ourselves and the people around us in order to make our imagined life a reality.

Time spent with people who can smile is valuable, being with people who add value to life means directing one’s life with richness and empathy. Let us place aside the remains of the day and decide on what we want while making the most of the moment before worrying about tomorrow. If we have the strength to chase our dreams today, tomorrows will be much more beautiful than we imagined it could be. As long as we trust ourselves and adopt a life focused on solutions. Having no expectations as we open our heart will make us stronger. If we find strength in our emotions and emotional intelligence, we can fulfill our reason for being born in this world. The power is within us; reflect its light to light up your path…

Yorumlar

comments

Etiketler

Bu da ilginizi çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı