PG
Mudanya Belediyesi_29 Ekim
Ted Bursa

Göze gelen “alerjidir”

Alerjiler toplumda % 20 oranında görülür ve bunların % 70’i “göz alerjisi” olarak ortaya çıkar. Göz alerjileri, vücuttaki diğer alerji tipleri ile ilişkili olabileceği gibi kalıtsal da olabilir. Alerjen maddeye karşı hassas gözler bu madde ile karşılaştığı zaman klinik tablo ortaya çıkar. Göz alerjileri astım ve saman nezlesi gibi diğer alerjik hastalıklarla beraber bulunabilir.

Alerjinin nedenleri nedir?

Gözünüze ve burnunuza temas eden alerjenlerin çoğu havada bulunur. Polen, toz, küf, hayvan tüyleri havadan gelen alerjenlerdendir. Bazı kişilerde göz damlaları içindeki koruyucu maddelere karşı da alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Yüzde kullanılan kozmetik ürünlere, göz damlaları ve içindeki koruyucu maddelere karşı da alerji meydana gelebilir. Yiyecekler ya da böcek sokması gibi diğer alerjik nedenler genellikle havadan gelen alerjenler gibi gözleri etkilemezler.

Göz alerjisi

Alerjik gözlerde ne gibi bulgularla karşılaşırız?

1.Kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve akıntı 2.Hapşırma ve öksürme 3.Burun, ağız ve boğaz kaşıntısı 4.Sinüs tıkanıklığını ve baş ağrısı.

Gözdeki alerjik reaksiyonlar 5 grupta toplanabilir; 1. Akut 2. Mevsimsel(vernal konjonktivit) 3. Dev papiller konjonktivit 4. Yıl boyu süren konjonktivitler (perennial) 5. Atopik konjonktivit.

Akut konjonktivitler ani olarak ortaya çıkar ve gözde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı ile karakterizedir. Çoğunlukla polen, mantar ve göz ve göz çevrelerine kullanılan ilaçlar neden olarak gösterilir. Bu gibi vakalarda solunum yollarında daralma ve hipotansiyona yol açan anaflaksi tablosu ortaya çıkabilir. Acil bir durum olduğu için, kısa sürede müdahale edilmesi hayati önem arz eder.

Göz alerjilerinin çoğu mevsimseldir. Genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsiminde bitki polenlerinin havaya karışması sonucu her iki gözde kaşıntı, batma, kızarıklık, sulanma ile kendini gösterir. Gözde alerjik reaksiyon ortaya çıktığı zaman kaşıntıyı giderme amacıyla gözü şiddetle ovuşturmak göz yüzeyini harap edebilir. Bundan dolayı erken çocukluk döneminde alerji mevsimi başlamadan önce de uygun tedaviye başlanabilir.

Dev papiller konjonktivit çoğunlukla kontakt lens hastalarında daha az sıklıkla ameliyat sonrası sütür reaksiyonu ile ve göz protezi ile alakalıdır. Tedavisinde sebebin ortadan kaldırılması ve uygun ilaç tedavisi yeterlidir. Perennial yani yıl boyu süren konjonktivitlerde genellikle neden ev tozları, akarlar, mantarlar, evcil hayvan tüyleri gibi sebeplere dayanmaktadır. Bu tip hastalarda komplikasyon daha sık olduğu için uzun süreli takip ve tedavi önem arz etmektedir. Atopik konjonktivitler ise genellikle atopik dermatit ve astımla alakalı kişilerde ortaya çıkan konjonktivit şeklidir. Diğer allerjik konjonktivitlerden farklı olarak 18-20’li yaşlarda ortaya çıkar. Konjonktivaya ilaveten kornea ve göz kapakları da etkilenir.

Eğer aşağıdaki soruların çoğuna evet diyorsanız, göz alerjiniz olabilir ve bir göz muayenesi olmanızda yarar vardır: İlkbahar ve sonbahar aylarında gözünüzde kaşıntı oluyor mu? Ailenizde alerjisi olan var mı? Evcil hayvanlara karşı alerjiniz var mı? Hapşırma, öksürme, burun tıkanıklığı gibi rahatsızlığınız oluyor mu? Tozlu ortamlarda gözünüzde kızarma, kaşıntı oluyor mu?

Op. Dr. Yavuz Selim Dayıoğlu
Op. Dr. Yavuz Selim Dayıoğlu

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu