“Yeşil”in hayatımızdaki yeri

Dürüstlüğün ve sevincin simgesi Yeşil; hayatı cıvıl cıvıl, insanı mutlu, doğayı anlamlı kılan rengin ismi… Doğasıyla tüm şehirleri kıskandıran Bursa’nın rengi… Dinlendirici etkisiyle bizlere huzuru yaşatan Yeşil, bizimle uyum içinde yaşayan yegâne renk…

Engin Çakır, Suuçtu-Şelalesi, Mayıs-2009

Sarı ile koyu mavinin ya da koyu kırmızı ve açık mavinin iyi dengelenmiş karışımları ile vücut bulur yeşil. Sıcak renkleri soğutmaya yönelik bir girişim sonucu ortaya çıkmıştır. Yeşili meydana getiren bu renkler, kendilerine has bir harekete sahipken, karşı hareketleri nedeniyle birbirleri üzerinde bir fren görevi görürler, iki renk de hareketsiz kalır ve ortaya yeşil çıkar. Yeşil yaşamın kaynağını simgeler. Kırmızının ateşini söndürür. Yeşil var olan en huzurlu renktir. Yorgun ve hasta insanlar üzerinde yararlı etkisiyle daha çok olumlu çağrışımlar yapar. İlkbaharda toprağın yeşil bir örtüye bürünmesi, yeniden doğuşu, yaşamı ve umudu simgeler. Sıcak sarı ve maviye eğilimli soğuk kırmızının birleşmesinden oluşan ılık yeşil, ilkbaharın gelmesiyle, karları eritir ve bereketli yağmurları yağdırır. Serinleten, temizleyen ve rahatlatan bir renk olan Yeşil, inancın, esenliğin, tinsel ve maddi zenginliğinin, kurtuluşun ve ahret mutluluğunun simgesi olarak Müslümanlıkta en kutsal renk sayılır.

Batı kültüründe, dini anıtlarda, mezarlarda kutsanan bir renk olmakla birlikte, kiliselerdeki vitraylarda teni ve gözü yeşil olan kötü Şeytan’ın rengidir. Dolayısıyla uğursuz, sakınılması gereken tehlikeli bir renk olarak algılanır. Fransızca’da “korkudan yüzün yeşil bir renk alması” anlamında kullanılan “etre vert de peur”, Türkçe’de “yüzü sapsarı oldu” deyimiyle, yani sarı renkle verilir. İçinde kırmızıyı da barındırdığından olsa gerek, günümüzde bu renk, giz düşüncesini çağrıştırır. Bu gizemli yönüyle kanları yeşil akan, tenleri yeşil olan uzaylıları da çağrıştırır ve kozmik bir anlam kazanır. Yine günümüzde, tehdit edilen doğaya karşı çıkan Yeşilcilerin sembolü olmuş ve yüceltilir. Yeşil, akla gelen ilk renklerden olmasına rağmen bir ana renk değil turuncu ve mor gibi ara renktir. Sarı ve mavi renklerin karışımından oluşan Yeşil, doğa ananın rengidir. Doğadaki çoğu şey yeşildir. Ağaçlar, çayırlar, çimenler…

Suuçtu Şelalesi, Mustafakemalpaşa - Engin Çakır
Suuçtu Şelalesi, Mustafakemalpaşa – Engin Çakır

Yeşil ve Doğa

Bitkilerin yaprakları klorofil maddesi yüzünden Yeşil’dir. Ağaçların ve doğanın hâkim renginin yeşil olması bu yüzdendir. Yeşil renk, çevreci hareketler tarafından da sıkça kullanılır. Toprağın ruhu gibidir Yeşil. Solgun geçen mevsimlere inat, dirilişi temsil eder adeta. Ağaçların ve çiçeklerin can bulduğu toprağa, güzelliğiyle tılsımlı bir dokunuş yapan Yeşil, can veren bir renktir.

Yeşil ve Bursa   

Bursa’nın tüm Türkiye’deki namı Yeşil olmasından ileri gelir. Zaten lakabı da ‘Yeşil Bursa’dır. Uludağ ve Bursa Ovası’nın hakim rengi Yeşil’dir. Bursa Bursalılara doğadır, doğa ise Yeşil… Bursa’da Setbaşı Köprüsü’nden biraz ileride kendinizi bulacağınız semtin ismi de Yeşil’dir. Yeşil Cami ve Bursa’nın simgelerinden Yeşil Türbe bu semttedir.

Tavus Kuşu

Yeşil ve Simgeledikleri

Yeşil, güveni simgeleyen bir renk… Bu sebepten banka logolarının çoğu Yeşil… Amerikan Doları’nı simgeler hatta filmlerde para yerine kullanılır. Sonsuz bereket anlamına gelir ve sürekli oluşumu çağrıştırdığından hayatı ve içinde sakladığı dengeyi sembolize eder. Anadolu’da bereket ve bolluğu simgelerken Avrupa kültüründe umudu anlatır. Doğu Karadeniz’i akıllara getirir.

Yeşil, Din, Konya, Mevlana ve Türbe   “Yeşil”in hayatımızdaki yeri “Yeşil”in hayatımızdaki yeri

Tıpkı Bursa gibi Konya’nın ve türbelerin rengi de Yeşil’dir. Tarihi türbelere sahip olmasından dolayı bu renkle çağrışan Konya yine Yeşil renk ile özdeşleşmiş bir âlimin de ev sahibidir. Mevlana Celaleddin Rumi’nin ve türbesinin rengi yeşildir. Yeşil’de dinsel ya da mistik bir anlam vardır. Müslümanlıkla örtüşen bir ana renk olduğu gibi Hıristiyanlarda da bu renk, inanmanın ve ölümsüzlüğün bir simgesidir. Bolluk duygusu verir.

Yeşil ve Tonları

Kendine güvenen, zarif ve uyum içinde yaşamayı seven kadınların rengi olan Yeşil, içinde bulunulan ortama da üretici kimliği kazandırır, verim artar. Her tonu için farklı etkileri olmakla birlikte; özgür, üretken ve huzur arayan insanlar Yeşil’de aradıklarını bulabilirler. Çağla Yeşili, Yağ Yeşili, Zeytin Yeşili, Petrol Yeşili, Haki Yeşil, Nil Yeşili gibi tonları vardır.

Yeşil ve Beslenme   “Yeşil”in hayatımızdaki yeri

Doğal ve sağlıklı beslenmeyi yansıtan bir renk olan Yeşil, piyasadaki tüm diyet bisküvi paketlerinde de kullanılır. Ayrıca doğru beslenme ile ilgili yapılan programlarda veya hazırlanan kataloglarda, genelde beyaz fon üstüne Yeşil kullanılır ve sayfa yeşil tonlarla süslenir. Yeşil aynı zamanda endüstrinin simgesi olarak bilinir.

Yeşil ve Askeriye    “Yeşil”in hayatımızdaki yeri 

Yeşil’in özdeşleştiklerinin başında Askeriye gelir. Çünkü askeri karasal kamuflajlar yeşil tonlarındadır. Bunun sebebi ise askeri operasyonlarda düşman tarafından kolayca fark edilmeyi önlemektir. Yeşil tonlarda giyinen askerler böylelikle doğanın içinde gizlenmiş olurlar.

Matrix

Yeşil, Hulk, Shrek, Maske ve Matrix

Dinlendirici kimliği ile soğuk bir renk olan Yeşil, ferahlık ve açıklık hissi uyandırmasının yanında sinema sektörüne damgasına vurmuş bir film olan Matrix ile de özdeşleşmiştir. Bilişim teknolojisi ile örtüşen ve 01 mantığına en yakışan renk olan Yeşil, Matrix filminin baskın rengidir. Çizgi roman karakterleri Hulk, Shrek ve Maske’nin rengi de yine Yeşil’dir

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu