Bir sevgi filmi:Ayı

Orijinal adı: L’Ours

Oyuncular: Tchéky Karyo, Jack Wallace, André Lacombe

Yapım yılı: 1988

Fransız yönetmen Jean-Jacques Annaud’nun efsanevi olarak anılmasında belki de en büyük paya sahip olan Claude Berri yapımı bu film, bir ayının büyüme öyküsünü Disneyvâri olmayan, inandırıcı ve dramatik bir tonda gözler önüne seriyordu ve hepimizin hafızalarında derin bir yer etti.

Sanıldığının aksine bir belgesel değil, konulu bir filmdi Ayı. Ülkemizdeki sinemalarda “Bir Sevgi Filmi” alt başlığı ile gösterilmiş olduğunu, kimi sinemaseverler gülümseyerek anımsayacaklardır… Aynı cümle içinde geçen ayı ve sevgi sözcüklerine gülen insanlar ise bu filmi yüksek ihtimalle seyretmemiş demektir.

Ayı - L'Ours

Bart ve Youk isminde iki ayının başrol oyuncusu olduğu 1988 yapımı bu filmin yönetmeni Seven Years in Tibet ve The Name of the Rose’u da yönetmiş olan Jean Jacques Annaud’du. Giderek kirlenen ve yaşanmaz hale gelen hayatın güzelliğini, doğa sevgisini, hayvan sevgisini, sıcacık bir tempoda anlatan bir filmdi Ayı. Zevk için ayı avlayan üç avcı ile onlardan kaçan yavru bir ayı ile onun dev arkadaşının hikâyesiydi. Bir ayıya rol yaptırmak kulağa hiç de kolay bir işmiş gibi gelmezken, kürkü için ya da sadece zevk için, dişleri için, yağı için, derisi için, ”spor” olsun diye vs. hayvan öldürmenin ne kadar alçakça bir insan eylemi olduğunu sözcüklerden çok yüz ifadeleri ve seslerle anlatan bu filmin en dramatik sahnesi, anne ayının ölümüydü. Avcılarla olan kovalamaca sonucunda, kaçan dev ayı bir süre sonra avcılarla yüzleşiyordu… Minik ayının avcılara esir düştükten sonra ipini kopardığında kaçmak yerine ortaya yığılı ayı postlarının arasında uyuduğu sahne de aynı etkiyi yaratıyordu. Filmin en can alıcı özelliklerinden bir tanesi de filmdeki vurma sahnelerinin hiçbirisinin gerçek olmamasıydı. Hollywood filmlerinde, özellikle 1960 öncesi kovboy filmlerinde, gerçekçiliği ararken binlerce hayvanı katleden birçok yönetmene ders niteliği taşıyordu. Ayı gerçekten de her açıdan “bir sevgi filmiydi…”

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu