Neskar Otomotiv
Ted Bursa Koleji
Eker Efsane Yoğur

Zaman içindeki film şeridi

 

Geleceğe Dönüş

Sinema tarihinde “zaman” kavramını en çok zorlayan, üzerine hayaller kurmamızı sağlayan, aynı anda hem nostalji yaşatıp hem de merak duygusunu tetikleyen Geleceğe Dönüş filmi; “zaman yolculuğu” temasını işleyen gelmiş geçmiş en kült film serilerinden bir tanesiydi.

Geleceğe Dönüş

Geleceğe Dönüş filmi ilki 1985 yılında olmak üzere (diğerleri 1989-1990) üçlü bir seri olarak çekildi. Film Marty Mcfly’la Dr.Brown’un zaman içindeki maceralarını konu alıyordu ama bizim hayatımıza etkisi çok daha göz kamaştırıcıydı. Zamanın içerisinde seyahat etme fikri dahi ışıltılı geliyordu. 18’li yaşlarda tipik bir Amerikan genci olan Marty ile çılgın profesör Dr.Brown’un maceraları bizi büyüsüne almıştı bile.

Macera Marty’nin doktorun keşfettiği zaman makinesiyle tanışmasıyla başladı. 1955 yılında lisede okuyan anne ve babası ile tanışan Marty, yanlışlıkla annesinin romantik anlamda ilgisini çekti. Anne ve babasının aşık olmasını engellediği için hatasını telafi edip, 1985 yılına geri dönmek zorunda kaldı ve bunları düzeltmesi gerekiyordu. İş karmaşıklaştıkça filme ilgimiz de artıyordu. İşin püf noktası belirsiz ve etki edilebilecek bir zaman kavramının yaratmış olduğu gizemdi aslında.    

Geleceğe Dönüş

Filmin ikinci serisinde ise Marty ile Dr.Brown bu sefer 2015 yılındaydı. Burada Marty’nin çocuklarının yaptığı bir hatayı düzeltmek istediler ama bunu yaparken başka hatalar da yaptılar ve zamanın kırılmasına neden oldular. Marty ve Dr.Brown bu sefer zamanı tekrar kendi çizgisine getirmek zorunda kaldı… Filmin üçüncü ve son serisinde ise Dr.Brown’un yıldırım çarpmasıyla zaman devrelerinin karışması ve bunun üzerine 1885 yılına gitmesi ve orada geçen olayları konu alıyordu. Başrollerinde Michael J. Fox’un “Marty McFly”, Christopher Lloyd’un “Dr. Emmett Brown” olarak yer aldığı filmde, Crispin Glover, Lea Thompson ve Thomas F. Wilson da yan rollerdeydi.  Macera, komedi ve bilimkurgu türlerini içeren bu muhteşem filmin yapımcılığını bir sinema efsanesi Steven Spilberg, yönetmenliğini de Robert Zemeckis üstlendi.

Filmin senaryosunun yaratıcıları Zemeckis ve Gale, 17 yaşındaki Marty’nin, ailesinin de 1950’lerde 17 yaşında olduğunu düşünerek öykünün matematiğini 1955 yılına kurdu. O çağda Rock’n Roll’un doğması ve varoşun genişlemesi ise hikâyeye lezzet kattı. Aslında Marty McFly uyanık bir korsan kasetçiydi ve zaman makinesi de buzdolabıydı ve eve dönebilmesi için de Nevada’daki bir atom bombası test alanındaki güce ihtiyacı vardı. Zemeckis, “çocukların kendilerini buzdolabına kilitleyebileceği ihtimali” ve filmin sonunun çok masraflı bulunmasından dolayı bu fikirden vazgeçti. Araba 1955 yılına gittiğinde onu gören çiftçilerin uçan daire sanmasını isteyen ikili, en uygun aracı aradı ve en sonunda tasarımın çok beğendikleri Delorean’da karar kıldı. Marty’ye arkadaş olarak Dr.Brown karakterini yaratan Zemeckis ve Gale bu dostluğu inandırıcı kılmak için filmin açılışındaki devasa amfiyi kullandı. 

Geleceğe Dönüş 1980’lerde çekilmiş en iyi aile filmlerinden bir tanesiydi. Etkisi zaman içinde artarak ilerledi ve bugün bir efsane. Bu teknolojik ama romantik komedi filmi hepimize yakın geliyordu. Zamana teslim ettiğimiz algılarımızı, filme hipnotize ediyor bizi kendine hayran bırakıyordu…    

Kısa kısa…

* Geleceğe Dönüş, IMDB sitesinde 10 üzerinden 8.3 puanın sahibi ve “En İyi 250 Film” listesinde 103. sırada.

* Geleceğe Dönüş’ün ZX Spectrum, Commodore 64, Amstrad CPC ve Nintendo konsolları için Electric Dreams ismiyle video oyunu hazırlandı.

* Geleceğe Dönüş, Akademi Ödülleri’nde En İyi Müzik Kurgusu dalında ödül kazandı.

* Geleceğe Dönüş,  Film, Hugo Ödülleri’nde En İyi Dramatik Sunum ve Saturn Ödülleri’nde En İyi Bilim-Kurgu ödüllerini kazandı. Film ayrıca Michael J. Fox’un performansı ve görsel efektleri ile iki dalda daha Saturn Ödülü kazandı.

* Film, Entertainment Weekly’in “En İyi 50 Lise Filmi” listesinde 28. oldu.

* Geleceğe Dönüş, 2006’da Empire Dergisi’nin düzenlediği “En İyi 201 Film” listesinde aldığı oylar ile 20. sıraya yerleşti.

* Marty’yi annesi ile yaşadığı durumdan kurtarmak için “It’s like I’m kissing my brother (Onu öptüğümde erkek kardeşimi öpmüş gibi hissettim)” repliğini yazıldı.

* İlk filmin VHS kaseti çıktığı dönemde, serinin yeni çıkacak olan diğer filmlerine dikkat çekmek amacıyla filmin sonuna “To be continued…” (“Devam edecek…”) yazısı eklendi.

Geleceğe Dönüş filmi için reklam metinleri

* “O” doğmadan önce sıkıntıya düşen tek gençtir.
* 17 yaşındaki Marty McFly bu gece erkenden evine gitti, 30 yıl öncekine evine…
* Marty McFly kendi zamanını yaşardı. Şimdi tek soru, hangi zamanda olduğu?
* Marty McFly ile tanışın. O zaman engelini aştı. Anne ve babasının tanıştığı güne gitti. Ve belki de kendi doğumunu engelledi.
* Marty McFly sadece zaman engelini aştı. Bunu düzeltmesi için sadece bir haftası var.

Geleceğe Dönüş

Hazırlayan: Engin Çakır

Yorumlar

comments

Etiketler

Bu da ilginizi çekebilir

Kapalı
Kapalı