Ted Bursa
Eker

Yola bir düştük…

Temamız yol. Bu derginin yayın hayatına başladığı ilk güne gidiyor aklım. “Söyleyecek sözümüz var” diyerek yazmaya başladığımız Dergi Bursa sayfalarının sayısı, 3 binin üzerine çıktı. Bize çok kısa gibi gelse de uzun zamandır yolda olduğumuzu biliyoruz. Yazmaya, fotoğraf çekmeye, tasarım yapmaya devam ediyoruz. Bir yere vardık demiyorum, güzel olan: tam 4 senedir yoldayız.

 -Daha ilk sayıda size “yakın” olalım istiyoruz. Bizi “merakla” bekleyin ve hakkımızda “iyi” düşünün istiyoruz. En uzun lafların en kısa özetiyle biz, “Bursa’yı” ve onu anlatmayı “seviyoruz.”– diyerek yola düşmüştük ilk sayımızda. Sadece Bursa’yı değil, tüm ülkemizi hatta uzakları, çooook uzakları da rotamıza kattık. Hiç üşenmedik sizin için kilometrelerce yol yaptık. Bursa’yı zaten karış karış gezdik. Amacımız bir yere varmak hiç olmadı. Yolda olmak, yoldayken gördüklerimizi paylaşmak ve size sunmak bize yetti. Dağ başlarından engin denizlere, uçsuz bucaksız gökyüzlerine kadar neredeyse her tipte gezi alanı ya da tematik konu bizim için “yol” demekti.

Uzaklık kelimesinin anlamı bizim için yakınlık oldu. “Uzaklar güzel” dedik en fazla.  Çünkü yakın gördük. Yoldayken yanımıza Bursa’yı ve Bursalıları da aldık. Paylaşarak sizin için de yol açtık. Yaptığımız işin yolunun bu olduğunu biliyorduk. Tek taraflı düşünmedik. Yaz geldi denize gittik, baharlarda erguvan kokladık, kışın tarçınlı bir salep içtik sizin için. Yol açmak için elimizden gelen her şeyi denedik. İmkanlarımızı zorladık. Sanıyorum kelimenin tam anlamıyla yol da aldık. Size doğru bir sayı hazırlamak için her yolu aradık, aradıklarımızı ancak bulduk. Yolumuzu kendi başımıza çizmedik, doğayı, mevsimleri, Bursa’yı kendimize kılavuz ettik. Bir yeri yol edeceğimiz zaman ne kadar yol gideceğimize odaklandık. Ne vakit yol görünse tek referansımız siz oldunuz. Bize siz yol gösterdiniz.

Yolu gözlenen bir dergi olduğumuzu öğrendiğimiz her an mutlu olduk. Uzun uzun yolları aştık geldik, teşekkürler Bursa. Engelleri bir mola gibi geçtik. Sayenizde yolumuzu hiç şaşırmadık. Bu sayımızın diğerlerinden farkı yolun kendisini anlatması. Yolda olanları, hayalleri için yola düşenleri, zaman yolcularını konu ettik. Komşumuz Yunanistan’a misafir olduk. Akdeniz kıyılarındaki maceramıza kaldığımız yerden devam ettik. Antik dönemin büyüsünde çok yere yelken açtık.

Şimdi yola revan olma vakti. Yolunuz açık olsun. Keyifli okumalar.

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı