Eker Efsane Yoğur
Neskar Otomotiv
Ted Bursa Koleji
Sheraton Bursa Hotel

Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali

Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali

Yer: Ahmet Vefik Paşa Bursa Devlet Tiyatrosu

Tarih: 08.03.2018 – 25.03.2018

 

A.V.P. SAHNESİ  FERAİZCİZADE ODA TİYATROSU 
08 Mart Perşembe
MAKEDONYA Üsküp Türk Tiyatrosu – OTHELLO 20:00
09 Mart Cuma
BULGARİSTAN Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu – ÖPÜCÜK 20:00
BULGARİSTAN – Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu – BRAVO FRANKLİN – 11:00
10 Mart Cumartesi
KOSOVA Avdush Hasani Tiyatrosu – KOSOVATRANS – 15:00 ve 20:00
BULGARİSTAN – Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu – BRAVO FRANKLİN – 11:00 ve 14:00
11 Mart Pazar
ROMANYA – Lightwave Tiyatrosu – BENİM, ANNABEL! –
20:00
12 Mart Pazartesi
ROMANYA – Lightwave Tiyatrosu – BENİM, ANNABEL! –
20:00
13 Mart Salı
TÜRKİYE – Van Devlet Tiyatrosu – ELVEDA SARAYBOSNA – 20:00
BULGARİSTAN – Devlet Kukla Tiyatrosu, Burgas – ORMANDAKİ EĞLENCE – 11:00 ve 14:00
14 Mart Çarşamba
TÜRKİYE – Van Devlet Tiyatrosu – ELVEDA SARAYBOSNA – 20:00
BULGARİSTAN – Devlet Kukla Tiyatrosu, Burgas – ORMANDAKİ EĞLENCE – 11:00  ve 14:00
15 Mart Perşembe
SIRBİSTAN –  Sombor Ulusal Tiyatrosu- MAESTRO – 20:00
16 Mart Cuma
SIRBİSTAN –  Sombor Ulusal Tiyatrosu- MAESTRO – 20:00
17 Mart Cumartesi
MAKEDONYA – Üsküp Arnavut Tiyatrosu
SARI KÖPEK – 15:00 ve 20:00
18 Mart Pazar
BOSNA HERSEK – Saraybosna Savaş Tiyatrosu -DAMARLARIMIZDAKİ UN – 20:00
19 Mart Pazartesi
BOSNA HERSEK – Saraybosna Savaş Tiyatrosu – DAMARLARIMIZDAKİ UN – 20:00
20 Mart Salı
YUNANİSTAN – Art Vouveau Tiyatrosu – KOLTUK DEĞNEKLERİ – 20:00
21 Mart Çarşamba
YUNANİSTAN – Art Vouveau Tiyatrosu – KOLTUK DEĞNEKLERİ – 20:00
22 Mart Perşembe
ARNAVUTLUK – Migjeni Tiyatrosu, İşkodra – TARTUFFE – 20:00
23 Mart Cuma
ARNAVUTLUK – Migjeni Tiyatrosu, İşkodra – TARTUFFE – 20:00
24 Mart Cumartesi
ROMANYA – Ioan Slavici Klasik Tiyatrosu – BİZİM ŞEHİR – 20:00
TÜRKİYE – Bursa Gölge Tiyatrosu – SİHİRLİ AĞAÇ – 11:00 ve 14:00
25 Mart Pazar
ROMANYA
Ioan Slavici Klasik Tiyatrosu
BİZİM ŞEHİR
20:00

MAKEDONYA – Üsküp Türk Tiyatrosu
OTHELLO
Shakespeare bu eserinde, kendi zamanında bir efsane olan asil, cesur ve muzaffer bir adamı, Othello’yu çıkarıyor karşımıza. Fakat Othello, yaşamının en büyük zorluğuyla; hayatını mahvedecek sinsi ve hilekar planlı, nefretini kötülükle besleyen İago ile karşılaşmadı henüz.

 

BULGARİSTAN – Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu

ÖPÜCÜK
“Öpücük bir sırdır… Seninle eğlenceliydi… Herşey yolunda olacaktı… Umutsuzca seni istiyorum… Sana tapıyorum…” Öpücük, kelimesiz ve sorusuz duygularımızı ifade eder. Hayal ettirip, göz kırparak fısıldar; içinizde kelebekler uçurtur. Ne çok şey söyleyebiliriz onunla. Öpücük ömrü uzatır. Anna Petrova’nın Öpücük oyunu ile gözlerinizden yaş gelene kadar güleceksiniz. Kendinize yakın hikayeler ve insanlar göreceksiniz.

 

KOSOVA – Avdush Hasani Tiyatrosu 
KOSOVATRANS
“Kosovatrans”, savaş öncesi ve sonrası Balkan kalıntılarının metaforudur. Gösterinin odağında, bir Kosovalı kahramanın mücadelesi ve bir göçmenin can alıcı argümanları tarihsel çelişkilerle anlatılır.
“Mülklere el koymak için mi yoksa insanları özgürlüğüne kavuşturmak için mi savaşıyorsunuz?”  
ROMANYA – Lightwave Tiyatrosu 
BENİM, ANNABEL!
Annabel, çocukluğunun geçtiği eve dönünce, gençlik yıllarına kadar sakladığı günlüğünü bulur. Sıradan bir ailenin küçük kızı olan Annabel, büyük hayallerin içinde aile kavgalarıyla büyümüş, gençlik hatalarıyla yüzleşmiştir.
TÜRKİYE – Van Devlet Tiyatrosu
ELVEDA SARAYBOSNA
“Bir şeyler görmek istiyorsanız acele edin, her şey yok olmadan.” Dışarıda savaş sürerken yerin altında bir radyo istasyonu ve yayın yapmaya çalışan bir kadın… Onun yanında da bir adam. Kaderlerine tanık olduğumuz bu insanlar kim? Orası neresi? Yok olup giden Saraybosna mı?
SIRBİSTAN – Sombor Ulusal Tiyatrosu
MAESTRO
Oyunda, ressam Milan Konjović’in hayatından ve eserinden esinlenilmiştir. Parçalanmış yapıyla bu dramatik anlatı, ünlü ressamın yaşamındaki en önemli anları dikkatle göz önüne almasına rağmen, 20. yüzyılın neredeyse tamamı boyunca uzanan bir takım tarihi gerçeklere değinmekle birlikte, biyografik tarihi dramadan ibaret değildir.
MAKEDONYA – Üsküp Arnavut Tiyatrosu
SARI KÖPEK
“Sarı” yirmili yaşlarda diğerleri tarafından kovulmuş bir karakterdir. “Köpek” ise bilinçli bir şekilde “reddedilen” biridir. Aynı hücrede buluşurlar. Sarı’nın cüzzam hastalığı, kendinin dahi anlam veremediği bir haksızlık, cezanın “öteki” halidir. Bu hücre onlar için özgür olabildikleri şiirsel bir an mıdır? Yoksa özgürlükten yoksun oldukları bir rüya mı? Güçlü bir veda ve bir gülümsemeyle ölmek, özgürlük kavramını özgür kılabilir mi?
BOSNA HERSEK – Saraybosna Savaş Tiyatrosu
DAMARLARIMIZDAKİ UN
“Damarlarımızdaki Un”, savaş yüzünden dünyaya dağılmıştır. Yirmi yıl sonra bir gece, bir şehirde, bir apartman dairesinde tekrar buluşulur. Her şey değişmiştir: şehir, ülke, nüfus, etnik doku, caddeler, yüzler. Ama zaman geçse de coğrafi konum değişse de travmanın kalıntıları silinememiştir. Travma, insanlarda bir bakış açısı, bir düşünce ve davranış biçimi haline gelmiştir. Zamanla, travma sıradan ve keyifli bir hale dönüşür. Travmayı aşmak, acı verici ve belirsizliklerle dolu bir süreçtir. Bireyler travmanın yarattığı çıkmazda kalmışlardır.
YUNANİSTAN – Art Vouveau Tiyatrosu
KOLTUK DEĞNEKLERİ
Hint halk hikâyelerinden birine dayanan ve canlı müzik eşliğinde sahnelenen sessiz bir komedi… Art Vouveau Tiyatro Grubu’nun, Amerikan sessiz filmlerinin anlatım tekniklerinin yanı sıra (Charlie Chaplin, Buster Keaton) durum komedi unsurlarından da yararlanarak sahneledikleri oyunda; altı aktör ve bir müzisyen, öyküyü kelimeleri kullanmadan anlatıyor.
ARNAVUTLUK – Migjeni Tiyatrosu, İşkodra
TARTUFFE
Zengin bir aile babası olan Orgon, evine Tartuffe isimli yabancı bir adamı alır. Tartuffe oldukça dindar biri gibi görünür ve Orgon onu neredeyse bir aziz yerine koyar. Ona en iyi yiyecek ve içeceklerini sunar; konuğunun ihtiyaçlarını, karısının ve çocuklarınınkinin üstünde tutar. Kızını zorla Tartuffe ile evlendirip, oğlunu da devreden çıkarıp, Tartuffe’u tek mirasçısı yapmayı planlar. Orgon’un tüm arkadaşları ve ailesi, Tartuffe’un yüksek ahlaki değerlere sahipmiş gibi görünmeye çalışan bir hırsız ve vaazlarında söylediklerini uygulamayan biri olduğunun farkındadırlar. Orgon’u, Tartuffe’un onu hem maddi hem de manevi açıdan kandırabileceğine karşı uyarırlar; fakat Orgon bu uyarılara karşı kör ve sağırdır. En nihayetinde ihanete uğradığını, Tartuffe’un, karısını baştan çıkardığı sırada olaylara kulak misafiri olduğunda öğrenir ve Tartuffe’u evinden kovar. Tartuffe da Orgon’un mal varlığına el koyarak ve onu hapse attırmaya çalışarak intikam almak ister…
ROMANYA – Ioan Slavici Klasik Tiyatrosu
BİZİM ŞEHİR
Arad’da doğan biri olarak, bugün tarihi anıt olarak gösterilmiş binalarda kimlerin yaşadığını, bulvarda bulunan eczanelerin ve kumarhanelerin yerinde yüz yıl önce ne tür mağazalar bulunduğunu, insanların cumartesi akşamları ne yaptıklarını merak ettim. Farklı bakış açılarını içinde barındıran “Bizim Şehir”, samimi ve özel provalarda ortaya çıkmış “Ailem Bir Harikaydı” projesinin devamı niteliğindedir. Oyuncular ile birlikte yaptığımız toplantılarda sahneleri, karakterleri ve Arad şehrinin hikâyelerini bir araya getirdik. Thorton Wilder’ın otuzlu yaşlarında yazdığı ve klasikleşmiş metni “Bizim Şehir” temel alınarak, Tarih Müzesi arşivindeki bazı röportajları, kitapları ve fotoğrafları taradık. Metnin son hali, provalar sırasında ortaya çıktı. Şehrimizde yaşayan insanlara yeni bir bakış açısı sunma ve belki de gerçek bir toplum olabilme düşüncesi izlek olarak alındı.
BULGARİSTAN – Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu
BRAVO FRANKLİN
Franklin, her çocuğun deneyimlediği engelleri ve başarıları yaşayan küçük bir kaplumbağadır. Çoğu çocuk gibi o da başına gelen olaylardan ve hatalardan ders almayı bilir. Franklin, çocukların özel hayatlarına ayna tutar. “Küçük engeller dev gibi görünürken, başarıları ise bundan çok daha büyük anlamlar taşır.”
BULGARİSTAN – Devlet Kukla Tiyatrosu, Burgas
ORMANDAKİ EĞLENCE
Bu ışıklı, eğlenceli ve sihirli müzikal gösteride su aygırı şarkı söylüyor, ayılar ve kaplumbağalar dans ediyor, kurbağalar ise sihirli birer balerin. Ve daha fazlası var.
Aniden bir karga müzik grubu çıkagelir. Dans partisinde şarkılara eşlik etmek isterler. Gösteriyi birkaç kez keserler ve sunucu bu duruma çok kızar. Gösterinin sonunda ne olacak? Kargalar gösterinin yıldızı olacaklar ve seyirci ödülünü kazanacaklar.
TÜRKİYE – Bursa Gölge Tiyatrosu
SİHİRLİ AĞAÇ

Gölge oyununda sihirli bir ağaç vardır. Karagöz bu ağacın dallarını kırmaya çalışırken, bir zırıltı kuşu ortaya çıkar. Sihirli ağaç Karagöz’ü cezalandırmak için onu bir eşeğe çevirir. O sırada Hacivat gelir ve Karagöz, Hacivat’tan yardım ister. Hacivat sihirli ağacın sihirli sözlerini söyler. Eğer bu sözleri yanlış söylerse, bu durumdan onu kurtaramayacağı konusunda onu uyarır. Karagöz sözleri yanlış söyler ve bu sefer de bir horoza dönüşür. Tekrar Hacivat’tan yardım ister. Hacivat da sözleri karıştırınca o da bir keçiye dönüşür. Yanlışlıklar devam ederken, Hacivat sonunda sözleri doğru söyler ve eski haline döner. Bakalım Karagöz bu durumdan nasıl kurtulacak?

Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali

Yorumlar

comments

Etiketler
Kapalı