Ted Bursa Koleji
Teknik Otomotiv
Neskar Otomotiv

Uludağ Astrofest 2018

Uludağ Astrofest 2018

Tarih: 3 – 4 – 5 Ağustos 2018

Yer: Uludağ

İletişim: 0.224 716 37 40 – www.uludagastrofest.org

BİLET AL

Uludağ Astrofest 2018

Uludağ Astrofest 2018
Eğer siz de aklı gece gündüz bilimde olanlardansanız bu etkinliği sakın kaçırmayın.
Uludağ Astrofest 2018

Konaklama

Otel Konaklama: Katılımcılarımız AstroFest Etkinlik Bileti almadan önce Sıkça sorulan sorular kısmını okumalı ve sonrasında uludagastrofest.org sitesindeki kayıt kısmında yer alan ön kayıt formunu doldurmalıdır. Sonrasında da biletlerini satın alarak işlemi sonlandırabilirler.

Biletler tek, çift, üç ve dört kişilik odalar olmak üzere oda bazlı şekilde alınmaktadır. Hangi paket alındıysa o pakette geçen kişi sayısı odada konaklayabilir.

Örnek; Uludağ Gökyüzü Gözlem Festivali Çift Kişilik Oda (Double); Bu odada iki kişi konaklayabilir.

 

Kayıt

Etkinlik kayıt ve girişleri 3 Ağustos Cuma günü 08.00 – 11.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Kayıt masasında kaydını gerçekleştiren katılımcılar paket tercihlerine göre resepsiyona yönlenerek oda girişlerini gerçekleştirirler. Kayıtlar tüm gün sürecektir ancak bu saatler arasında geldiğiniz takdirde herhangi bir etkinliği kaçırmazsınız.

Otelde kalacak katılımcılarımızın Kimlik Fotokopilerini yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

Otel ile ilgili her türlü sorun resepsiyona iletilmelidir.

 

Yanımızda yiyecek getirebilir miyiz?

Etkinlik alanında toplamda 6 öğün yemek verilecektir. Katılımcılar kayıt esnasında her öğün için yemek fişlerini ücretsiz olarak almalıdırlar. Yemek fişlerinin kesinlikle kaybedilmemesi gerekmektedir. Kaybolan yemek fişi yerine yenisi verilmeyecektir.

Yemekler Karinna Otel yemek salonunda açık büfe şeklinde verilecektir.

Etkinlik süresince otel içinde kurulacak olan bölümde tüm gün çay ve kahve servisi yapılacaktır.

Tüm bunların dışında dilediğiniz takdirde yanınızda yiyecek getirebilirsiniz.

Space

Hava koşulları nasıl olacak?

Etkinlik alanı bölgesi 1900 metre yükseklikte yer almaktadır. Bu nedenle etkinlik Ağustos ayında olmasına rağmen özellikle geceleri oldukça soğuk olmaktadır. Bu anlamda katılımcılarımızın kalın ve soğuktan koruyucu kıyafetler getirmeleri gerekmektedir.

Teleskoplarla açık havada gökyüzü gözlemleri sırasında geceleri uzun süreler boyunca soğuk havaya karşı yanınıza rüzgarlık, kazak, bere, mont, eldiven gibi kıyafetler almanız isabetli olacaktır.

Yükseklik dolayısıyla incelen atmosferden dolayı Uludağ’da Güneş’in morötesi etkilerinden korunmak için gündüz etkinlikleri sırasında açık havada mutlaka güneş gözlüğü, şapka, ince kumaştan uzun kollu giysi ve güneş kremi kullanmanızda sağlık açısından büyük yarar vardır. Bu yüzden gelirken çantanıza bu tür malzemeleri de eklemeyi unutmayınız.

 

Ulaşımı nasıl yapmamız gerekir?

Katılımcılarımız etkinlik alanına ulaşımlarını kendileri sağlamaları gerekmektedir.

Etkinlik alanına kendi aracınız ile de katılım gösterebilirsiniz. Etkinlik alanı Uludağ Karinna Otel’dir.

Araç ile katılım göstermeyecek katılımcılarımız Uludağ 2. Oteller Bölgesine teleferik hattı ile ulaşım sağlayabilirler. Teleferikte indiğiniz noktadan Uludağ Karinna Otel’e yürüyerek erişim sağlanabilmektedir.

Detaylı bilgi için Genel Ulaşım Bilgisi satırını inceleyebilirsiniz.

 

Genel Ulaşım Bilgisi

Uludağ Karinna Otel: Volfran Yolu 2. Gelişim Oteller Bölgesi Uludağ / Bursa – TÜRKİYE

Bursa-Uludağ karayolu ile 40 dakika, havaalanına 60 dakikadır. Uludağ, Bursa şehir merkezinden 22 km uzaklıktadır.

Özel araç ile Bursa`dan en uygun çıkış Çekirge yolu üzerinden yapılır.

Toplu taşıma ile dağa çıkmak için Bursa şehir merkezi Tophane`den günün her saati 22:00’ye kadar minibüsler kalkmaktadır. Yaz sezonunda önceden arayarak mutlaka seferleri teyit etmeniz gerekmektedir.

Uludağ Dolmuş Minibüsleri Kooperatifi: Çakır hamam Civarı, Yiğitler Cad. Okçu baba Türbesi Karşısı No:11 Bursa – Telefon: 0224 220 72 62 – 0224 220 90 91

Uludağ`a teleferikle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Teleferik Bursa`nın Teleferik semtinden her dakika kalkmaktadır. Teleferik seferleri 08:00 – 22:00 arasındadır. Teleferik ile 2. Bölge’ye kadar çıkabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürer. Buradan da etkinlik alanına yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için; http://www.teleferik.com.tr

Not: Karinna Otel, Uludağ 2. Bölgede yer almaktadır. Otel ile teleferik durağı mesafesi 500 metredir.

DENİZYOLU

İDO ile; İstanbul’dan katılım gösterecek katılımcılarımız İDO ile; Özel aracınızla seyahat etmeyi tercih ederlerse ; İstanbul Yenikapı`dan Bursa ve Yalova`ya , Pendik`ten Yalova`ya feribot seferleri mevcuttur. www.ido.com.tr adresinden feribot saatlerini öğrenebilirsiniz. Yalova`yı tercih ederseniz feribottan indikten sonra önce Bursa`ya ulaşmak için 50 dakikalık bir yolculuk yapacak, daha sonra Çekirge kavşağından Uludağ istikametine ayrılarak Uludağ`a ulaşabileceksiniz. Yenikapı – Bursa`yı tercih ederseniz. Mudanya`ya gelen feribottan indikten sonra 15 dakikalık bir yolculuk sonrasında Bursa`ya ulaşabilir ve Uludağ`a daha çabuk varma imkanı bulabilirsiniz. Eskihisar Topçular arası feribotu ise diğer bir alternatiftir. Çok sık sefer olması sebebiyle genelde tercih edilen bu feribotu kullandığınızda Topçular İskelesi`nden Yalova`ya 10 dakikalık ekstra bir mesafeyi kat ettikten sonra Yalova üzerinden Bursa ve Uludağ`a ulaşabilirsiniz. Bursa merkezden Uludağ’a ulaşım için “Çekirge” istikametini takip etmeniz gerekmektedir.

BUDO ile; İstanbul Kabataş BUDO iskelesinden 1saat 20 dakikada Mudanya BUDO iskelesine ulaşabilirsiniz. BUDO Mudanya iskelesinden kalkan F/1 otobüsü ile Uludağ’a iki şekilde ulaşabilirsiniz. İlk olarak otobüsten “Kızılay” durağında inip, 100 metre üst tarafta bulunan “Uludağ Dolmuş Minibüsleri” (detayları üstte belirtilmiştir.) yada otobüsten Teleferik / Teferrüç durağında inerek “Teleferik” ile (detaylar üstte verilmiştir.) Uludağ’a ulaşabilirsiniz.

KARAYOLU

İstanbul’dan: Direkt karayolu ile gelmek isterseniz Osmangazi Köprüsü üzerinden Bursa’ya kısa sürede ulaşabilirsiniz. Çekirge kavşağından Uludağ tabelalarını takip ederek gene 1 saat sonra Oteller bölgesine ulaşabilirsiniz.

Ankara`dan: Ankara`dan önce Eskişehir yoluna çıkıp Polatlı, Sivrihisar, Eskişehir, Bozüyük, İnegöl istikametinde devam ederek Bursa`ya ulaşabilir ve Uludağ`a gelebilirsiniz. Toplam yolculuk süreniz 6 saat civarında olacaktır.

İzmir`den: Manisa, Akhisar, Balıkesir, M.Kemalpaşa istikametinde devam ederek Bursa`ya ve Uludağ`a ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 5.5 saatlik bir seyahat olacaktır.

 

Olası sağlık sorunları için neler yapılacak?

Etkinlik boyunca oteller bölgesinde yer alan Acil Sağlık bölümünden faydalanılabilmektedir. Ya da olası bir durumda Ambulans çağırılabilmektedir.

 

Etkinliğe istediğim gün katılabilir miyim?

Etkinliğe dilediğiniz gün katılım gösterebilirsiniz. Ancak etkinlikte günlük ücretlendirme bulunmamaktadır.

 

Ücrete neler dahil olacak?

Astro Fest Kiti (Yaka Kartı, Baff, T-Shirt, Çanta, Broşür, Yemek Fişleri)

Etkinlikler ( Atölyeler, Eğitimler, Konferanslar, Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri, Doğa Yürüyüşleri)

Yemekler ( Kahvaltı, Öğle ve Akşam)

Otel (Havuz, Sauna, Spor Salonu, Hamam ve Oyun Aktiviteleri)

Tüm bunlara ek olarak gün içerinde ara çay-kahve hizmeti verilecektir.

 

Alanda İnternet var mı?

Karinna Hotel’in internet ağından 7/24 faydalanabilirsiniz. İnternet şifresini resepsiyondan alabilirsiniz.

 

Yanımızda başka bir şey getirmeli miyiz?

Uludağ Gözlem Festivali süresince açık alanda gece ve gündüz saatlerinde çeşitli atölye çalışmaları, teleskopla gözlemler, deneyler vb. etkinlikler olacaktır. Bu etkinliklere katılacağınız gibi kendi getireceğiniz fotoğraf makinesi, teleskop, kamera, dizüstü bilgisayar vb. gözlem donanımlarınızı da serbestçe kullanabilirsiniz. Etkinlikte teleskop çeşitliğini arttırmak adına kendi teleskopunuzu getirebilirsiniz. Teleskopunuzu getirdiğinizde uzman eğitmenlerimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Space

Gözlemcinin Gökyüzü Rehberi

Uzayın derinliklerine doğru yola çıkacağız. Uzayın koyu karanlığında, milyarlarca ışıldayan gökcismi arasında yönümüzü nasıl bulacağız? Nereye bakmamız gerektiğini nerden bileceğiz?

Panik yok! İşte yapılması gerekenler:

Hava kararıp da teleskoplar kurulduğunda hep birlikte gözlem alanına geçiyoruz.

Orada Gökyüzü Rehberlerimiz bizleri bekliyor olacak. Gruplara ayrılarak bir rehberin izinden eğitim alanımıza yürüyeceğiz.

Rehberimiz bize takımyıldızları, gezegenleri ve karanlık gecede yönümüzü bulmamız için gereken herşeyi anlatıyor.

Ardından tekrar gözlem alanına dönerek teleskopların başına geçeceğiz. Evrenin büyüleyici manzaralarını seyredebiliriz.

Dikkat etmemiz gereken bir hususu da belirtelim. Gökyüzü gözleminin sağlıklı olabilmesi için ortamın mümkün olduğunca karanlık olması gerekiyor. Gözlem alanında fener kullanmıyoruz, telefonumuzun flaşını açmıyoruz. Ne kadar karanlık, o kadar iyi gözlem.

Space

Etkinlik Notları

Etkinliğimiz bir aile etkinliğidir. Çocuklarınız, akrabalarınız, eşiniz ve dostunuzla katılabilirsiniz. Unutamayacağınız bir etkinlik olacağına ve yeni anılar biriktireceğinize söz veririz J

Katılımcılar otelin havuz, sauna ve hamamından faydalanabilirler.

Tüm katılımcılar yemeklerini otelde açık büfe olarak yiyecekler. Otelden olağan öğünler haricinde de ücreti karşılığında yemek veya içecek temin edebilirsiniz.

Etkinlik tarihlerinde otelde yalnızca Astrofest katılımcıları konaklayacaktır.

Bilimsel Geceleme (Gökyüzü Gözlemi) etkinliği süresince gökyüzü cisimlerini rahatlıkla gözlemleyebilmemiz için karanlığa ihtiyacımız vardır. Bu anlamda katılımcıların ışık konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Işık tutan ya da bu konuda hassasiyet göstermeyen katılımcılarımız eğitmenlerimiz tarafından uyarılacaktır. Her şey daha güzel bir gökyüzü gözlemi için…

Teleskop sahibiyseniz getirmekten çekinmeyiniz…

Otel konaklama sırasında maalesef ki evcil hayvanlarınızı kabul edemiyoruz.

Otelde alkol satışı bulunmamaktadır. Etkinlikler süresince de çocukların da katıldığı bir etkinlik olduğunu düşünerek alkol tüketmemenizi rica ediyoruz.

 

EĞİTİMCİLER

Uludağ Astrofest 2018
DOÇ.DR. LOKMAN KUZU

1974 yılında Karapınar (Konya)’da doğdu. 1997 yılında ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliğinden mezun oldu. 1997’de Taşkent (Özbekistan)’te çalıştı. 1998-2000 yılları arasında İstanbul’da çalıştı. 2000 yılında New York Renaissance bursu ile SyracuseUniversitesinemaster ve doktora çalışmaları için gitti. Doktora çalışmaları sırasında RF/Mikrodalga firmalarında (PPC, General Microwave) yarı zamanlı olarak çalıştı. 2005 Ekim-2006 Mart tarihleri arasında TheUniversity of Mississippi’de (Oxford, MS) misafir hoca olarak çalıştı. Doktora sonrası Türksat 3A projesi kapsamında Fransa Toulouse ve Cannes’da 2008 yılına kadar bulundu. 2008-2011 yıllları arasında Türksat’ta Kablo TV Platform Geliştirme bölümünde direktör olarak görev yaptı. 2011 yılında kendi isteğiyle bölümden ayrıldıktan sonra Ar-Ge bölümüne geçti. 2012 yılında Türksat 4A ve 4B uydu projeleri için Kamakura (Tokyo, Japonya)’da çalıştı. 2014 yılının başında Tübitak Uzay’a Enstitü müdürü olarak atandı. Üniversiteler dahil çeşitli platformlarda uydu ve uzay konularında ders vermekte, gençlerin konuya ilgisini artırmaya çalışmaktadır. Üniversitelerde danışmanlık yapmaktadır.

Öğrencilik ve mesleki yaşamı boyunca çok sayıda sivil toplum örgütlerinde aktif rol almıştır.
Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Uludağ Astrofest 2018
PROF. DR. KAZIM YAVUZ EKŞİ

Kazım Yavuz Ekşi1972 yılında İstanbul’da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden 1990 yılında mezun olduktan sonra lisans eğitiminiİstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde 1995’te bitirdi. Yüksek lisansını (1999)ve doktorasını (2003) Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde tamamladı.

Kazım Yavuz Ekşi1999-2001 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde, 2001-2003 yılları arasında da Sabancı Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı.2003-2004 tarihleri arasındaSabancı Üniversitesi’nde,  2004-2005 yılları arasında Harvard-Smithsonian Center forAstrophysics’in teorik astrofizik biriminde doktora üstü araştırmacı olarak görev yaptı.

Kazım Yavuz Ekşi2006 yılından beri İstanbul Teknik Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü’nde çalışmaktadır. 2009’da doçent, 2014’te profesör unvanı almıştır. Çalışma konuları nötron yıldızlarının astrofiziği ve yoğun gravitasyonel alanları ile ilgilidir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Bursa Etkinlikleri

Bursa Konserleri / Bursa Tiyatroları / Bursa Sinemaları / Bursa Fuarları / Diğer Etkinlikler

“Sosyal kentin sosyal medyası” sloganıyla Dergi Bursa; www.dergibursa.com.tr internet adresinden ulaşabileceğiniz tüm Bursa etkinliklerini, sosyal medya hesapları aracılığı ile de sizlere hatırlatıyor.

Dergi Bursa‘yı Facebook hesabından takip edebilirsiniz. Bursa’nın en güzel fotoğrafları instagram hesabımız @dergibursa‘da yayında… Ayrıca kendi fotoğraflarını Instagram’da #dergibursa ile etiketleyenler sürpriz hediyeler kazanıyor. Bursa’nın nabzını bu sayfalardan takip edebilirsiniz. İyi eğlenceler…

Yorumlar

comments

Etiketler
Kapalı