Ted Bursa
Mudanya Belediyesi

Terör

Terör

Yer: Burç Kültür Gösteri Merkezi

Tarih: 29 Şubat 2020

Saat: 20:00

Bilet Fiyatları: Tam: 30,00 TL, Öğrenci: 20,00 TL

BİLET AL

Terör

ETKİNLİK AÇIKLAMASI:

Alman Hava Kuvvetlerinin savaş jet pilotu Binbaşı Lars Koch yargılanmaktadır.Bir Lufthansa uçağı, 164 yolcusu ile kaçırılmıştır. Uçağı kaçıran terörist, 70.000 kişinin Almanya-İngiltere futbol maçını izlediği Münih Stadyumuna düşürmeyi planlamaktadır. Uçuşa müdahele etme durumundaki Binbaşı, uçaktaki 164 kişinin hayatı ile stadyumdaki 70.000 kişinin hayatı arasında bir seçim yapmak, bir karar vermek zorunda kalmıştır. Zaman daralmaktadır. Emirlere rağmen kararını verir ve uygular.
Yargılama eşine az rastlanır bir ustalıkla, heyecan verici ayrıntılarla seyircinin önünde gerçekleşir. Karar, jüri görevini üstlenen seyircilerin oylaması ile belirlenecektir.

Hukukçu yazar Ferdinand von Schirach, “insan onuru” kavramını irdeleyip sorguluyor. İnsan hayatı, başka insanların hayatı ile teraziye konulabilir mi? Anayasanın ilkeleri mi, olağanüstü halin gerekleri mi? Lars Koch suçlu mu? Yoksa asıl suçlular başkaları mı?

Terörün, yasaları, toplumu ve ahlakı, kanırtarak değişmeye zorladığı bir dünyada; sorunları ve geleceği tartışabilmek açısından bir ivme, bir yüzleşme. Heyecanlı bir yurttaşlık ve adalet sınavı…

Şimdilik Almanya’da 40, Avusturya’da 4, Türkiye’de 4, İsviçre’de 3, Japonya’da 2, Danimarka, Slovenya, Macaristan, Amerika, İsrail ve Venezuella’da 1 tiyatroda oynanmış bir oyun. Her bir tiyatroda kaç temsilde beraat, kaç temsilde mahkûmiyet kararı çıktığı, oyuna ait internet sitesinde görülebiliyor.

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı