Eker Efsane Yoğur
Sheraton Bursa Hotel

Tatile çıktık, “caza” geldik

 

Kerem-Görsev-(4)

Bursa, ilklerine bir yenisini daha ekledi ve yaklaşık bir ay boyunca, caz müziğinin hem dünyadan hem Türkiye’den en önemli isimlerini ağırladı. Bursalıların caza doyduğu festival, tüm katılımcılarını cazın büyülü dünyasıyla buluşturdu. perret-ve-the-electiric-epic-(3)

Bursa; başlamadan haftalar önce biletleri tükenen konserlerle, her seferinde düzenlendiği salonu tıklım tıklım dolduran etkinliklerle süslü bir “Caz Tatili” geçirdi. Caz sevenler, caz ile ilk kez tanışanlar, duayenler, genç müzisyenler, farklı sesler ve kültürler; kısaca “Caz iyi bir şeydir” diyen herkes 24 günlük bir “Caz Tatili”ndeydi. “Herkes için caz”ın hedeflendiği festival, gelenlerin beklentilerini karşılamakla kalmadı, sunduklarıyla hafızalarda rengârenk izler bıraktı. Konserlerin yanı sıra caz konulu atölyeler düzenlendi, festival adına pul bastırıldı. Festivalin açılış programın, Caz Tatili’nin ilerleyen günlerinde “+12”si ile yeniden seyirci karşısındaki yerini alacak olan duayen isim Emin Fındıkoğlu üstlendi. Fındıkoğlu ile başlayan festivalin son gününde ise sahne İbrahim Maalouf’undu. Program da belirtilmediği halde konserlerden birinde aniden seyirci karşısına çıkan Sertab Erener ise festivalin en keyifli sürpriziydi.

Ayşe-tütüncü

Bursa’nın “caz” molası

Emin Fındıkoğlu’nun 29 Ocak’ta yaptığı açılışın ertesi günü Bursalı caz sanatçısı Ferit Odman Quartet sahne aldı. Festival kapsamında Nazım Hikmet Kültür Evi’nde verdiği konserde Odman’a, Türkiye’nin caz efsanelerinden Engin Recepoğulları (saksafon), Ercüment Orkut (piyano) ve Kağan Yıldız (kontrbas) eşlik etti. Türkiye’nin en başarılı caz davulcuları arasında önemli bir yere sahip olan Odman’ın konserin de sürpriz bir isim de vardı. Gecede Odman tarafından sahneye davet edilip mikrofonu eline alan Fatih Erkoç, Odman ile birlikte yaptıkları “True Love” albümünden bir şarkı seslendirdi. Ertesi gün birçok filmin müziğine; Yeni Türkü, Ezginin Günlüğü, Bülent Ortaçgil gibi isimlerin albümlerine imza atan Ayşe Tütüncü, Emre Karabulut Dörtlüsü ile birlikte sahne aldı.

ece-aksu--(1) ibrahim-maalouf-(14)

“Caz” iyi bir şeydir

Özellikle son bir yıldır caz müziğinde hareketlenme yaşanan Bursa’da caz günleri, Şallıel Kardeşlerin Önder Focan ile birlikte kurdukları Şallıel Bros & Önder Focan grubu keyifli anlar yaşattı. Her bir performansın ayakta alkışlandığı festivalde “Cazın kadın ozanı” olarak anılan Şenay Lambaoğlu da caz severlerle buluştu. Konser sonunda albümlerini de imzalayan Lambaoğlu dışında başka kadın caz müzisyenleri de vardı. Sevilen parçalarıyla sahne alan Elif Çağlar’a, “Davulumla zamanı durduruyorum” diyen Ferit Odman eşlik etti. Piyanist ve caz sanatçısı Ece Göksu, haberci kimliğiyle tanınan Banu Güven, kanunuyla yorumladığı caz şarkılarıyla fark yaratan Birsen Tezer ve Aşık Veysel, Neşet Ertaş gibi ustaların eserlerini caz müziğine katarak söylediği şarkılarla beğeni toplayan Jülide Özçelik de festivalin unutulmayacak anlarına imza atan kadın sanatçılar arasındaydı.

Şallıel-Bros-ve-Önder-Focan-(2) Jülide-Özçelik-(6) Şenay-Lambaoğlu-(1) omar-sosa-(1)

Aşk dolu “caz”  

Festivalin 14 Şubat Sevgililer Günü’ne denk gelen performansı Atiye’den geldi. Günün anlamına uygun olarak “Çok sevgili caz” isimli konseriyle seyirci karşısına çıkan Atiye, tüm şarkılarını aşk için söyledi. Danslarıyla da beğeni toplayan Atiye, konseri sırasında eline aldığı darbukayı da ustalıkla çalarak izleyenleri büyüledi. Nida Ateş ile Elie Maalouf’un birlikte çıktığı sahnede, Türkiye’nin her yöresinden seslendirilen şarkılar kulakların pasını sildi. Bağlamada Nida Ateş, piyanoda Elie Maalouf, kabak kemanede Uğur Önür, kontrbasta Emek Evci ve perküsyonda Youssef Hbeisch festivale derin izler bıraktı.

atiye-(2)

Festivalin açılış performansını yapan caz üstadı Emin Fındıkoğlu, Eker Meydanı’nda 12 müzisyenle birlikte sahne alarak gelenlere unutulmaz bir gece yaşattı. Trompet sanatçısı Barış Demirel’in de yer aldığı festivalin en ağır konuklarından biri Kerem Görsev oldu. Görsev gece boyunca hem kendi bestelerini hem de dünyaca ünlü eserleri seslendirdi. Caz ve soul müzik tarzıyla tanınan ve son yıllarda en iyi çıkış yapan erkek vokallerden biri olarak dikkat çeken Torsten Goods & Band grubu da Caz Tatili’ndeydi. Almanya’nın en özel müzik ödülleri arasında olan “Jazz Echo”ya sahip Joo Kraus ile birlikte sahne alan 5 kez Grammy’ye aday gösterilen Omar Sosa, Küba müziklerini caz müziği ile harmanlayıp sundu.

Torsten-Goods-(3)

Sürprizli festival

Uluslararası Caz Tatili son günlerine yaklaşırken sahne alan ünlü caz ve Flamenko sanatçısı Tomatito, sahnede beklenmedik bir konuk ağırladı. İki Latin Grammy ödüllü José Fernández Torres bilinen adıyla Tomatito’nun Nazım Hikmet Kültür Evi’nde verdiği konser sırasında sahneye çıkan Sertab Erener, konuklara keyifli bir şaşkınlık yaşattı. Sürpriz konuk Sertab Erener, Tomatito’nun harikalar yarattığı gitarıyla söylediği şarkılara eşlik etti. Erener’in “Bahçede” şarkısını da birlikte söyleyen ikili seyircinin şaşkın bakışlarını hayranlık dolu ifadelere dönüştürdü. Konser sonrasında yaptığı açıklamalarda ilerleyen zamanlarda Tomatito ile birlikte ortak projeler yapabileceğinin sinyallerini veren Erener, “Latin müziğin yaşayan efsanesi” dediği Tomatito ile sahne almanın büyük bir keyif olduğunu söyledi.

Tomatito-ve-Sertab-Erener-(7)

Bursa’da caz için çıkılan tatilin son gününde kapanış performansını, konserinde izdiham yaşanan İbrahim Maalouf yaptı. Maalouf hayranları, gişede uzun kuyruklar oluşturmakla kalmadılar, bilet bulamayanlar merdivenlerden izleyerek tüm salonu tamamen doldurdular. Bursalıların yanı sıra şehir dışından hatta yurt dışından gelen caz severler Maalouf için festivalin son gününde Nazım Hikmet Kültür Evi’nde buluştular. Hem sahne performanslarıyla hem de sempatik ve samimi tavırlarıyla sevilen Maalouf konserinde öncelikle Suriyeli sanatçı Samir Hamsi sahne aldı. Hamsi’nin ud performansının ardından Lübnanlı sanatçı İbrahim Maalouf, Arap dünyasının önemli sanatçılarından Ümmü Gülsüm’ün Alf Leila wa Leila isimli şarkısıyla sahneye çıktı. Alkışlarla ve ıslıklarla karşılanan sanatçı, trompetiyle kızı için bestelediği hareketli bir şarkı çaldı. Sanatçıya Piyanoda Frank Woeste, kontrabasta Scott Colley, davulda Clarence Penn ve saksafonda Mark Turner eşlik etti. Her tatil gibi caz tatilinin bitmesini de hiç kimse istemedi ama 24 gün boyunca konuklarını caz müziğine doyuran festival, Maalouf’un konseriyle son buldu.

cenk-erdoğan-(2) banu-güven--(5) barış-demirel-(3) ibrahim-maalouf-(11)

Ibrahim Maalouf, Tomatito, Omar Sosa/Joo Kraus Duo, Guillaume Perret & The Electric Epic, Torsten Goods&Band, Elina Duni&Colin Vallon, Birsen Tezer, Kerem Görsev Quartet, Jülide Özçelik, Karsu Dönmez, Emin Fındıkoğlu+12, Nida Ateş & Elie Maalouf, Şallıel Bros. & Önder Focan Funkbook, Ayşe Tütüncü ve Emre Karabulut Dörtlüsü, Ferit Odman Quartet, Elif Çağlar Quartet, Fun Fatale / Tuluğ Tırpan, Banu Güven Quartet, Atiye “çok sevgili caz”, Ece Göksu Quartet, Cenk Erdoğan & İkiz “Lahza”, Şenay Lambaoğlu… Bursa bu ilk caz festivali deneyimini dünyaca ünlü caz sihirbazlarının birbirinden büyüleyici performanslarıyla yaşadı.

Herkes için “caz”

Aralıksız cazın yaşandığı festival yalnızca konserlerden ibaret değildi. Festival için gelen sanatçılar, yalnızca sahne almakla kalmadılar ve caz müziğine ilgi duyan katılımcılarla atölyelerde ve panellerde de bir araya geldiler. İlk hafta “Kadın, Caz ve Müzik” başlığında düzenlenen ve Sevin Okyay moderatörlüğünde yapılan panelin konukları Eray Aytimur, Ayşe Tütüncü, Şenay Lambaoğlu, Şallıel Bros & Önder Focan Funkbook ve Elif Çağlar oldu. “Türkiye’de Caz” ve Caz Yapma-K” başlıklı söyleşilerin de yapıldığı festivalde caz sevenler Ferit Odman ile Cenk Erdoğan’ın katıldığı atölyelerde caz müziği hakkında öğrenmek istediklerini bu müziğin ustalarına sorma imkânı buldular.

birsen-tezer-(1)

24 günde 24 sanatçının ağırlandığı, sokakta başlayan müziği sokağa taşıyan bu festivale özel bir de pul bastırıldı. Nilüfer Belediyesi ve PTT Genel Müdürlüğü işbirliği ile festivalin anısına bastırılan ilk gün pulu ve zarfı hem sanatçılara hem de konuklara hediye edildi. Cazın herkes için olduğunu savunan ve bu fikirle yola çıkan festivalde sanatçılar ve sanat severler Nazım Hikmet Kültür Evi dışında, 15 Eylül Kıraathanesi, Podyum Park, BAOB, Sanat Mahal, Eker Meydan ve Görükle Trio sahnelerinde buluştu. tatile-ciktik-caza-geldik tatile-ciktik-caza-geldik

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl ilkini gerçekleştirdiği bu dev organizasyon yıla damgasını vururken festivalden keyif alan konukların ve festivale dâhil olan sanatçıların ortak dileği bu organizasyonun uzun yıllar devamının gelmesiydi. Bursa’nın yerelden ulusala taşınan etkinliklerinin yanı sıra ilk kez gerçekleştirilen bu tür etkinlikler düzenlenmeye ve kentin kültür-sanat değerini arttırmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

Yorumlar

comments

Etiketler
Kapalı