Mudanya Belediyesi
Neskar Otomotiv

Saç hakkında bilinmeyenler ve organik saç ekimi

Geçen sayı yeni geliştirdiğimiz ve 2 senelik bir ARGE çalışması sonrasında hayata geçirdiğimiz organik saç ekiminden bahsetmiştim. Biz cerrahlar sürekli saç, saç yapıları ve kökleri üzerine çalışmalar yaptığımız için, saçların aslında ne olduğunu ve nasıl ürediklerini anlatma kısmını çoğunlukla atlarız. Oysaki bakıyorum da, kliniklerimize gelen hastalarımız “Organik saç ekimi”nin ne olduğunu sorarlarken, aslında saçlı dokuyu da merak ediyorlar. Erkeğin ve kadının görünümüne son derece etki eden baş tacımız olan saçı anlatacağım bu ay sizlere. Öncelikle şunun altını kalın bir çizgiyle çizmek istiyorum, saçlar cinsiyet ve kimlik oluşumunda ve hatta duygusal şifrelenmemizde önemli bir role ve düşündüğünüzün aksine son derece karmaşık bir yapıya sahiplerdir. Eğer saç ekimi merkezleri bu dünyanın içine giremez ve ezbere teknikler yaparlarsa, başarısızlığı kabullenmeleri gerekir.

 

Organik saç ekimi için çalışmalar yaptığımız sırada, ekipçe saç köklerinin enteresan dünyasında bir yolculuğa giriş yaptık. Saç köklerimiz henüz annelerimizin karnındayken, fetusun 22. haftasında hemen hepsi oluşmuş durumdadır. Yaşamımızın bu aşamasında bedenimizde yaklaşık olarak 5 milyon kıl folikülü oluşur. Bunlardan 1 milyon adedi sadece kafatasımızda yer alır. Saç kökleri ve onun tam altında bulunan foliküller ve papilla saçın beslenmesini sağlar. Fakat kellik sorunu yaşayan hastalarımız işte bu alanda beslenme problemi yaşarlar. Kısaca saç dökülmesinin ve kellik sorunun asıl nedeni bu alandaki verimsizliktir. Saç kılıflarının ürettiği sebum saçın hayati özellikleri için çok önemli yapılardır. Aynı şekilde sebumdan da mahrum kalan saç kökleri ölmeye ve kişiyi günden güne kel yapmaya başlar. Şimdi siz hastaya dünyanın en teknolojik cihazlarını kullanarak ve etkili bir beceri ile saç naklini yapsanız dahi başarılı bir sonuç alamazsınız. Beslenme sorunu yaşayan kelleşmiş alan birincil hedef olmalıdır. Biz Organik saç ekiminde bu bölgeyi önemsiyoruz. İlk olarak bölgenin sorununu çözümlemeye ve sonrasında saç ekimini yapmayı planlıyoruz.

İşte bu noktada organik saç ekiminin en önemli yapı taşı olan kök hücrelerin muhteşem özelliğinden yardım alıyoruz. Kök hücrenin alınabileceği en makul alan, hastanın kendi yağ dokusudur. Hastamızın yağını alıyoruz, işlemden geçirerek kök hücreden zengin hale getiriyoruz. Sonrasında verimsiz olduğunu bildiğimiz ve zaten bu sebeple kelleşen alana bu kök hücre enjeksiyonunu uyguluyor ve ardından saç ekim süreçlerini gerçekleştiriyoruz. Bu işlemi tarlaya tohum ekme gibi düşünebilirsiniz. Tarlanız ne kadar iyi durumda ise, size en kaliteli, verimli ve sağlıklı ürünü verecektir. Organik saç ekiminde de aynen böyle oluyor, transfer edilen kökler anında beslenmeye başlayarak sıkıca tutunuyor ve yeni çıkan saçlar, çok daha sağlıklı ve hacimli oluyorlar.

Bülent Cihantimur
Plastik ve Rekonstürktif Cerrahi Op. Dr. Bülent Cihantimur

 

Yorumlar

comments

Etiketler

Bu da ilginizi çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı