Eker Süt
Neskar Otomotiv
Mudanya Belediyesi

Mümin Ceyhan Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi

Mümin Ceyhan Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi

Bursalıların Bursa’yı tanıması ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi’nin kuruluş çalışmaları Mayıs 2010 tarihinde başladı ve kütüphane 12 Mart 2011 tarihinde hizmete girdi. Kütüphane binası kentin akademik merkezinde Uludağ Üniversitesi kampüs sınırına  500m. uzaklıkta Görükle yerleşkesinde Ünikent  Evleri’nin alt katında hizmet veriyor. Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi bir araştırma ve ihtisas kütüphanesi olup Bursa ile ilgili araştırma yapmak isteyen herkesin kullanımına açıktır. Kütüphane, Bursa’nın öz değerlerinin korunması ve geliştirilmesi için kent hakkında yapılacak tarih, sosyoloji, bilim, coğrafya vb. gibi araştırmaları destekliyor. Kütüphane,  senelik olarak çeviri, bilim ve edebiyat serileri adı altında bu konularda yapılacak özgün çalışmaları kitap haline getirerek Bursa kültür hayatına yeni ürünler vermeyi hedefliyor.

Kütüphanede Türkçe ve değişik yabancı dillerde temel danışma kaynakları ve sözlükler ile birlikte kataloglanmış yaklaşık 5000 adet materyal bulunuyor. Bu sayı Bursa Biblografyasındaki sayıya ulaşmış gözüküyor. Araştırmacılar bu yayınlardan salonda yararlanmak üzere istedikleri kaynakları ödünç alabilirler. Kütüphanedeki tüm kaynakların dijital ortama aktarılması için çalışmalar devam etmekte olup, hali hazırda kitapların yarısı dijital ortama aktarıldı.

Yurt içinde olduğu kadar yurt dışındaki araştırmacılarında kullanımına kazandırmak istediğimiz kütüphanede Osmanlıca ve Türkçe yazma ve basım eserler, tezler, Osmanlıca süreli yayınlar, salnameler, vakfiyeler, Osmanlıca belgeler, makaleler, broşürler, süreli yayınlar, cd’ler, eski Bursa fotoğrafları, foto kartlar, çeşitli efemera belgeleri bulunuyor. Kütüphanede fotokopi makinesi, tarayıcı, yazıcı ve her türlü bilgi taramasının yapılabildiği internet bağlantısı ve çeşitli konferans veya panellere ev sahipliği yapabilecek 100 seyirci kapasiteli bir seminer salonu bulunuyor.

Mümin Ceyhan Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi

Mümin Ceyhan Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi

Adres: Kütüphane Sokak No:6 Yenişehir / Bursa

Tel: 0224 773 01 02

Çalışma Saatleri:

Pazartesi – Cumartesi : 09.00 – 18.00

Pazar : 10.00 – 18.00

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı