Ted Bursa
Eker

Meme estetiği hakkında bilinmesi gerekenler

Op.Dr. Mustafa Özyurtlu - Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Meme estetiği hakkında bilinmesi gerekenler

Meme estetiği cerrahisi; tüm dünyada plastik cerrahi ameliyatları içinde en çok uygulananlardan biri. Ülkemizdeki plastik cerrahlara da, bu konuda yoğun talep var. Meme dokusunda var olan herhangi bir problem, kadınlarda hem sosyal hem fiziksel problemlere yol açabiliyor. Meme estetik ameliyatları; meme büyütme, meme küçültme veya meme dikleştirme adları ile 3 başlık altında toplanabilir. (Bu yazımızda erkek hastalarda jinekomasti olarak bilinen meme büyüklüğüne yönelik tedavilerden bahsetmeyeceğiz.) Meme gelişimini tamamlamış olduğu halde belirgin meme küçüklüğü olan, 18 yaşını doldurmuş, ciddi bir sağlık sorunu olmayan her kadına meme büyütme yapılabilir. Ameliyatta temel amaç; meme içine çeşitli yollardan ulaşılarak (meme altı kıvrım, meme başı veya koltuk altı) protezin yerleştirilebileceği bir cep oluşturmak ve ölçüsünü ameliyat öncesi hekim ile hastanın beraber değerlendirme sonrası belirlemiş olduğu protezin yerleştirilmesidir.

Silikon meme protezi; silikon protez dışında bir zarı olan, içinde jel yapıda bir materyalle dolu olan meme büyütmede kullanılan tıbbi üründür. Günümüzde teknolojik ilerlemelerle oldukça sağlam yapıda üretilmekte olup yırtılma ve patlaması son derece nadirdir. Memedeki deformeye göre yuvarlak veya damla şeklinde olabilir. Ayrıca yumuşaklığı, değişen derecelerde üretilmiş formlar da mevcuttur. Hangi büyüklük ve şekilde protez kullanılması gerektiğine, meme dokusuna, göğüs kafesinin yapısına ve meme-vücut orantısına göre karar verilebilir. Silikon meme protezi ile meme büyütme ameliyatı memnuniyet düzeyi yüksek ameliyatlardandır. Hekiminiz ile değerlendirmenin uyumu ve doğru yapılması, makul ve yapılabilir hasta isteği, uygun büyüklük ve şekilde protez seçimiyle sonuçlar son derece yüz güldürücüdür.

Silikon protez sonrası kişi gebe kalabilir ve eğer protez takılmadan emzirebilecekse protez takıldıktan sonra da, meme büyütme ameliyatında meme dokusuna zarar verilmediği için, kişi emzirebilir. “Silikon protez takıldıktan sonra meme şeklim hiç değişmeyecek” inancı yanlıştır. Sık kilo alıp vermek, gebelik gibi meme büyüklüğünü değiştirebilen durumlarda meme büyüklüğü de değişebileceğinden deformasyon oluşabilir ve ilave müdahaleler gerekebilir. Silikon protez ameliyatlarından sonra rutin muayene ve radyolojik görüntüleme yöntemleri uygulanabilir. “Arkadaşıma kullanılan ölçü ve şekilde aynı protezlerin kullanılmasını istiyorum” talebi de yanlıştır. Protez ölçü ve şeklinin belirlenmesi tamamen size özgüdür. Bu konuda hekiminizin önerilerini mutlaka dikkate almalısınız. Günümüzde silikon implantlar, çok ciddi bir travma yaşamadığınız takdirde, kolaylıkla patlamaz ve yırtılmaz. Meme büyüklüğü, estetik problemin yanı sıra ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Memenin ağırlığı nedeniyle omurgada ciddi eğriliklere yol açabilen problemlerle karşılaşabilmekteyiz. Genellikle doğum ve emzirme dönemlerini tamamlamış, memelerinde vücutlarına göre belirgin büyüklükleri olan, kilo alıp verme veya emzirme sonrası memelerinde çekilme sonucu sarkma olan kişiler, az oranda da olsa çok genç yaşta olup aşırı derecede meme büyüklüğü olan hastalar bu ameliyatlar için uygundur. Meme dikleştirme ameliyatlarında ilaveten silikon protez kullanma gereksinimi de doğabilir. Meme küçültme sonrası omurganın boyun ve bel kısımlarına binen ağırlık ciddi derecede azalır, öne doğru olan vücut postürünüzde düzelme gözlenir. Meme büyüklüğü olan hastaların meme altı kıvrımlarında gelişen terleme ve cilt problemlerinde belirgin düzelme görülür. Küçültme sırasında bir miktar meme dokusu da çıkarıldığından meme kanseri oluşma riski azaltılabilir. Meme küçültme dikleştirme ameliyatları silikon protezle meme büyütme ameliyatlarına göre daha fazla miktarda iz bırakan ameliyatlardır. Memenin şekli, büyüklük derecesi, sarkma yapısına göre değişik ameliyat yöntemleri uygulanabilir. Uygulanacak küçültme dikleştirme yöntemi tamamen memeye ve vücut yapısına göre belirlenir.

Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatları gebelik için herhangi bir engel oluşturmaz. Günümüzde her ne kadar süt üretimini yapan dokuları korumaya yönelik teknikler geliştirilmiş olsa da özellikle meme küçültme sonrası emzirmede güçlükler yaşanabilir. Kişi sık kilo alıp veriyorsa, ameliyattan sonra gebelik-emzirme dönemi geçirmişse veya başka bir nedenle, memelerde tekrar büyüme ve sarkma meydana gelebilir. Memenin büyüklüğüne ve uygulanacak tekniğe göre değişen derecelerde izler kalabilir, aynı zamanda bu noktada kişinin yara iyileşmesi de kalacak olan izlerin kalitesinde oldukça önemli bir belirleyicidir. Doktorunuz size bu konuda detaylı bilgi verir. Meme küçültme sonrası kişi rutin meme taraması yaptırıyorsa normal düzeninde devam edebilir.

Sonuç olarak gerek meme büyütme, gerek meme küçültme-dikleştirme, gerekse kanser sonrası memenin yeniden yapılması tedavisi için başvuracağınız plastik cerrahi uzmanınız sizi değerlendirip yapılabilecek işlemler hakkında en uygununu belirler. Günümüzde ne yazık ki internet ortamı ve sosyal medyada doğru bilgiler kadar yanlış bilgiler de mevcut ve ne yazık ki bilgi kirliliği hastalarımızda kafa karışıklığına neden olabiliyor. Ülkemizde meme estetiği konusunda yetişmiş yeterli sayıda plastik cerrahi uzmanı mevcut ve Türkiye bu konuda dünyada önde gelen ülkelerden biri.

Sağlıcakla kalın.

Doruk Çekirge Özel Bursa Hastanesi - Op.Dr. Mustafa Özyurtlu - Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Doruk Çekirge Özel Bursa Hastanesi – Op.Dr. Mustafa Özyurtlu – Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı