Neskar Otomotiv
Mudanya Belediyesi

Kime göre, neye göre?

Önem vermek ya da önemsememek değil mi hepimizin yaptığı? Tercihlerimiz bizi oluşturuyor galiba. Kimisi için “kıymetli” olan kimisi için “karşılıksız” çıkabiliyor. Kıstaslarımız ya da “en değerlimiz” nedir?

Neler pahasına neler yapmadık. Para ile ölçülebilenler bir tarafa ölçemediğimiz ve derin izler yaratan onca şey. Düşünmeye değer bulduğumuz dertlerimiz, gereksinim duyduğumuz varlıklar, nesneler, bağlandığımız onca şey oldu. Ne zaman ki, bir değişken ve bilinmeyen bir durum olsa; eskiden sahip olduklarımızı özledik. Kimimiz için en kıymetlisi, en çok emek verdikleri oldu. Bunun karşılığı zamandır. Bazen hatıralar.

İnsanı en çok etkileyenler bence sosyal ilişkiler oluyor. Değer görmekten daha özel ne var? Ya da değersiz hissetmekten daha kötü? Değer yargılarımız ise ölçütlerimizdir; kıstas aldığımız, diğer bir ifade ile referans aldığımız ölçütler. Toplumun her kesimi tarafından benimsenen ve savunulan toplumsal değerler ise bunun “kalabalık” hali. Bir de bize özgü saydığımız ve sahip olmakla övündüğümüz toplumsal ve kültürel öğelerimizden oluşan milli değerlerimiz var tabi ki…

Kaydadeğer tuhaf bir tespitim de bilinmeyen şeylerle ilgili. Bilinmeyenler değerli geliyor bize tıpkı matematikte bilinmeyen sayılara değer vermemiz gibi. Herhalde tadına bakmadığımız için. Değer kavramının yüksek nitelikler kadar bedel kelimesi ile de derin ilişkileri bulunuyor bence. Ödediğimiz bedelleri bir düşünün, birçoğu değerli değil miydi? İster nicelik ister nitelik açılarından olsun, karşılık olarak yapılması ya da belirli bir bedeli olması; o şeyin bizim için bir değeri, en azından bir anlamı olduğu anlamına gelmiyor mu? Kaybettiklerim aklıma geliyor benim, ya sizin?

Ölçüden başka şey değil değer. Ruhsal, toplumsal, ahlaksal ya da estetik açılardan hayatımızda. Ama herkesin en kıymetlisi kişisel olanlar oluyor. Değerbilir insanlar vardır bir de değer verilmesi gereken; korur, iyilikbilir, kadirbilir, eskilerin deyimiyle kadirşinastırlar. Ve son olarak saygıdeğer kişiler size sesleniyorum: sizin için önem sırası nedir bilmem ama en yüksek değeri verdiğiniz, ya da şöyle diyelim “sizden tam puan alanlara” sıkı sarılın ve unutmayın hayatta hiçbir şey eşdeğer değildir. Size göre ya da bir başka bakış açısına göre mutlaka farklıdır. Önemli olan nasıl ve nereye baktığınızdır. Bizim için değerli bir sayı hazırladık, hepsi planda yazılı, değerli gördüklerinize göz atabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı