Ted Bursa
Eker

“Hazine”

Zaman

Zaman en değerli hazinedir derler, üstelik herkesin sahip olduğu tek hazine. Herkes için aynı fakat içerik, kişiye yarattığı değer ve yaşananlar herkes için çok farklı… Kimisi için unutulmaz dakikalar, kimisi için bir daha hatırlanmak istenmeyen hatıralar yüklüdür. Kimisi için geçmek bilmez, kimisi için ise ardından atlı kovalarcasına geçer gider…

İş dünyası için de zaman çok kıymetlidir. En önemli maliyet kalemi olarak tüm üretim ve süreç planlamalarında başroldedir. Az zamanda yüksek verimlilik her işverenin hayalidir, hedefidir. Bu yüzden zaman yönetimi eğitimleri, zamanı doğru kullanma seminerleri, zaman etütleri iş hayatının önemli bir parçası olmuştur. İşi en güzel, en doğru şekilde yapmak tabi ki önemlidir ama en önemlisi zamanı verimli kullanarak işi istenen zamanda bitirebilmektir. “Just in time” belki de iş dünyasında yüzyılımızın en önemli sloganlarındandır. Bu iki kısacık kelime çok geniş bir iş yönetim ve üretim modelini hatta bir vizyonu anlatmaktadır. Kalitenin artık birçok firma için sıradan olduğu günümüzde işi zamanında teslim edebilmek için tüm üretim ve yönetim süreçleri gözden geçirilmiş ve geçtiğimiz yüzyıla göre bambaşka iş modelleri doğmuştur. Zamanını iyi yönetenin kazandığı günümüzde “Just in time”  her firma için iş hedefi olmuştur.

İş dünyası için çok kıymetli olan adeta parayla değeri ölçülen zaman insanların hayatında da her ne kadar maddiyatla ifade edilmese de hazine kadar değerli. Eğer mutlu ve huzurlu geçirdiğimiz, her anını dolu dolu yaşadığımız ve sevdiklerimizle her anını paylaştığımız bir zaman geçirdiysek en değerli hazineye sahibiz.

Zaman sürekli ileriye doğru akan bir nehir gibi. Aynı suyun aynı yerden akma olasılığı olmadığı gibi zamanın da bir daha geri gelme olasılığı yok. Yaşadığımız an benzersiz, bir eşi yok. Zamanımızın nasıl geçtiği ise çoğu zaman bize bağlı. Zamanımızı yönetmek bizim en büyük lüksümüz. Herkes kendi zamanının yöneticisi aynı zamanda. Zamanımızı ne denli verimli, karlı, değer yaratan ve mutlu bir şekilde geçiriyorsak, o kadar başarılı bir yöneticiyiz demektir.

Zaman tükendikçe değeri artan bir hazinedir aynı zamanda. İçi ağzına kadar doluyken gözümüzde pek değerli değildir. Düşüncesizce harcar; bol bol, hak eden etmeyen herkese dağıtırız. Sandıkta ne kadar az zaman kalırsa bizim için değeri de o kadar artar. Hele son dakikaların değeri hiçbir para birimiyle ölçülemeyecek kadar yüksektir. Birey olarak en değerli hazinemiz zamanın bekçisi ve yöneticisi olduğumuzu unutmayalım ve hiç kimsenin bizim zamanımızı çalmasına izin vermeyelim.

Dergi Bursa okuyucularına hayal ettiği, hedeflediği hayatı yaşamaya yetecek kadar uzun ve mutlu bir zaman dilimi diliyorum…

Özlem Şenkoyuncu
Özlem Şenkoyuncu

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı