Ted Bursa
Eker

Hatice Meryem / Beyefendi

HATİCE MERYEM / BEYEFENDİ

Erkeklere methiye

 “Doğrudur keşfettiniz beyefendi at sırtında kıtaları/haritaları altüst edip ve yüzüp kağıttan ırmaklarda/geldiniz salonumuza hoş. Durup bekledik biz de doğru/kıpırtısızlığı kutsadık/bir şey daha yaptık beyefendi/durup da beklerken sizi/seyrettik haşmetli/seyrettik kudretli yolculuğunuzu/Allah’tan başka kimse yoktu yanımızda/Allah arkadaşımız oldu bizim/yoldaşı kıpırtısızlığımızın/sahi siz Allah’ı bizim için mi icat ettiniz beyefendi. Durup da beklemenin/kelimelerini yarattık sizi beklerken/şimdi yerleşin koltuğunuza rahat dinlenin. Kaldıramazsanız kelimelerinizi şaha/üzülmeyin beyefendi/fukaralıklarınızı/yorgunlarınızı açlıklarınızı/bilerek bekledik salonumuzda/kutsadık kendi kıpırtısızlığımızı/ve durup isim vermeyi dağa taşa/baka baka/şairin dediği gibi/dağ görgüsüzlüğü kazandık beyefendi.”

Üstünde envai dört ayaklının, türlü çeşit yılanın ve yalanın, hayat denilen kelimenin hakkını vermek için hepsi bilinçle değilse de nice canhıraş nefes alanın, karşı cinse yüz vermezse ya yalnız kalanın ya da canından olanın, dişinin ve erkeğin biricik gezegeni olan bu dünya, aslında kadının ve erkeğin birbirlerine söyleyemedikleri kelimelerden oluşmaktadır. Taştan topraktan, denizden ovadan, buzdan çoraktan, ateşten ve sudan, havadan ve tozdan oluştuğu yalandır bu dünyanın; bu dünya kadının erkekten, erkeğin kadından esirgemekle hem mahkum hem mahzun olduğu kelimelerden oluşmaktadır bu kesin. Öyle çoktur ve öyle kaskatıdır ve öyle derindedir ki o kelimeler, kadının da erkeğin de birbirlerini anlamada, sevmede, o yumuşacık kuytunun keyfini sürmeden çaresiz olmalarının sebebi de budur. Dahası da kadının kelimeleri kadına, erkeğin kelimeleri erkeğe tuzaklar kurmakta, yollarını şaşırtmakta, bazen bin neslin intikamını almak için akla gelmez planlar yapmaktadırlar. Kelimeleri uslu durmaya, sakin olmaya ikna edebilen bir şifacıdır Hatice Meryem. Kadının kelimeleri ile erkeğin kelimelerini aydınlık, ferah, mis kokulu nefeslerle dolu bir salonda buluşturmayı başaran; onları kadife koltukların üzerinde, birbirlerinin bütün gelmişlerine ve geçim işlerine değecek kadar yan yana oturtmayı başaran; kadının kelimelerine tülden ve tabii içi gösteren elbiseler dikerek erkeğin kelimelerini hizaya getirmeyi başaran bir iktidar Hatice Meryem.

“Geceleri geç uyumayız beyefendi/saatleri kurar/kelimeleri yutar/yapmadığımız ödevleri unutur/erkenden uyuruz. Beyefendi aşığız biz size/kibar olduğunuzu zannediyoruz/iyimser olduğunuzu/eski kelimelere düşkün olduğunuzu zannediyoruz/zannetmeyi istiyoruz. Beyefendi sizce de benzer mi/sempatik kelimeler/ufak tefek/esmer sevimli kişilere.”

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı