EKER I RUN 2019
Mudanya Belediyesi
Sheraton Bursa Hotel

Cem Adrian kimdir?

Cem Adrian

30 Kasım 1980 – Edirne doğumlu. Yugoslav kökenli bir ailenin çocuğu olan Cem Adrian, müzik çalışmalarına ortaokul yıllarında başladı ve ilk kayıtlarını yine o tarihlerde yaptı. 18 yaşında başladığı radyoculuk hayatına 6 yıl devam etti, bu süre içinde tiyatro ve fotoğrafçılık eğitimi aldı. Çalıştığı radyonun kayıt stüdyosunda kendine ait yaklaşık 250 şarkı kaydetti. 2003 yılında İstanbul’da Fatih Karabektaş ile kurdukları Mystica isimli etnik müzik grubunda solist ve dansçı olarak çeşitli mekanlarda sahne aldı.

Nilüfer Müzik Festivali ile Müzik Ormandan Şehre Yayıldı - Cem Adrian Bursa

2004 sonbaharında Demet Sağıroğlu vasıtasıyla tanıştığı Fazıl Say’ın davetiyle Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi’nde özel öğrenci statüsünde eğitime başladı. 2005 Şubat ayında “Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım” isimli ilk albümünü yayınladı. Bu albüm 1997 ve 2003 yılı arasında Edirne’de kaydettiği amatör demo çalışmaların ve 2004 Ekim ayında Fazıl Say’la verdiği ilk akademik konserinden kayıtların bir derlemesiydi. 2005 yılında Babylon konserler dizisi başta olmak üzere Türkiye’de verdiği konserlerini, 2005 Eylül ayında Hamburg Müzik Sezonu’nun açılışında Fazıl Say, Bremen Jazz Festivali’nde Burhan Öcal ve Fazıl Say’la sürdürdü.

Cem Adrian

2006 Ocak ayında prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği ve 2006 yılı Aralık ayında 2. albümü 15 parçadan oluşan “Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti” piyasaya çıktı. Albümde konuk olarak; Umay Umay, Denizhan ve Suicide yer aldı. 2006 yılı sonundaki “Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti” albümünün tanıtım konseri performansı ve Hayal Kahvesi konserler dizisi başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde verdiği konserlerini, üçüncü albüm projesine kadar devam ettirdi. Ayrıca Gökhan Çevir ile çalıştı. Bu süre zarfında birçok konser, canlı yayın ve programa katıldı. Emir albümü kayıtları sürerken, 2007 yılı sonunda kayıtlarına başlanan, sadece piyano kullanılarak hazırlanan serinin ilk albümü olan “Essentials / Seçkiler – Etnik” 2008 yılı Haziran ayında piyasaya çıktı.

Cem Adrian

2007 yılı Temmuz ayında çalışmalarına başlanan, prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği, albüm kayıtlarından, şarkı sözüne, müziklerinden, aranjelerine kadar kendisinin yaptığı dördüncü profesyonel çalışması “tanrının emri aşkı” anlatan “Emir” albümü 26 Aralık 2008 tarihinde piyasaya çıktı. Albümde konuk olarak; Hayko Cepkin ve Pamela Spence yer aldı. 5.stüdyo albümü olan, “insanın dönüp dolaşıp varacağı yerin yine kendisi olduğunu” vurguladığı “Kayıp Çocuk Masalları” 25 Aralık 2010 tarihinde piyasaya çıktı. 12 parçadan oluşan albümün tüm şarkılarının söz ve müziği Cem Adrian’a aitti. Albümde Murat Yılmazyıldırım ve Aylin Aslım ile düetleri yer aldı. Son olarak 18 Eylül 2012 tarihinde 6. stüdyo kaydı olan “Siyah Bir Veda Öpücüğü” adlı albümünü çıkarttı.

 Cem Adrian

Kısa kısa 

* Adrian sahne soyadını doğduğu ve büyüdüğü Edirne şehrinin antik çağlardaki ismi olan Hadrianoupolis’ ten esinlenerek aldı.

* Sesi 7 oktavlık bir aralığa sahip, bu sesin yaklaşık 4.5 – 5 oktavlık bölümünü şarkı söylerken kullanabiliyor. 

* Ses telleri normal bir insanın 3 katı uzunluğunda.

 

Diskografi

2005 Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım

2006 Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti

2008 Essentials / Seçkiler

2008 Emir

2010 Kayıp Çocuk Masalları

2012 Siyah Bir Veda Öpücüğü

2013 Şeker Prens ve Tuz Kral

2014 Sana Bunları Hiç Bilmediğin Bir Yerden Yazıyorum

 

 2012’de çıkan ve çok konuşulan albümlerinden biri olan Siyah bir Veda Öpücüğü’nün tanıtımından:

Alışılmışın dışında cesur tarzı ve benzersiz müzik yeteneğiyle her geçen gün artan bir hayran kitlesi edinen Cem Adrian’ın yeni albümü “Siyah Bir Veda Öpücüğü…”

 Kendine özgü tarzı ve tavrı ile müzik çalışmalarına devam eden Cem Adrian  “Siyah Bir Veda Öpücüğü”  albümünün tüm baskılarını, siyah ruj sürerek tek tek öptü. Besteleri, şarkı sözleri ve çok özel sesiyle 12 şarkıdan oluşan bu albümden dikkat çeken notlar ise şöyle: “Siyah Bir Veda Öpücüğü”nde, tüm şarkılar Adrian imzası taşıyor. “Siyah Bir Veda Öpücüğü”ndeki besteler; piyano ve keman ağırlıklı ezgileri ve etkileyici sözleriyle sanatçının özgün tarzını bir kez daha ortaya koyuyor. Albümde, Nisan ayında hayatını kaybeden, Türkiye’nin en önemli kadın müzisyenlerinden Ayten Alpman’ın Cem Adrian ile çok özel bir düeti de yer alıyor. “Hani Bazen” adlı şarkı Ayten Alpman’ın son kaydı olması nedeniyle, tüm müzik dünyası ve Cem Adrian için büyük anlam taşıyor.

Adrian’ın, prodüktörlüğünü de üstlendiği “Siyah Bir Veda Öpücüğü” albümünün tüm kayıtları sanatçının kendisi tarafından gerçekleştirildi. Stil ve tema çalışmasının Cem Adrian ve Hümeyra Uçan tarafından yapıldığı albümün fotoğraf çekimleri ise, Boğaç Dalkıran ve Semih Kanmaz tarafından gerçekleştirildi. Albümün, Burak Ertaş yönetmenliğinde “Yalnızlık” şarkısına çekilen ve olay yaratan ikinci klibi ise geçtiğimiz ay yayınlandı. Albümde 12 şarkı bulunuyor.

 

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı