Eker Efsane Yoğur
Sheraton Bursa Hotel

Bursa’da Science Expo heyecanı

Bursa’da Science Expo heyecanı
Bursa’da bu yıl 7.’si gerçekleştirilecek olan “Bilim Şenliği” şenlik statüsünü aşarak bu yıldan itibaren ‘Science Expo’ adıyla anılacak. ana konsepti “Geleceğin Teknolojileri” olarak belirlenen Science Expo, 26 – 29 Nisan 2018 tarihlerinde, Bursa’da gerçekleştirilecek.

Bursa’da Science Expo heyecanı: Bursa’da 6 yıldır düzenli olarak yapılan etkinliğin marka değeri, uluslararası bilinirliği ve içeriğinin her yıl trendlere bağlı olarak yenilenmesi adına Bursa Bilim Şenliği’nin adı bu yıldan itibaren “Science Expo” olmasına karar verildi. Her yıl “Bilim Şenliği” bünyesinde düzenlenen “Başımıza İcat Çıkarın Yarışması” da bu kapsamda ‘”Science Expo Proje Yarışması” olarak değişti. Bu yıl “7. Science Expo” ve ‘”4. Proje Yarışması”, “Geleceğin Teknolojileri” ana konsepti ile Bursa TÜYAP Fuar Merkezi’nde, 26 – 29 Nisan 2018 tarihlerinde yapılacak. 7. Science Expo’da atölye çalışmaları, bilim gösterileri ve konferansları, bilimsel sergiler, simülatörler, robot şenliği, insansız hava araçları uçuşları ve drone gösterileri gerçekleşecek. Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumları desteğiyle tüm Türkiye’deki okullarda ve üniversitelerde proje yarışması çağrısı yapılacak.

Son başvuru tarihi: 30 Mart 2018

Akıllı uygulamalar, yazılım mühendisliği, arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, robotlar, endüstri 4.0, biyoteknoloji ve yapay zeka konularında gerçekleşecek. Proje yarışması başvuruları www.sciencexpo.org adresinden 30 Mart 2018 tarihine kadar alınabilecek. Toplam 110.000 TL ödülün dağıtılacağı ve 6 kategoride yapılacak yarışmada finale kalan 50 proje de sergilenecek. Dereceye girenlerin dışında finale kalan tüm projelere mansiyon ödülü verilecek. Yarışma kategorileri ‘Çocuk Mucitler’, ‘Genç Mucitler’, ‘Usta Mucitler’, ‘İnsansız Hava Araçları’, ‘Drone’ ve ‘Autodesk 3B Tasarım ve Mühendislik’ olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak ‘3 boyutlu Tasarım ve Mühendislik’ kategorisi de ‘Science Expo Proje Yarışması’ kapsamında yer alacak. Bu yarışma kategorisiyle ülkedeki endüstriyel tasarım bölümlerinde okuyan öğrencilere destek verilmesi hedefleniyor.

Geçen yıl proje yarışmasında finale kalan 4 proje patent aldı, 3 proje ticarileştirildi, 2 proje başka yarışmalarda da ödül aldı, 2 proje sahibi çalıştığı kurumlarda terfi aldı, 1 proje ‘melek yatırımcı’ buldu ve 1 proje sahibi de projesi sayesinde iş sahibi oldu. Geçen yılki ‘Bilim Şenliği’ni 175.000 kişi ziyaret etmiş ve aynı şenlikte 78 bin 500 kişinin atölye çalışmalarına katılmıştı. Bu rakamların bu yıl daha da artmasını amaçlanıyor. Geçen yılki etkinlikte 42 dakikada 3 bin 417 kişinin aynı anda yaptığı atölye çalışmaları ile ‘dünya rekoru’ kırılmış ve 78 ilden toplam 1120 başvurunun geldiği proje yarışmasında da toplamda 102.000 TL ödül sahiplerini bulmuştu. Zeka sporu mangala oyunun turnuvası ise 4000 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmişti.

Bursa'da Science Expo heyecanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

comments

Etiketler
Kapalı