Bursa Belgeliği’ne 6 yeni eser daha

Bursa Belgeliği`ne 6 yeni eser daha

Bursa kent belgeliği, 6 eser daha kazandı. Aşağıda adı geçen eserler 10 Ağustos Perşembe günü saat 10.00’da Hançerli Medresesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan basın toplantısının ardından raflardaki yerlerini aldı.

Eserler
Bir Bursa Masalı – İzzet Keribar
Tarihte Bursa Esnafı – Ferhat Öztürk
Tarihi ve Kültürüyle Nalbant Köyü – Mehmet Pelvan
Nikaia Araştırmaları 1 – Abdulvahap Sancaktar Tepesi – Mustafa Şahin
Bursa Keşif Defterleri
Ulabat Gölü Çevresi Mimari ve Arkeolojik Yüzey Araştırması – Ali Kazım Öz

Bir Bursa Masalı
Bu eser İzzet Keribar tarafından bir yıllık bir çalışma ile ortaya çıkarıldı. Geçtiğimiz yıl sanat yaşamının 61. yılında olan usta sanatçı, tarihi ve turistik mekanlarından doğal güzelliklere, geleneksel ve kültürel mirastan sosyal yaşama kadar tüm detaylarıyla Bursa’daki yaşamı gözler önüne sunan bir çalışma gerçekleştirdi ve bu çalışma bir sergi ile Bursalıların ilgisine sunuldu. Bu proje kapsamında Kehribar, 6 binden fazla kareyle Bursa’yı fotoğrafladı. Bu sayede çok geniş bir Bursa fotoğrafları arşivi de oluşturulmuş oldu.

Uluabat ve çevresi mercek altında
Uluabat Gölü Çevresi Mimari ve Arkeolojik Yüzey Araştırması’ adlı kitap doğal zenginliğinin yanında kültürel değerleriyle de öne çıkan Uluabat ve çevresi inceleniyor.  Etkileyici bir güzelliğe ve fotoğraf sanatçılarından seyyahlara, doğa bilimcilerinden mimar ve arkeologlara kadar farklı kesimlerin ilgisini çeken bir yapıya sahip olan Uluabat bölgesindeki yüzey araştırmalarından göl çevresindeki yerleşim yerlerine, ören yerlerinden su kuşlarına kadar geniş bir yelpazede bilgiler içeriyor.

Esnafa dair her şey bu eserde
Sermaye, borç ve alacakları açısından 1800 ile 1839 yılları arasından örneklerin yer aldığı ‘Tarihte Bursa Esnafı’ adlı eser, Osmanlı’da esnaf ve tüccar faaliyetlerinin ilk uygulama alanlarından olan Bursa’da, ekonomik hayata katkılarını irdeliyor.

Bursa’nın keşif defterleri
‘Bursa Keşif Defterleri’ adlı eser de arşiv belgelerinde yapılan araştırmalar neticesinde ulaşılan keşif defterlerini içeriyor. Osmanlıların yapılarını nasıl onardıklarını ortaya koyan en önemli kaynaklar arasında. Bu çalışma ile özellikle Osmanlı döneminde
19. ve 20. asırlarda Bursa İpek Fabrikası, Ulu Cami, Yeşil Cami ve çevresi, Setbaşı Köprüsü, Orhan Cami ve pek çok caminin, türbenin, mektebin ve devlet yapılarının inşa ve tamir masraflarına değinen keşif defterleri paylaşılıyor. Eser, Bursa’daki bazı yapıların tamir ve inşasına dair bilgiler verirken hassasiyetlerin ve üzerinde durulması gereken fiillerin de neler olduğunu bizlere sunuyor.

Nalbant Köyü kitabı ışık tutacak
Tarihi ve Kültürüyle Nalbant Köyü adlı eser Bursa’nın bir mahallesinin tarihine ve kültürüne değil, civar bölgelerin değerlerine de ışık tutuyor. Bu eser aynı zamanda Bursa’mızın sadece merkezinin değil, merkeze en uzak noktasının bile tarihi ve kültürel birikiminin ne kadar zengin olduğunun da kanıtı.

 

Yorumlar

comments

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X