Sheraton Bursa Hotel
Neskar Otomotiv
Eker Efsane Yoğur
Ted Bursa Koleji

Biz bize EngelİZ

Biz bize EngelİZ

Yer:    Uğur Mumcu Kültür Merkezi – Nilüfer

Tarih: 15 Şubat 2019 – Cuma

Saat: 18:00

Biz bize EngelİZ

Biz bize EngelİZ

Fotoğraf sanatçısı Faik Kaplan’dan
Belgesel, kısa film ve fotoğraf sergisi…
“EngelİZ”

Çalışmalarına Bursa’da devam eden Fotoğraf Sanatçısı Faik Kaplan, büyük ses getiren, Çocuk gelinler ‘Ölüm Bizi Ayırana Kadar’ Kısa film ve fotoğraf projesinden sonra şimdide, üç yıldır üzerinde çalıştığı, “EngelİZ” adlı sosyal sorumluluk projesini nihayet tamamladı ve 15 Şubat 2019’da sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.
Çalışmalarını yazdığı bir manifesto çerçevesinde hazırladığınıaçıklayan Kaplan, gazetede gördüğü bir haber üzerine çalışmalarını bu yönde şekillendirdiğini belirtti. Faik Kaplan, “Engelliye, bir belediyenin, sosyal sorumluluk adı altında tekerlekli sandalyeyi kurdele keserek törenle verdiğini okuyunca, engelli vatandaşın bundan duyduğu rahatsızlığı fark etmiştim. İşte o anda yapılan iyiliğin şova dönüşmesinin engellileri ne kadar rahatsız ettiğini ayrımsadım. Bu alanda farkındalık yaratma amacıyla, asıl engelin fiziksel eksiklerin değil, bizlerin ön yargılı yaklaşımların olduğu, bunu geniş kitlelere anlatmak gerektiği ortaya çıktı. Bu sonuç; ‘EngelİZ’projesinin de fitilini ateşledi” dedi.

Faik Kaplan açıklamalarına şöyle devam etti; “Bir yıl ön hazırlık aşaması sorasında projede konu edilecek engelli bireylerle bire bir görüşmeler yapıp, projenin detaylarını anlattım, fikirlerini değerlendirdim, ki onların düşünceleri benim için çok önemliydi.

An geldi onlara misafir gittim, yaşantılarına ortak oldum; kendi yaşam alanlarında hiçbir engel yaşamadıklarını, tüm yaşam kalitelerini kendi ihtiyaçları doğrultusunda sorunsuz karşıladıklarına bizzat tanık oldum. Ama bu yaşam alanının dışına çıktıklarında ise bizim, yani kendilerini sağlam ve kusursuz zanneden diğer insanların, farkın varmadan çıkardıkları engellerle boğuşmak durumunda kaldıklarını gördüm. İşte bu aşamada, asıl engelin bizler olduğunu fark ederek bunun anlatılması gerektiğine bir kez daha inandım.

Bu aşamada yol arkadaşlarım, Görüntü Yönetmeni Ufuk Kıray ve Fotoğraf Yönetmeni Leyla Emektarve Uzman Psikolog Saliha Türksöz Kaplan ile birlikte kolları sıvadık.

Ve görüştüğüm engelli bireyler arasında, sosyal ve kültürel yaşamları farklı, mücadeleleriyle örnek olabilecek üç ayrı kısa belgesel çektik.

Bu çalışmadan sonra; konuyu daha çarpıcı anlatmak ve algı oluşturmak amacıyla, iki tane de konuyu metaforlarla anlatan kurgulu kısa film yaptık.

Projenin son aşaması ise fotoğraflarla gerçekleşti. 10 kareden oluşan, engelli bireylerin kullandığı araç ve gereçleri, nesnel empati yaparak, minimal bir anlatımla, fotoğrafın yalın dilini kullanarak yansıtmaya çalıştık.
Bu projeyi hayata geçirirken her hangi bir kimseyi rencide edip eleştirmek amacını gütmedik. Çalışmaların her bir ayağı, özgün tamamen gerçeklere dayanarak ve engellilerin bakış açıları baz alınarak ortaya çıkardık.
Bu projeden önce yapılan tüm çalışmalarda, biz “kendi gözümüzden” onlara bakarak, “neler yapabiliriz”i tartışmışız. Ancak biz bu projeyle ilk defa onların gözünden bizlere bakarak, “neler yapmamamız gerektiğini”3 Belgesel, 2 Kısa film ve 10 Fotoğraftan oluşan sergiylegözler önüne serdik.

Unutmayın, onlar değil biz “EngelİZ…

Bursa Etkinlikleri

Konser, sinema, tiyatro, festival, fuar, söyleşi, çocuk tiyatrosu, gösteri, imza günü, sempozyum veya sergiler… Bursa’da olup biten ne varsa Bursa Etkinlikleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. Güncel, bilet alınabilen, takvim sırasıyla sunulan, kategoriler ile ayrışan sayfamızdan doğru ve güvenilir bilgilere ulaşabilirsiniz. Üstelik sadece tek bir mekanı değil, şehirdeki birçok etkinlik noktasını tek bir çatıda bulabilirsiniz.

Konser Bursa / Sinema Bursa / Tiyatro BursaFuar Bursa / Diğer Etkinlikler / Çocuk Etkinlikleri

“Sosyal kentin sosyal medyası” sloganıyla Dergi Bursa; www.dergibursa.com.tr internet adresinden ulaşabileceğiniz tüm Bursa etkinliklerini, sosyal medya hesapları aracılığı ile de sizlere hatırlatıyor.

Dergi Bursa‘yı Facebookhesabından takip edebilirsiniz. Bursa’nın en güzel fotoğrafları instagram hesabımız @dergibursa‘da yayında…  Ayrıca Instagram’da fotoğraf ve videolarını #dergibursa ile etiketleyenlerin çalışmaları Bursa ile paylaşılıyor. Bursa’nın nabzını bu sayfalardan takip edebilirsiniz. İyi eğlenceler…

Yorumlar

comments

Etiketler
Kapalı