Ted Bursa Koleji
Eker Efsane Yoğur
Neskar Otomotiv

Başlangıç demişken…

Lao Tzu’ya ait çok sevdiğim bir söz var: “En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Hayal kurmadan bir yere varamazsınız. 2011’in başından beri birlikteyiz. Hayallerimizin peşinden gitmeye devam ediyoruz.

Nefes insanoğlunun yaşadığı “ilk” başlangıçtır. Onu kaybettiğimizde filmin “sonu” gelmiş demektir. “Başlangıç” ve “bitiş” sözcükleri arasındaki ilişki nefesi özetler. Hayatın her dakikası bir şeylere başlıyor ve bir şeyleri bitiriyoruz. Hem biyolojik hem de psikolojik olarak daima ilerliyoruz. İki kavram için kesinlikle bir başlangıç ve bitiş olduğu söylenebilir: doğum ve ölüm. Bu ikisinin olduğu bir dünyada hiçbir şey bizim önemsediğimiz kadar ciddi olamaz. O yüzden ikisi arasındaki tüm başlangıçlarımızdan keyif almayı deneyebiliriz. Temamız tam da bu.

Yine anonim bir söz der ki, “İlk adım sizi gitmek istediğiniz yere götürmez ama olduğunuz yerden ayırır.” Öyle ya ağaç değiliz, yerimizi değiştirebiliriz ve yeni bir serüveni başlatabiliriz. Bunun birinci şartı da hayal kurmak. Tıpkı bir çocuğun uçurtmaya bakarken kurduğu hayaller gibi. CS Lewis şöyle demiş, “Yeni bir hayal kurmak ya da yeni bir amaç edinmek için asla yaşlı değilsin.” Ki harika bir söz. Hayal kurmadan yazı yazamaz, müzik yapamaz, ya da daha da abartalım, icat yapamazsınız mesela. Bu sayıda hayallerin başlangıç noktası olabilecek uçurtmalar konuğumuz. Ve iyi bir ilham sayılabilecek telefonlar. Beynimizi ve yaratıcılığımızı tetikleyen kırmızı renk de konu başlıklarımızın arasında. Sevmeye başlamak için kıvılcım yakabilecek “üç kelime” yine sayfalarımızda. Nasreddin Hoca’ya da kulak kabarttık, dikkat kesildik ve kıssadan hisseler çıkarttık.

Bir diğer konuğumuz, Cumhuriyet’in yetiştirdiği en değerli kadınlardan birisi olan bugün 104 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ. O hem bir Bursalı hem de yazılı insanlık tarihini başlatan Sümerlerin iz süreni. Sizi bilmem ama Sümerler denince Bursa’da benim aklıma önce Muazzez İlmiye Çığ ardından da yerli malı pazarının medarı iftarı Sümerbank ve dolayısıyla Atatürk geliyor. Muazzez Hanım’ın hayatında da büyük etkileri olan bu kavim, yaşadığımız coğrafyada, özümüze döndüğümüzde, başlangıçta neler vardı sorularını getiriyor insanın aklına…

Eğer ki “Başlangıç bütünün yarısıdır” diyen Samoslu Pisagor haklıysa, durmayın hayal ettiğiniz ne varsa hemen başlayın. Madem bu sayının editör notu bolca alıntı içerdi, son sözü Mark Twain söylesin: “Bundan yirmi yıl sonra yaptığınız şeyler yüzünden değil yapmadıklarınız yüzünden pişman olacaksınız. Çözün düğümleri. Güvenli limandan uzaklara açılın. Rüzgârları yakalayın. Keşfedin. Hayal edin. Bulun.” Keyifli okumalar dilerim.

Engin Çakır, Uludağ - Bakacak Yolu, Haziran 2012
Engin Çakır, Uludağ – Bakacak Yolu, Haziran 2012

Speaking of beginnings…

There is a saying by Lao Tzu that I love: “The journey of a thousand miles begins with one step.” You cannot reach anywhere without dreaming. We have been together since the beginning of 2011. We continue chasing our dreams.

Breath is the “first” beginning of mankind. The film has “ended” when we lose it. The relationship between the words “beginning” and “end” is actually a summary for breath. We begin something and end others in every minute of our lives. We keep on moving forward both biologically and psychologically. It can certainly be said that two concepts represent beginning and end: birth and death. Nothing in a world with these two concepts can be as serious as we think they are. That is why, we can try enjoying all our beginnings between these two. And that is the subject of this month.

Another anonymous saying goes, “The first step will not take you where you want to go but it will certainly take you away from where you are.” True, we can change places and embark on new adventures since we are not trees. The first condition for this is to dream. Just like the dreams of a child looking at a kite. CS Lewis has said, “You are never too old to set a new goal or to dream a new dream.” A wonderful saying. For instance, you cannot write, make music or let’s go further and say you cannot invent something without dreaming. Kites that may be the starting point of dreams are in this issue. And telephones which may be considered as inspirational. The red color that triggers our brain and creativity is also among our topics in this issue. In addition to “three words” that may spark a fire for love. We listened closely to Nasreddin Hodja and took home a message.

We have another guest, the 104 year old Sumerologist, Muazzez İlmiye Çığ who is one of the most esteemed women raised in the Republic. She is both a local of Bursa and the tracer of Sumerians that marked the beginning of recorded history. I don’t know about you but when I think about Sumerians, Muazzez İlmiye Çığ comes to my mind before Bursa followed by Sümerbank, the pride of the local goods market and of course Atatürk. This tribe that has an important place in the life of Ms. Muazzez brings to mind questions on what was here in our geography at the beginning…

If Pythagoras of Samos is right in saying, “The beginning is half of everything”, then do not stop and start whatever it is you are dreaming of. Since the Editor’s Note of this issue has many quotations, then let us finish off with Mark Twain: “Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn’t do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.”

Happy reading…

Engin Çakır

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir

Kapalı
Kapalı