Era Kolejleri

Aşkından deliren bir Bursa nostaljisi

Soy ismi gibi istediğini alamadı hayattan Ayten Şenaşık. Yaşamındaki en iyi yan onu tüm Bursa’nın tanımasıydı belki de. Koluna takıp takıştırdığı çantalarda neler taşıyordu, cümbüşü ve davulu hangi hazin şarkıları söylüyordu kim bilir?

Kızyakup Kent Parkı, Bursa - 27.01.2006 - Engin Çakır
Kızyakup Kent Parkı, Bursa – 27.01.2006 – Engin Çakır

Kızyakup Mahallesi’ndeki parkta, Osman Gazi, Orhan Gazi, Ahmet Hamdi Tanpınar, Zeki Müren gibi ünlülerin arasına konulmuş bu Deli Ayten heykeli, Bursalıların belleğinde artık nostaljik bir iz…  

Bursalılar Deli Ayten’i “iyi” bilirler. Geçmişten gelen, tebessüm ettiren bir anıdır Ayten. Bu şehrin bir döneminin sembollerinden de denebilir onun için. Omzundaki davulu, elindeki cümbüşü, kolundaki rengarenk çantaları ile Bursa’nın farklı bir rengiydi. En kırmızı rujuyla dudaklarını boyar, sabahtan akşama kadar o çarşı senin bu pazar benim dolaşıp dururdu. Esnaf onu çok severdi. Kapalı Çarşı’nın girişinden bir davul sesi duyulurdu önce. Can sıkıntısı yerini neşeye bırakırdı ansızın. Bir uçtan diğerine geçerdi çarşıyı. Sonra da geldiği yoldan cümbüşünü inleterek geri dönerdi. Arkasında daima çocuklardan oluşan uzun bir kuyrukla dolaşırdı.

Tam adı Ayten Şenaşık’tı. Çocukluğunda ateşli hastalıklarla boğuşmuştu. 16-17 yaşında genç bir adama aşık olmuştu. Kendisinden beş altı yaş büyük olan Cümbüş Hasan (Bayındıroğlu) da sevmişti Ayten’i. Ama ailesi çok içki içiyor, gece alemlerinde kendini kaybediyor diye kavuşmalarına engel olunca, yanıp tutuşan Ayten, yemeden içmeden kesilmişti. Altı yılın sonunda rıza göstermişlerdi evlenmelerine. Ama iş işten geçmişti. Ayten ile gerçek dünya arasında açılan mesafe bir türlü kapanmıyordu. Alkolizme kapılan Cümbüş Hasan da zeten evi terk edip gitmişti. Ayten de kocasından kalan cümbüşü eline alıp, davulu boynuna takmıştı. Sokak sokak dolaşıp Hasan’ı arıyordu… Birkaç yıl sonra Hasan hastalanıp ölünce defter tamamen kapanmıştı. Ayten de kalan ömrünü sokaklarda tamamladı. Kızyakup’taki kulübesinde 12 Mart 1992 günü ölü bulundu. Ertesi gün Pınarbaşı’nda 3 binden fazla Bursalının katılımıyla defnedildi. Bursalılarla anıları ise hala dillerde.

Deli Ayten’in hazin hikayesinin deli yanları için tıklayın

Yorumlar

comments

Etiketler
Close