Neskar Otomotiv
Mudanya Belediyesi

Ali Paşa Oyuncak Kütüphanesi

Ali Paşa Oyuncak Kütüphanesi

İsmail-i Rumi Tekkesi olarak da bilinen tekkenin kurucusu Saçlı Ahmed Efendi’dir. Ustrumca doğumlu olan sufi, burada tahsilini tamamladıktan sonra Balkanlarda değişik yerlerde bulunmuş, oralardaki ulema ile yakın ilişkiler içerisine girerek onların bilgilerinden istifade etti. Daha sonra İstanbul’a gelerek Tophane Kadriyye Dergahı Şeyhi İsmail-i Rumi yanında eğitimini tamamlamış ve hocası tarafından 1627 yılında Bursa’ya gönderildi. Sufi, Bursa’da Ali Paşa Mahallesi’ne yerleşip o zaman harap bir vaziyette bulunan Ali Paşa Hamamı’nı satın alarak onarımdan geçirtip tekke haline getirmiş ve 14 yıl burada görev yaptıktan sonra vefat etti. 1849 yılında onarım geçiren tekke 1854 depreminde oldukça fazla zarar gördü. Tekke bir süre daha devam eden faaliyetlerinin ardından 1924 yılında tamamen kapanmış olup, uzun süre boş kalıp ve bir müddet de konut olarak kullanılan yapının Vakıflar mülkiyetinden onarılmak için tahsis olarak satıldı.

Kütüphaneye gelen çocuklar buradaki oyuncaklardan faydalanabilecekler ve oyuncakları ödünç olarak alabiliyor. 0-12 yaş aralığındaki çocukları oyuncakla tanıştırmak, oyuncakları evlerine götürüp oynamalarını sağlamak ve eğitimlerini desteklemeyi amaçlayan uygulamayla özellikle nitelikli oyuncağa ulaşamayan, sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı çocukların gelişimlerine destek olarak çocuğu okul öncesi eğitime hazırlamak hedefleniyor.

Alipaşa Oyuncak Kütüphanesi
Ali Paşa Oyuncak Kütüphanesi

Adres : Alipaşa Mahallesi, 1. Nazım Sk. No:28 Osmangazi / BURSA

Tel : (224) 368 99 54

Çalışma Saatleri:

Pazartesi – Cumartesi : 09.30 – 17.30

Kaynak: Bursa Büyükşehir Belediyesi

 

Bursa Etkinlikleri

Konser, sinema, tiyatro, festival, fuar, söyleşi, çocuk tiyatrosu, gösteri, imza günü, sempozyum veya sergiler… Bursa’da olup biten ne varsa Bursa Etkinlikleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. Güncel, bilet alınabilen, takvim sırasıyla sunulan, kategoriler ile ayrışan sayfamızdan doğru ve güvenilir bilgilere ulaşabilirsiniz. Üstelik sadece tek bir mekanı değil, şehirdeki birçok etkinlik noktasını tek bir çatıda bulabilirsiniz.

Bursa Konserleri / Bursa Tiyatroları / Bursa Sinemaları / Bursa Fuarları / Diğer Etkinlikler

“Sosyal kentin sosyal medyası” sloganıyla Dergi Bursa; www.dergibursa.com.tr internet adresinden ulaşabileceğiniz tüm Bursa etkinliklerini, sosyal medya hesapları aracılığı ile de sizlere hatırlatıyor.

Dergi Bursa‘yı Facebook ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz. Bursa’nın en güzel fotoğrafları instagram hesabımız @dergibursa‘da yayında… Ayrıca kendi fotoğraflarını Instagram’da #dergibursa ile etiketleyenler sürpriz hediyeler kazanıyor. Bursa’nın nabzını bu sayfalardan takip edebilirsiniz. İyi eğlenceler..

Yorumlar

comments

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı