Eker Efsane Yoğur
Sheraton Bursa Hotel

5. KalDer Bursa Uluslararası Karikatür Yarışması

5. KalDer Bursa Uluslararası Karikatür Yarışması’na 43 ülkeden, 262 sanatçıdan, toplam 607 karikatür başvurusu geldi. Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında karikatür sanatına destek vermek amacıyla KalDer Bursa Şubesi’nin Anadolu Karikatürcüler Derneği iş birliğinde düzenlediği Karikatür Yarışması beşinci yılında sanatseverle buluşmaya devam ediyor.   

  1. KalDer Bursa Uluslararası Karikatür Yarışması; 13-14 Nisan 2018 tarihlerinde Bursa’da gerçekleşecek olan 16. Kalite ve Başarı Sempozyumu’nun ana teması olan “Dönüşümü Yönetmek” başlığı ile 30 Ekim 2017’de kamuoyuna ve sanatseverlere duyurulmuştu. Duyurunun ardından yarışmaya 43 ülkeden, 262 sanatçıdan, toplam 607 karikatür geldi. 19 Ocak 2018 tarihinde yapılan ön jüri toplantısında 112 eser ön elemeyi geçti. Karikatürlerin KalDer Bursa sosyal medya hesabında yayınlanmasıyla benzer ve kopya itirazları doğrultusunda 3 itiraz başvurusu geldi, 2 karikatür elendi. Son finale 110 karikatürün kalmasının ardından jüri 09 Şubat 2018 tarihinde toplanarak değerlendirmesini yaptı. Gizli oylama sonucu yarışmada ödül almaya hak kazanan karikatürler belirlendi. Jüri, ödül almaya hak kazananlar sanatçıları açıkladı:
1. Abdul Arif
5. KalDer Bursa Uluslararası Karikatür Yarışması Birincisi Endonezya’dan

Birincilik Ödülü: Abdul Arif  – Endonezya

İkincilik Ödülü: Vladimir Kazanevsky – Ukrayna

Üçüncülük Ödülü: Constantin Sunnerberg (Cost.) – Belçika

Mansiyon 1: Giant Sugianto – Endonezya

Mansiyon 2: Zlatko Krstevski – Makedonya

Mansiyon 3: Nikola Listes – Hırvatistan

Anadolu Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü: Kürşat Zaman – Türkiye

Kazananların ülkeleri: Endonezya, Ukrayna, Belçika, Makedonya, Hırvatistan, Türkiye

2. Vladimir Kazanevsky

Yarışmada finale kalan eserler ilk olarak 13-14 Nisan 2018 tarihlerinde 16. Kalite ve Başarı Sempozyumu’nda sergilenecek. Daha sonra Bursa’da farklı platformlarda sergiler devam edecek.

3. Constantin Sunnerberg

Yarışma sonucu hakkında bilgi veren KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Elbay “Toplumların birbirlerini tanımaları, iletişimlerinin güçlenmesi, kültürlerin yaygınlaşması ve dostluk köprülerinin kurulması adına sanatsal çalışmaların enerjisinin oldukça yararlı olduğuna inanıyoruz. Yarışmamızı geçen yıldan itibaren uluslararası başvuruları açtık. Dünyanın dört bir yanından karikatür geldi. Böylece Bursa’nın adının sanatsal faaliyetlerle anılmasına bizim de katkı sağladığımıza inanıyor ve gurur duyuyoruz. Yarışmada ödül alanları kutluyorum. Kurumsal sosyal sorumluluk alanında karikatür sanatını desteklemek amacıyla, yarışmamız önümüzdeki yıllarda devam edecek.”

Mansiyon 1. Giant Sugianto

Anadolu Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aykanat “Zor konuları başarılı simgelerle çizmek kolay değildir, beş yıldır sanatçılar belirlenen tema ile yarışmada ustalıklarını sergiliyor. Jüri değerlendirme yaparken yarışma konusuna uygunluk, çizim kalitesi, karikatür kurallarına uygunluğu, estetik/grafik değerleri, yaratıcılık/özgünlük, başka yarışmalarda ödül alıp almadığı gibi kriterlere göre değerlendirmelerini yaptı. Güzel bir yarışma süreci geçirdik. Karikatürün etkin gücü ile sanatçılar ‘Dönüşümü Yönetmek’ konusunu yorumladı” diye konuştu.

Mansiyon 2. Zlatko Krstevski

Jüri Üyeleri;

Ahmet Aykanat (Türkiye)                      Karikatürist

Mehmet Kahraman (Türkiye)                  Karikatürist

Cüneyt Şenyavaş (Türkiye)                    Karikatürist

Mehmet Zeber (Türkiye)                       Karikatürist

Halit Kurtulmuş (Türkiye)                      Karikatürist

Klaus Pitter (Avusturya)                        Karikatürist

Ivailo Tsvetkov (Bulgaristan)                 Karikatürist

Erdal Elbay (Türkiye)                           KalDer Bursa

Aykan Kurkur (Türkiye)                        KalDer Bursa

Arzu Özel (Türkiye)                             KalDer Bursa

Jüri
Mansiyon 3. Nikola Listes
Özel Ödül, Kürşat Zaman

Yorumlar

comments

Etiketler
Kapalı